Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"21" березня 2016 р.Справа № 922/429/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Новікової Н.А.
при секретарі судового засідання Васильєві А.В.
розглянувши матеріали справи
за позовом публічного акціонерного товариства “НАК “Нафтогаз України”, 01001, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького,6, код ЄДРПОУ 20077720;
до комунального підприємства “Теплоенерго” Лозівської міської ради Харківської області, 64602, Харківська область, м. Лозова, вул. Ломоносова, 23, код ЄДРПОУ 38076191;
про стягнення коштів
за участю представників сторін:
позивача - не з'явився;
відповідача - ОСОБА_1 (довіреність б/н від 11.01.2016 р.);
За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.
Суть спору:
Публічне акціонерне товариство “НАК “Нафтогаз України” звернулось до господарського суду Харківської області з позовом до комунального підприємства “Теплоенерго” Лозівської міської ради Харківської області про стягнення 9 350 563,23 грн., з яких: пеня у розмірі 2 450 450,64 грн., 3% річних у розмірі 414 570,48 грн., інфляційні витрати у розмірі 6 485 542,14 грн.
Свої вимоги позивач мотивує неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань відповідно до умов договору купівлі-продажу природного газу № 1699/14-ТЕ-32 від 02.12.2013 р. щодо своєчасної оплати за отриманий природний газ.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 17.02.2016 р. справу було призначено до розгляду у судовому засідання на “02” березня 2016 р.
В судовому засіданні 02.03.2016 р. в порядку ст. 77 ГПК України було оголошено перерву для надання можливості представнику позивача ознайомитися з матеріалами справи та клопотанням відповідача про проведення судово-економічної експертизи.
Після перерви, представник позивача явку свого повноваженого представника в судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник відповідача підтримав заявлене ним у попередньому судовому засіданні клопотання про проведення судової експертизи та просив суд задовольнити його. В обґрунтування вказаного клопотання, відповідачем, зокрема, наголошено, що відповідач перебуває у тяжкому фінансовому становищі, яке виникло з підстав збитковості послуг, що надаються підприємством, а саме послуг теплопостачання, що впливають на його платоспроможність. Також відповідачем наголошено на відсутності оборотних коштів з незалежних від відповідача підстав, що не дає йому можливості своєчасно розрахуватися з позивачем по договору № 1699/14-ТЕ-32 від 02.12.2013 р. Разом з цим відповідач зазначає, що економічне визначення збитків та встановлення причин їх виникнення у відповідача, наявність достатніх оборотних коштів для ведення господарської діяльності за період з січня 2015 року по цей час та зв'язок між фінансовим станом відповідача та фінансовою можливістю своєчасно проводити розрахунки по договору купівлі-продажу природного газу № 1699/14-ТЕ-32 від 02.12.2013 р. є економічними категоріями, для визначення яких потрібні спеціальні знання.
Господарський суд, розглянувши матеріали справи, клопотання про призначення судової економічної експертизи, заслухавши пояснення присутнього в судовому засіданні представника відповідача, вважає за необхідне задовольнити в клопотання відповідача про проведення судової економічної експертизи з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 41 Господарського процесуального кодексу України з метою роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Проведення судової експертизи доручається компетентним організаціям чи безпосередньо спеціалістам, які володіють необхідними для цього знаннями.
Пунктом п'ятим Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики призначення судової експертизи" № 4 від 23.03.2012р. передбачено, що питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення. У вирішенні відповідного питання (до призначення судової експертизи) слід: - визначитися з конкретною установою або конкретним експертом, якими проводитиметься експертиза. З цією метою господарський суд, зокрема, витребує у сторін пропозиції стосовно таких установ та/або судових експертів, у тому числі тих, які не є працівниками зазначених установ. Господарський суд не зв'язаний цими пропозиціями, але може враховувати їх у вирішенні питання про призначення і проведення судової експертизи; - визначити об'єкти, що підлягають експертному дослідженню; - максимально конкретно визначити питання, які мають бути роз'ясненні судовим експертом, та сформулювати їх у логічній послідовності; - за необхідності визначити вид (підвид) судової експертизи, до компетенції якої відноситься роз'яснення відповідних питань. Якщо визначення такого виду (підвиду) саме по собі потребує спеціальних знань, його слід віднести на розсуд експертної установи (експерта); - визначити обсяг необхідних та достатніх для експертного дослідження матеріалів; - здійснити перевірку (огляд) матеріалів, які підлягають направленню на експертизу, з точки зору їх повноти та придатності для проведення експертизи, в тому числі з урахуванням належного відображення ознак об'єктів і зразків, а за невідповідності матеріалів цим критеріям - вжити заходів до усунення недоліків матеріалів шляхом витребування додаткових документів і матеріалів у сторін та інших осіб; - у разі потреби забезпечити відібрання зразків, у тому числі за необхідності - з участю спеціаліста; - у необхідних випадках розглянути можливість виклику судового експерта для уточнення питань, які ним мають бути роз'яснені, а також для перевірки матеріалів з точки зору їх повноти.
