ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
19 квітня 2016 р. Справа № 909/236/16
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., секретаря судового засідання Поліводі С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника керівника Тисменицької місцевої прокуратури, вул. Левицького, 4, м. Тисмениця, Івано-Франківська область, 77400, в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, вул. А.Сахарова, 34, м. Івано-Франківськ, 76000,
до відповідача: ОСОБА_1 сільської ради, вул. Шкільна, 32, с. Корнів, Городенківський район, Івано-Франківська область, 78116,
до відповідача: Приватного підприємства агрофірми "Вільхівці", вул. Б. Хмельницького, с. Вільхівці, Городенківський район, Івано-Франківська область, 78113,
про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 сільської ради від 24.02.2016 року за № 32-3/2016 та зобов'язання ППА "Вільхівці" повернути одержані за актом прийому-передачі від 01.03.2016 року земельні ділянки загальною площею 68,1799 га у державну власність
за участю:
від прокуратури: ОСОБА_2 - прокурор відділу, (службове посвідчення № 035929 від 05.10.2015 року)
від позивача: представники не з"явилися
від відповідачів представники не з'явилися
встановив: заступник керівника Тисменицької місцевої прокуратури звернувся до господарського суду Івано-Франківської області із позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 сільської ради до Приватного підприємства агрофірми "Вільхівці" про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 сільської ради від 24.02.2016 року за № 32-3/2016 "Про тимчасове користування землями товарного сільськогосподарського виробництва" та зобов'язання ППА "Вільхівці" повернути одержані за актом прийому-передачі від 01.03.2016 року земельні ділянки загальною площею 68,1799 га, які знаходяться за межами населеного пункту с. Корнів Городенківського району у державну власність.
Позовні вимоги обгрунтовані незаконним прийняттям відповідачем ОСОБА_1 сільською радою рішення про розпорядження земельними ділянками сільськогогосподарського призначення загальною площею 68,1799 га, які знаходяться за межами населеного пункту с. Корнів. Свої вимоги мотивує тим, що розпорядження спірними земельними ділянками є власністю держави, а не його, оскільки знаходиться за межами с. Корнів.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просить суд позов задовольнити.
Позивач та відповідач ПП агрофірма "Вільхівці" повноважених представників в судове засідання не забезпечили, хоча про розгляд справи були повідомлені належним чином, що підтверджується відміткою на зворотньому боці ухвали суду про відкладення від 05.04.16. Будь-яких клопотань про відкладення розгляду суду не подав.
Відповідач ОСОБА_1 сільська рада повноваженого представника в судове засідання не забезпечив, однак на вимогу ухвали від 05.04.2016 року надав суду відзив на позовну заяву вх. № 5429/16 від 18.04.16 та направив клопотання за вх. № 5428/16 від 18.04.16 про розгляд справи без участі його повноважного представника. В обгрунтування заперечень на позовну заяву відповідач посилається на їх безпідставність та таких, що не підлягають задоволенню, мотивуючи тим, що рішення ОСОБА_1 сільської ради №32-3/1016 від 24.02.2016 року в момент його прийняття не суперечило чинному законодавству України.
Відповідно до ч.3 ст.22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно з пунктом 3.9.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України 26.12.2011 N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" з наступними змінами, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення сторін належним чином про розгляд судової справи і забезпечення його явки в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів, що дає підстави для висновку суду щодо розгляду справи без участі представників позивача та відповідачів.
Розглянувши матеріали справи із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, вислухавши прокурора, всебічно і повно з"ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
24 лютого 2016 року ОСОБА_1 сільська рада прийняла рішення №32-3/2016 про передачу Приватному підприємству агрофірмі "Вільхівці" в тимчасове користування, терміном 364 дні, землі запасу ОСОБА_1 сільської ради загальною площею 68, 1799 га, а саме в ур. "Лиса-Вила" на площу 56, 999 га в ур. "Калинівка" на площу 11,18 га.
01 березня 2016 року, на підставі оспорюваного рішення, між ОСОБА_1 сільською радою та Приватним підприємством агрофірма "Вільхівці " укладено дві тимчасові угоди про добровільну сплату за фактичне користування земельною ділянкою , площею земель 56, 9999 га в ур. "Лиса-Вила" та площею 11,18 га в ур. "Калинівка" для ведення сільськогосподарського виробництва терміном дії на 364 дні та визначено розмір орендної плати в розмірі 4% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Передача земельних ділянок здійснена за Актами прийому-передачі земельної ділянки від 01.03.2016р., які підписані та скріплені печатками обох сторін. Копії актів знаходяться в матеріалах справи.
Довідкою відділу Держгеокадастру у Городенківському районі Івано-Франківської області №10-28-0.3-225/2/16 від 11.03.16р. підтверджується те, що земельна ділянка загальною площею 68, 1799 га знаходяться за межами населеного пункту с. Корнів Корнівської сільської ради, та відносяться до земель державної власності сільськогосподарського призначення..
Даний факт підтверджується викопіюванням із проекту формування території і встановлення меж населеного пункту с. Корнів Корнівської сільської ради Городенківського району.
