Ухвала від 20.04.2016 по справі 711/3881/16-к

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/3881/16-к

Провадження № 1-кс/711/1239/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про тимчасовий доступ до речей і документів

20 квітня 2016 року м. Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 ,

при секретарі судових засідань - ОСОБА_2 ,

за участю слідчого - ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання заступника начальника слідчого відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_3 , погодженого заступником начальника відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_4 , винесеного у кримінальному провадженні №42016250000000053 від 14.03.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 191 КК України про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник начальника слідчого відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_3 , в провадженні якого перебуває кримінальне провадження, 20.04.2016 звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, за погодженням заступника начальника відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_4 , винесеного у кримінальному провадженні №42016250000000053 від 14.03.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 191 КК України про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів.

Клопотання мотивоване тим, що ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” неодноразово було визнано переможцем закупівель за державні кошти продуктів харчування. Зокрема, службовими особами ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”, протягом 2012-2015 рр. укладено низку угод (за переговорною процедурою та за результатами відкритих торгів) на постачання харчових продуктів (продукція рибна, риба заморожена, консерви м'ясні, м'ясо заморожене, масло вершкове та сир) в адресу державних замовників загальною вартістю близько 35 млн. грн.

Директор ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” ОСОБА_5 для створення штучної конкуренції ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” та забезпечення кворуму при проведенні процедури закупівлі використовує ряд товариств, діяльність яких контролює разом з особами, які сприяють йому у вчиненні протиправної діяльності, а саме: ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”, ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_4 ”, ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_5 ” та ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_6 ”. Зазначеними суб'єктами господарювання протягом 2014-2015 рр. проводились фінансово-господарські взаємовідносини із ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_2 ”, у тому числі здійснювались безтоварні операції з метою обґрунтування завищення вартості та об'ємів поставленої продукції на адресу державних замовників.

Разом з тим, в рамках досудового розслідування встановлено, що протягом відповідних періодів, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проводило фінансово-господарські взаємовідносини із фіктивними та транзитними суб'єктами, зокрема, з ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_7 ” та ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_8 ”.

Відповідна інформація та матеріали фінансово-господарської діяльності ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_9 для проведення дослідження на предмет виявлення фактів можливого привласнення бюджетних коштів та подальшої легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, зокрема, при проведенні взаємовідносин між ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” та окремими державними замовниками. За результатами проведеного дослідження ІНФОРМАЦІЯ_9 встановлено привласнення службовими особами ТОВ„ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” державних коштів в розмірі 782 049,6 грн., отриманих протягом 2014 року від державного замовника за товари, які фактично не поставлялись, та використання при цьому для документального оформлення придбання та походження цих товарів реквізити вищезазначених фіктивних суб'єктів господарювання.

Разом з тим, незважаючи на факт встановлення значних порушень вимог податкового законодавства, службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 не вжито відповідних заходів, щодо перевірки фінансово-господарської діяльності даного товариства протягом 2015 року на предмет наявності аналогічних порушень.

Незаконні дії службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_9 нерозривно пов'язані із незаконними діями службових осіб ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”, ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”, ТОВ„ ІНФОРМАЦІЯ_4 ”, ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_5 ” та ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_6 ” та являються їх наслідком, в тому числі щодо привласнення державних коштів.

Крім того, розслідуванням встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_10 , зловживаючи своїм службовим становищем, сприяли протиправній діяльності ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” та інших підконтрольних ОСОБА_5 суб'єктів господарювання, та реалізації останнім злочинного задуму.

Організатором вищевказаного протиправного механізму є ОСОБА_5 , яким, за сприяння ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , використовуючи зв'язки серед службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_11 , а також серед суб'єктів господарювання фізичних та юридичних осіб різних форм власності Черкаської та суміжних областей, налагоджено незаконну схему привласнення коштів державних замовників, а також переведення безготівкових коштів в готівку, шляхом підробки документів.

Встановлено, що протягом 2014-2015 рр. підконтрольні ОСОБА_5 суб'єкти господарювання визнавались переможцями закупівель харчових продуктів та кормів для тварин, замовниками яких виступали ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 та інші державні замовники.

Так, органом досудового розслідування встановлено, що відповідно до повідомлення №1030 від 27.11.2015 комітету конкурсних торгів військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_15 про акцепт пропозиції за результатами застосування переговорної процедури закупівлі, одне з підконтрольних ОСОБА_5 структур, - ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” визнано переможцем на поставку консервів та готових страв з м'яса, м'ясних субпродуктів та крові (консервів м'ясних «Яловичина тушкована вищого ґатунку», код 10.13.1) загальною кількістю 70 000 кг до ВЧ 3078 ІНФОРМАЦІЯ_15 з подальшим транспортуванням за рахунок учасника до м. Дніпропетровська, м. Запоріжжя, м. Харкова, м. Одеси та м. Золочів, Львівської обл.