Оскільки вирішення експертними органами питань щодо визначення фінансового стану відповідача та виконання ним договірних зобов'язань за договором купівлі - продажу природного газу № 1699/14-ТЕ-32 від 02.12.2013 р. в частині несвоєчасної оплати за отриманий природний газ є необхідним для вирішення спору у даній справі, у зв'язку з чим вищезазначене клопотання відповідача про призначення судової економічної експертизи підлягає задоволенню.
Питання, які ставляться перед експертом при проведенні експертизи обговорені в судовому засіданні і погоджені з заявником клопотання.
Таким чином, суд вирішив поставити на вирішення судової економічної експертизи наступні питання:
1. Визначити основні економічні показники (ліквідності, платоспроможності та прибутковості) господарсько - фінансової діяльності КП “Теплоенерго” за період починаючи з січня 2015 року по час проведення судової експертизи?
2. Які саме з вказаних показників вплинули на результати господарсько-фінансової діяльності КП “Теплоенерго” та яким чином?
3. Визначити структуру збитків КП “Теплоенерго” та причини, що впливають на їх виникнення?
4. Чи може КП “Теплоенерго” не припиняючи господарської діяльності уникнути причин на підставі яких виникають збитки та яким чином?
5. Визначити наявність у КП “Теплоенерго” оборотних коштів для виконання зобов'язань перед усіма наявними на час проведення експертизи кредиторами.
6. Чи існувала або існує у КП “Теплоенерго” будь-яка можливість без зовнішнього фінансування (кредитування) розрахуватися з позивачем по справі по сумі заявлених нарахувань на суму боргу за період починаючи з січня 2015 року по час проведення судової експертизи, у разі якщо першочергові платежі, які відповідач повинен робити з отриманих грошей є: виплата заробітної плати, оплата податків і зборів, у тому числі до Пенсійного фонду, - а тільки потім розрахунки з позивачем?
У відповідності до Закону України "Про судову експертизу" та ст. 41 Господарського процесуального кодексу України, проведення судової експертизи суд доручає науково-дослідній установі судових експертиз при Міністерстві внутрішніх справ, а саме - Науково-дослідницькому експертно-криміналістичному центру ГУМВС України в Харківської області (адреса: 61036, м. Харків, вул. Ковтуна, 32), який створений на підставі постанови КМУ № 988 від 20.06.2000 року.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 79 ГПК України господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь у справі, або за своєю ініціативою у випадку призначення судової експертизи.
Відтак, господарський суд дійшов висновку призначити у даній справі судову економічну експертизу, а провадження у даній справі зупинити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 79 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 3, 4, 33, 41, 43, ч. 2 п. 1 ст. 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Задовольнити клопотання відповідача про призначення судової економічної експертизи.
2. Призначити у господарській справі № 922/429/16 судово-економічну експертизу для отримання висновку з наступних питань:
1. Визначити основні економічні показники (ліквідності, платоспроможності та прибутковості) господарсько - фінансової діяльності КП “Теплоенерго” за період починаючи з січня 2015 року по час проведення судової експертизи?
2. Які саме з вказаних показників вплинули на результати господарсько-фінансової діяльності КП “Теплоенерго” та яким чином?
3. Визначити структуру збитків КП “Теплоенерго” та причини, що впливають на їх виникнення?
4. Чи може КП “Теплоенерго” не припиняючи господарської діяльності уникнути причин на підставі яких виникають збитки та яким чином?
5. Визначити наявність у КП “Теплоенерго” оборотних коштів для виконання зобов'язань перед усіма наявними на час проведення експертизи кредиторами.
6. Чи існувала або існує у КП “Теплоенерго” будь-яка можливість без зовнішнього фінансування (кредитування) розрахуватися з позивачем по справі по сумі заявлених нарахувань на суму боргу за період починаючи з січня 2015 року по час проведення судової експертизи, у разі якщо першочергові платежі, які відповідач повинен робити з отриманих грошей є: виплата заробітної плати, оплата податків і зборів, у тому числі до Пенсійного фонду, - а тільки потім розрахунки з позивачем?
3. Проведення судової економічної експертизи господарський суд доручає Науково-дослідницькому експертно-криміналістичному центру ГУМВС України в Харківської області (адреса: 61036, м. Харків, вул. Ковтуна, 32).
4. Попередити судових експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
5. Оплату витрат, пов'язаних зі здійсненням судової експертизи, покласти на комунальне підприємство “Теплоенерго” Лозівської міської ради Харківської області (64602, Харківська область, м. Лозова, вул. Ломоносова, 23, код ЄДРПОУ 38076191).
6. Направити матеріали справи № 922/429/16 до Науково - дослідницького експертно-криміналістичного центру ГУМВС України в Харківської області (адреса: 61036, м. Харків, вул. Ковтуна, 32).
7. Результати експертизи надати господарському суду Харківської області негайно після її проведення.
8. Запропонувати судовим експертам реалізувати надане їм статтею 13 Закону України "Про судову експертизу" право щодо зазначення в експертному висновку фактів, які мають значення для справи і з приводу яких їм не були поставлені питання.
9. Провадження у справі 922/429/16 зупинити.
Суддя ОСОБА_2