Справа № 22ц-8163/10* Головуючий у 1-й інстанції Юхно С.П. Доповідач ап. інст. ОСОБА_1
08 липня 2010 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого суддіїТриголов В.М.
Суддів : Панченка О.О., Бондаревської С.М.
При секретарі: О^ЛІ~
розглянула у відкритму судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради на постанову Ленінського районного суду у м.Полтаві від 28 жовтня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
Постановою Ленінського районного суду у м.Полтаві від 28 жовтня 2009 року позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задоволено частково.
Визнано дії Управління Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбаченої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції станом на 09 липня 2007 року, розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_2 догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбаченої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції станом на 09 липня 2007 року, розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати дану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю та необґрунтованістю.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що судове рішення є законним та обґрунтованим, тому його слід залишити без змін.
Згідно п.1 ч.І ст. 307 ЦПК України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право постановити ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення рішення без змін.
Відповідно ч.І ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивачка, є матір'ю ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення останньою трирічного віку.
Згідно вимог ст. ст. 13, 14 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення нею вказаного віку.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року було визнано неконституційним положення ст.56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», який зупинено на 2007 рік дію ст. 12, ч.І ст. 15 та п. З Розділу УІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктом 23 Розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» були внесені зміни, які вступили в силу з 01 січня 2008 року і у відповідності до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Суд першої інстанції прийшов до вірного висновку задовольнивши позовні вимоги зобов'язавши Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради провести перерахунок та виплату допомоги з 09 липня по 31 грудня 2007 року.
Встановивши, що Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради в 2008 -2009 роках виплачувало позивачу допомогу у розмірах встановлених новою редакцією ст. 15 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та відповідачем за цей період не було порушено права позивача, місцевий суд вірно відмовив в задоволені в цій частині позову.
За таких обставин, вирішуючи спір і задовольняючи позов частково, суд правомірно виходив з того, що відповідач як орган, уповноважений призначати та виплачувати допомогу по догляду за дитиною, повинен був діяти відповідно до вимог ч.І ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Безпідставними є посилання апелянтів стосовно відсутності коштів у державному бюджеті на покриття зазначених витрат, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом спору, що розглядається .
Враховуючи вищевикладені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, частково задовольнивши позовні вимоги.
Керуючись ст.ст.303,304, 308,315,317,319 ЦПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради - відхилити .
Постанову Ленінського районного суду у м.Полтаві від 28 жовтня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України.
Судді: