Справа № 2-а-3507/11
іменем України
14.06.2011 року суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Ковальчук Л.М., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій посадових осіб протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
В травні 2011 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку адміністративного судочинства із позовом до відповідача ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій посадових осіб протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Свої вимоги мотивувала тим, що вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області. Оскільки,перебуваючи на пенсії вона продовжувала працювати, то відпрацювавши відповідний термін відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вона 30 березня 2011 року звернулася із заявою до ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області з проханням провести перерахунок пенсії за віком відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу та заробітній платі.
Перерахунок пенсії було проведено у меншому розмірі ніж передбачено чинним законодавством, що порушило її права на соціальний захист громадян.
Враховуючи вищевикладене ОСОБА_1 просила визнати дії ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області щодо протизаконного застосування у 2011 році при перерахунку пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік неправомірними та такими, що порушують право громадянина на соціальний захист; зобов'язати ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області з метою відновлення права на соціальний захист у повному, передбаченому законом обсязі, провести перерахунок пенсії у відповідності до ч. 1, 2, ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати за 2010 рік в розмірі 1982,63 грн. з 01.04.2011 року.
Відповідач подав заперечення до суду в яких просив у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії міститься у частині 2 ст. 40 Закону, на яку ст. 42 не посилається. Даний показник застосовується при призначенні пенсії, а не при її перерахунку. За таких умов відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії норму, не призначену для цього.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області та отримує пенсію за віком
В березні 2011 року позивач зверталася до ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області із заявою на проведення перерахунку по стажу та заробітній платі.
На підставі даної заяви ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області було проведено перерахунок пенсії. Після проведеного перерахунку пенсії позивача страховий стаж склав 43 роки 6 днів (врахований по 28.02.2011 р.). Розрахунок пенсії проведено із заробітної плати за 60 місяців в період з 01.07.1995 р по 30.06.2000 р. та даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000 р. по 28.02.2011 р. Середньомісячний заробіток становить 1138,96 грн. при коефіцієнті зарплати 0,95079 та показника заробітної плати в середньому на одну особу за 2007 рік - 1197,91 грн. (рік, що передував року звернення за призначенням пенсії в 2008 році).
При проведенні перерахунку пенсії відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», п. п. 2 п.11 якої передбачено, що для обчислення пенсії відповідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058- IV використовується заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Вказана величина для обчислення пенсії становила 1573,99 грн.
Про те, суд вважає дії відповідача при перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії неправомірними з огляду на наступне.
Згідно вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (до внесення змін Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-IV), для обчислення пенсії використовується розмір середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до положень п. 2 ст. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», в якому зазначено, що для обчислення пенсії використовується розмір середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Використання вказаного показника було передбачено ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV із змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-IV.
П. 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року від 22 травня 2008 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) положення п. 29 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Таким чином, використання такого показника для обчислення пенсії, як розмір середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, визнано неконституційним.
Про те його застосування передбачено п. 2 ст. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання окремих категорій громадян».
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускаються звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Вказана норма Конституції України кореспондується з доводами та висновками Конституційного Суду України, які містяться в п. 3.1 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 року від 09 липня 2009 року.
Згідно висновків Конституційного суду України, викладених у його рішенні від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі і зупиненням дії законів (їх окремих положень), лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.
Відтак, виходячи з наведеного та загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору щодо обчислення пенсії позивачу застосуванню підлягають саме положення ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (до внесення змін Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-IV), якою передбачено, що для обчислення пенсії використовується розмір середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, а не положення п. 2 ст. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання окремих категорій громадян».
Згідно вимог ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З відповідною заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області в березні 2011 року. До суду за захистом порушених прав позивач звернувся 18 травня 2011 року, тобто в межах строку звернення до суду.
Вимоги позивача про зобов'язання ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за 2010 рік в розмірі 1 982,63 грн. не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу та визначати розмір пенсії до виплати, а відповідно і проводити розрахунки щодо недоплаченої суми.
Отже, оцінюючи докази в їх сукупності, суддя дійшов висновку про часткове задоволення вимог позивача в межах строку звернення до суду, та зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок пенсії,починаючи з 1 березня 2011 року з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, із врахуванням раніше здійснених виплат.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 152 Конституції України, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, ст. ст. 86, 99, 158, 159, 160 - 163 КАС України, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_1задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області неправомірними та зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити ОСОБА_1перерахунок пенсії, починаючи з 1 березня 2011 року та провести відповідні виплати з урахуванням раніше здійснених виплат із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2010 рік.
В решті позову відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом деяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.М. Ковальчук