Згідно вищезазначеної довідки вбачається, що нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення загальною площею 68,1799 га, що знаходяться за межами населеного пункту с. Корнів становить4 209 264 грн. 93 коп. (нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 56, 9999 га, в ур. "Лиса-Вила" становить 3 556 155 грн. 20 коп.; нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 11, 18 га становить 653 109 грн. 73 коп.).
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до компетенції сільських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (п. 1, п. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
У відповідності до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Повноваження сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл визначені в ст. 12 ЗК України, в п. а) та п. в) якої передбачено такі повноваження, як розпорядження землями територіальних громад та надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 83 ЗК України (в редакції ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" № 5245-УІ) визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування. У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності (ч. 1 ст. 84 ЗК України).
У Прикінцевих та перехідних положеннях Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", який набрав чинності з 01.01.2013 р., визначено, що з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу (п. 3). У державній власності залишаються, зокрема, усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу (п. 4). В п. 7 передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Пункт 12 Перехідних положень ЗК України на час винесення оскаржуваного рішення був виключений Законом № 5245-УІ.
Вищезазначеною довідкою відділу Держгеокадастру у Городенківському районі Івано-Франківської області №10-28-0.3-225/2/16 від 11.03.16р., викопіюванням із проекту формування території і встановлення меж населеного пункту с. Корнів Корнівської сільської ради Городенківського району підтверджується те, що земельна ділянка загальною площею 68, 1799 га знаходяться за межами населеного пункту с. Корнів Корнівської сільської ради, а тому відповідно до наведених положень Земельного кодексу України та Закону № 5245-УІ належать до державної власності.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Отже, ОСОБА_1 сільська рада, не мала повноважень приймати рішення про розпорядження земельною ділянкою, яка знаходяться у державній власності, а тому оскаржуване рішення підлягає визнанню недійсним.
Стосовно вимоги про зобов'язання Приватного підприємства агрофірму "Вільхівці" повернути одержану за актами прийому-передачі від 01.03.2016р. земельні ділянки у державну власність суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 ЗК України).
Статтею 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 1 даного Закону).
В статті 6 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено систему органів державної реєстрації. Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ч. 1 ст. 2 даного Закону).
Оскільки Приватне підприємство агрофірма "Вільхівці" не здійснили вказану реєстрацію права оренди земельних ділянок на підставі Тимчасових угод від 01.03.2016 року, то такі права у нього не виникли, і він здійснює користування земельною ділянкою при відсутності належних правових підстав.
Питання Тимчасових угод від 01.03.2016 року та їх недійсності (нікчемності) не стосуються вирішення даного спору, оскільки виникнення права оренди землі пов'язується з фактом його державної реєстрації, а не з чинністю чи правомірністю угоди.
Враховуючи вищевикладене та відповідно до ст.ст. 373, 374, 391 Цивільного кодексу України, Приватному підприємству агрофірмі "Вільхівці" належить повернути одержані за актами прийому-передачі від 01.03.2016р. земельні ділянки загальною площею 68, 1799 га, які знаходяться за межами населеного пункту с.Корнів Городенківського району у державну власність.
Отже, беручи до уваги матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі слід відшкодувати прокуратурі за рахунок відповідача.
Керуючись ст. ст. 14, 19, 121, 124 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. ст. 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 6 Закону України "Про оренду землі", ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", ст. ст. 3-5 Закону України "Про судовий збір", ст. ст. 373, 374, 391 Цивільного кодексу України, ст. ст. 3, 12, 84, 122, 125, 126 Земельного кодексу України, ст. ст. 2, 43, 44, 49, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
задовольнити позов заступника керівника Тисменицької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 сільської ради до Приватного підприємства агрофірми "Вільхівці" про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 сільської ради від 24.02.2016 року за № 32-3/2016 "Про тимчасове користування землями товарного сільськогосподарського виробництва" та зобов'язання ППА "Вільхівці" повернути одержані за актом прийому-передачі від 01.03.2016 року земельні ділянки загальною площею 68,1799 га, які знаходяться за межами населеного пункту с. Корнів Городенківського району у державну власність.
Визнати недійсним рішення ОСОБА_1 сільської ради від "Про тимчасове користування землями товарного сільськогосподарського виробництва" № 32-3/2016 від 24.02.2016 року.
Приватному підприємству агрофірмі "Вільхівці" (вул. Б. Хмельницького, с. Вільхівці, Городенківський район, Івано-Франківська область, 78113, код 22169900) повернути одержану за актом прийому-передачі від 01.03.2016 року земельну ділянку загальною площею 68, 1799 га, які знаходяться за межами населеного пункту с.Корнів Городенківського району у державну власність.
Стягнути з ОСОБА_1 сільської ради (вул. Шкільна, 32, с. Корнів, Городенківський район, Івано-Франківська область, 78116, код 20550470) на користь прокуратури Івано-Франківської області (вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76018, р/р 35215084003924 ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ідентифікаційний код 03530483) - 2756 грн. 00 коп. (дві тисячі сімсот п"ятдесят шість гривень) - судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 22.04.16
Суддя Фанда О. М.