Відповідно до договору від 08.12.2015 за №241/В33-2015, укладеного за результатами проведеної переговорної процедури закупівлі між військовою частиною НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_15 ( АДРЕСА_1 ) та переможцем, - ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”, останнє зобов'язувалось поставити в адресу ВЧ консерви м'ясні «Яловичина тушкована вищого ґатунку», код ( НОМЕР_2 ), згідно ДСТУ 4450:2005 кількістю 70 000 кг на загальну суму 6 048 000,00 грн. (86,40 грн. за одиницю товару).

Разом з тим, з метою реалізації злочинного задуму, щодо одержання додаткових надприбутків та привласнення таким чином державних коштів, ОСОБА_5 придбав відповідні м'ясні консерви неналежної якості, виробництва ПП „ ОСОБА_8 ”, що не відповідали ДСТУ 4450:2005. З метою приховування реальної вартості продукції, що мала бути поставлена до ВЧ, та обґрунтування штучно завищеної ціни, вищевказаним громадянином було імітовано її перепродаж із збільшенням вартості між підконтрольними ОСОБА_5 структурами.

Так, згідно договору постачання №21/0712 від 07.12.2015 ПП „ ОСОБА_8 ” (виробник) було поставлено ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_5 ”, діяльність якого фактично контролюється гр. ОСОБА_5 та гр. ОСОБА_7 консерви м'ясні „Яловичина тушкована вищого ґатунку” (ДСТУ 4450:2005, дата виготовлення 08.12.2015) в кількості 35 481,6 кг (67584 банки) за ціною 29,50 грн. за одиницю товару на загальну суму 1 993 711,10 грн. В подальшому вказана продукція була перепродана ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_5 ” в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », відповідно до договору №20/0712 від 07.12.2015, яке, в свою чергу перепродало її ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”. При цьому, відповідно до товарно-транспортних накладних, транспортування продукції здійснювалось безпосередньо від виробника (ПП „ ОСОБА_8 ” до кінцевого споживача (ВЧ НОМЕР_1 )).

При проведенні перевірки на відповідність ДСТУ зразків поставлених консервів встановлено, що продукція, поставлена ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” до ВЧ 3078, за органолептичними та фізико-хімічними показниками не відповідає вимогам ДСТУ 4450:2005, про що ВЧ НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ) складено протокол випробувань №3 від 04.01.2016.

Таким чином, в ході розслідування встановлено, що ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”, відповідно до вищезазначеного договору, поставило в адресу військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_15 неякісну продукцію, а саме, - консерви м'ясні „ ІНФОРМАЦІЯ_16 ” (ДСТУ 4450:2005, дата виготовлення 08.12.2015), яка не відповідає вимогам ДСТУ 4450:2005.

При цьому, вказана неякісна продукція була поставлена до кінцевого споживача за явно завищеними цінами від цін виробника, шляхом перепродажу її між взаємопов'язаними структурами, що дає підстави вважати, про корисливі мотиви невстановлених досудовим слідством осіб, щодо отримання надприбутку від продажу за необґрунтовано завищеними цінами та про їх обізнаність щодо реальної вартості вказаної продукції.

Враховуючи, що зазначена інформація та документи, які знаходяться у військовій частині НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_15 ( АДРЕСА_1 ), а саме, - тендерна документація (в повному обсязі), щодо закупівлі (дата оприлюднення та номер оголошення № НОМЕР_4 (27.11.2015) від 27.11.2015 року, №235359 (ПХП)), з придбання консервів м'ясних „Яловичина тушкована вищого ґатунку” в 2015 році, в тому числі матеріали проведення переговорної процедури закупівлі, документи, які надавались учасниками до комітету з конкурсних торгів; документи, що підтверджують постачання продукції (договори з додатками, додаткові угоди, накладні, податкові накладні, рахунки - фактури, тощо); документи, що підтверджують транспортування товарів від постачальника (товарно-транспортні накладні, доручення, тощо); документи, що підтверджують походження товарів (декларації виробника, сертифікати якості (сертифікати походження); документи, що підтверджують оприбуткування товарів (складські квитанції, акти приймання - передачі, тощо); документи, що підтверджують списання товарів (складські квитанції, акти приймання - передачі, тощо), а також документи які вказують на місце фактичного перебування зазначеної неякісної продукції; регістри бухгалтерського обліку, що підтверджують придбання, оприбуткування та списання товарів; документи, що підтверджують транспортування товарів до місць дислокації підрозділів (товарно-транспортні накладні, доручення, акти приймання - передачі, тощо); документи що підтверджують сплату по договору щодо придбання продукції (у т.ч. платіжні доручення, рахунки, тощо); документи що підтверджують відповідність (невідповідність) встановленим вимогам державних норм та стандартів якості (у т.ч. висновки, експертизи, протоколи випробувань тощо); листування щодо виконання умов договорів по закупівлі вказаної продукції; акти звірок щодо стану розрахунків, наявності кредиторської та дебіторської заборгованості; зразки продукції консерви м'ясні „Яловичина тушкована вищого ґатунку” (ДСТУ 4450:2005, дата виготовлення 08.12.2015), а також інші речі, предмети та документи, що стосуються проведення фінансово-господарських відносин та тендерних закупівель військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_15 із ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”, ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”, ТОВ„ ІНФОРМАЦІЯ_4 ”, ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_5 ” та ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_6 ”, можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні, а також те, що у інший спосіб довести обставини кримінального провадження, які передбачається довести за допомогою цих доказів неможливо, тому орган досудового розслідування звернувся до суду із клопотанням про отримання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які зберігаються у військовій частині НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_15 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучити.

