Постанова від 22.04.2016 по справі 373/609/16-а

Справа № 373/609/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2016 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області, діючи як адміністративний суд, в складі головуючого судді Колодко Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Переяславі-Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 року, -

ВСТАНОВИВ:

11.04.2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом та просить визнати протиправним рішення щодо відмови Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в перерахунку її пенсії, як державному службовцю. Зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату її пенсії у розмірі 81% від розміру заробітної плати, вказаної у довідці з моменту підвищення заробітної плати працюючого відділу у розмірі 3886,48 гривень. Посилається на те, що вона працювала у Об'єднаній державній податковій інспекції на посаді начальника відділу. Має загальний стаж роботи 36 років, в тому числі стаж державної служби - 11 років. З 02.11.2001 року вона отримую пенсію як державний службовець на підставі ст. 37 Закону України „Про державну службу". 31.12.2015 року нею подано заяву на ім'я начальника Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про проведення перерахунку пенсії у розмірі 81% від вказаної у довідці. У відповіді начальника управління №96/З-01 від 14.01.2016 року на її заяву №96/З-01 від 31.12.2015 року про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року у зв'язку із набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року в розмірі 81% працюючого на посаді начальника відділу зазначено, що вона не має права на перерахунок пенсії, оскільки вищеназваною Постановою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", зокрема пункт 4 виключено. Рішення начальника управління Пенсійного фонду вважає таким, що суперечить чинному законодавству, так як дана відмова є протиправною, оскільки норма вказаного Закону стосується порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку призначеної пенсії.

Відповідач 20.04.2016 року надіслав заперечення проти позову. Вважає, що відповідно до п.5 Перехідних положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України „Про державну службу", „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів" та інших. Окрім того, постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності з 01.12.2015 було внесено зміни до постанови КМУ №865 від 31.05.2000, зокрема пункт 4 цієї постанови було виключено.

З наданих сторонами доказів та матеріалів справи судом встановлено, що має місце спір фізичної особи (пенсіонера) із суб'єктом владних повноважень (Управлінням Пенсійного фонду України) щодо оскарження його рішення про перерахунок пенсії.

Відповідно до матеріалів справи, з 02.11.2001 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в м. Переяславі-Хмельницький та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області (на день розгляду справи - Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області) та отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу". Тобто, право на отримання пенсії та призначення їй пенсії як державному службовцю гарантується Законом України „Про державну службу", в редакції, що діяла станом на 02.11.2001 року.

Розмір пенсії позивача складає 81% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

З листа відповідача від 14.01.2016 року №96/З-01 вбачається, що позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 та постанову КМУ №1013 від 09.12.2015 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

Такі дії позивач вважає протиправними обґрунтовуючи тим, що згідно положень п.5 розд. ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України від 02.03.2015 р. №213-VIII, з 01.06.2015 р. вона вважається такою, що не працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії за Законом України „Про державну службу".

Відповідно до п. 5 розд. ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України „Про державну службу", „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів", „Про статус народного депутата України", „Про Кабінет Міністрів України", „Про судову експертизу", „Про Національний банк України", „Про службу в органах місцевого самоврядування", „Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Посилання відповідача на пункт 5 розд. ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України „Про державну службу", є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Що стосується правомірності вимог питання про перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 37 Закону України „Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

За Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (частина перша ст. 40).

Відповідно до ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до чинного законодавства з 01 грудня 2015 року було підвищено розмір посадового окладу (заробітної плати) начальника відділу Переяслав-Хмельницької ОДПІ Київської області.

Відповідно до довідки від 30.12.2015 №556, що видана Переяслав-Хмельницькою об'єднаною державною податковою інспекцією розмір заробітної плати для обчислення пенсії позивача у зв'язку з підвищенням заробітку, складає 4798,13 гривень.

Позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 31.12.2015 року, тобто після 15 числа місяця.

Відповідно до ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, так як і зазначено нею.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", ст.ст. 42, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року №426 затверджено Порядок та Умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, однак ця постанова на момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та на день розгляду спору в суді не набрала законної сили. Цією постановою визнано, що постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. №865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" втрачає силу з дня набрання чинності Законом України від 17 листопада 2011 р. № 4050-VI „Про державну службу". Проте вона на сьогодні є чинною і відсутність в ній норми про порядок визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України „Про державну службу", а також відсутність форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, яка затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики не повинні порушувати конституційні права громадян на пенсійне забезпечення. Урядові постанови, як нормативно-правові акти, повинні відповідати вимогам закону і не звужувати зміст прав громадянина, які визначені таким законом.

З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.01.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати начальника відділу Переяслав-Хмельницької ОДПІ - державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

При зверненні до суду позивач звільнений від сплати судового збору у розмірі 551,20 гривень, що підтверджується копією посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія), на підставі п.10 ч.1 ст. 5 Закону України „Про судовий збір".

Відповідно до вимог Закону України „Про судовий збір" судові витрати на користь держави слід стягнути з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", ст.ст. 42, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 8, 9, 17 - 19, 71, 159, 161 - 162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 року задовольнити.

Визнати протиправним рішення щодо відмови Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в перерахунку пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю.

Зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1, призначеної в розмірі 81% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року посадового окладу начальника відділу Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції.

Стягнути з Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області на користь держави 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок судових витрат.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд з одночасним надісланням апелянтом копії скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.В. Колодко