В судовому засіданні слідчий підтримав подане клопотання та просив його задовольнити.

В судове засідання особа, у володінні якої знаходяться речі та документи, не викликалась, оскільки органом досудового розслідування доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаної інформації.

Згідно із нормами ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

Заслухавши пояснення слідчого, вивчивши матеріали кримінального провадження та поданого клопотання, враховуючи те, що для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту і неможливість отримання необхідних відомостей в інший спосіб, а також те, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає за необхідне надати тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю їх вилучення, які зберігаються у військовій частині НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_15 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , а тому клопотання, як обґрунтоване, підлягає до задоволення.

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою у володінні, якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити з їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно із п.п.1, 2. ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей, документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 3, 9, 107, 159, 163-165, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання заступника начальника слідчого відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, - задовольнити.

Надати заступнику начальника слідчого відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_3 чи за його дорученням відповідним працівникам УСБ України в Черкаській області дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, а саме: тендерної документації (в повному обсязі), щодо закупівлі (дата оприлюднення та номер оголошення № НОМЕР_4 (27.11.2015) від 27.11.2015 року, №235359 (ПХП)), з придбання консервів м'ясних „Яловичина тушкована вищого ґатунку” в 2015 році, в тому числі матеріалів проведення переговорної процедури закупівлі, документів, які надавались учасниками до комітету з конкурсних торгів; документів, що підтверджують постачання продукції (договори з додатками, додаткові угоди, накладні, податкові накладні, рахунки-фактури, тощо); документів,що підтверджують транспортування товарів від постачальника (товарно-транспортні накладні, доручення, тощо); документів, що підтверджують походження товарів (декларації виробника, сертифікати якості (сертифікати походження); документів, що підтверджують оприбуткування товарів (складські квитанції, акти приймання - передачі, тощо); документів, що підтверджують списання товарів (складські квитанції, акти приймання - передачі, тощо), а також документів які вказують на місце фактичного перебування зазначеної неякісної продукції; регістрів бухгалтерського обліку, що підтверджують придбання, оприбуткування та списання товарів; документів, що підтверджують транспортування товарів до місць дислокації підрозділів (товарно-транспортні накладні, доручення, акти приймання - передачі, тощо); документів що підтверджують сплату по договору щодо придбання продукції (у т.ч. платіжні доручення, рахунки, тощо); документів що підтверджують відповідність (невідповідність) встановленим вимогам державних норм та стандартів якості (у т.ч. висновки, експертизи, протоколи випробувань тощо); листування щодо виконання умов договорів по закупівлі вказаної продукції; акти звірок щодо стану розрахунків, наявності кредиторської та дебіторської заборгованості; зразків продукції консервів м'ясних „Яловичина тушкована вищого ґатунку” (ДСТУ 4450:2005, дата виготовлення 08.12.2015), а також інших речей, предметів та документів, що стосуються проведення фінансово-господарських відносин та тендерних закупівель військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_15 із ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”, ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”, ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_4 ”, ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_5 ” та ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_6 ”, які зберігаються в військовій частині НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_15 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та можливістю їх вилучити.

Копію ухвали надати слідчому, в провадженні якого знаходиться справа - для виконання та вручення її відповідальній особі, на яку покладено обов'язок по її виконанню, роз'яснивши їй, що в разі невиконання ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів будуть застосовані положення ст. 166 КПК України.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала не оскаржується та підлягає до виконання протягом одного місяця з дня її постановлення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1