Справа № 2-а-3542/11
іменем України
29.06.2011 року суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Ковальчук Л.М., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
В травні 2011 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства із позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Свої вимоги мотивував тим, що він є пенсіонером за віком, отримує пенсію з 2007 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Перебуває на обліку в ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області.
Він є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, так як постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що розташоване в зоні посиленого радіоактивного контролю, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 року № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР».
Дана категорія йому встановлена відповідно до ст. ст. 9, 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На даний час він ніде не працює. Відповідно до вимог ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як непрацюючий пенсіонер, який проживає на території радіоактивного забруднення він має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 51 Закону, особам, віднесеним до 4 категорії, додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю повинна призначатись у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, а так як він віднесений до осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС та належить до 4 категорії, тому він має право на додаткову пенсію.
В квітні 2011 року він звернувся із заявою до ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області, в якій просив здійснити перерахунок отримуваної пенсії і виплату доплат з урахуванням ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 51 Закону.
Отримана відповідь ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області його не влаштовує, оскільки в ній вказано, що його пенсія і всі надбавки до неї призначені і виплачуються згідно чинного законодавства.
Вважає дії ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області неправомірними.
Посилаючись на зазначене ОСОБА_1 просив визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області з нарахування та виплаті щомісячного підвищення до пенсії в розмірі меншому, ніж одна мінімальна заробітна плата, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає постійно на території радіоактивного забруднення, віднесеного до 4 категорії, зони посиленого радіоекологічного контролю, та з нарахування та виплаті пенсії та додаткової пенсії відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі меншому ніж 15 % мінімальної пенсії за віком; зобов'язати ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 18 листопада 2010 року з підвищенням, шляхом встановлення доплати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, у відповідності з ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та перерахунку, встановлення з урахуванням ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідач подав до суду заперечення, в яких просив у задоволенні позову відмовити, оскільки підвищення до пенсії виплачується у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року та Постанови КМУ № 654, якими передбачено, що особам, які постраждали внаслідок ЧАЕС, щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується особам, які належать до 4 категорії у розмірі 5 % прожиткового мінімуму встановленого для непрацездатного населення.
ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області ніяким чином не може звужувати коло конституційних прав громадян, оскільки проводить діяльність на основі і відповідно до діючого законодавства України. Відповідно до ст. 62 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» роз'яснення порядку застосування цього закону провадиться у порядку, визнченому КМУ, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області, отримує пенсію за віком. Має посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії серія В-П № 214123 від 25 квітня 1994 року.
Згідно відмітки в паспорті ОСОБА_3 зареєстрована і постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що розташоване в зоні посиленого радіоактивного контролю, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 року № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР».
З наданої копії трудової книжки вбачається, що позивач ОСОБА_1 від 15 листопада 2004 року звільнений з посади за власним бажанням відповідно до вимог ст. 38 КЗпП України.
Відповідач ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області у своєму листі від 12.05.2011 року № 4754/К-01 визнав той факт, що позивач належить до категорії непрацюючих пенсіонерів та йому здійснюється виплата доплати відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 5,20 грн.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 до пенсії як непрацюючому громадянину, що проживає на території посиленого радіологічного контролю відповідачем розрахунок вказаної доплати проводиться відповідно до постанови КМУ № 836 від 26.07.1996 року в розмірі 5,20 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях посиленого радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах встановлених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які проживають на територіях посиленого радіоактивного забруднення, проводиться доплата в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю 1 мінімальна заробітна плата.
Проте вказана доплата проводиться позивачу в розмірі 5 грн. 20 коп., що встановлено Постановою КМУ № 836 «Про компенсації виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 % від мінімальної пенсії за віком.
Частини першу та другу ст. 39 на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року було замінено однією частиною, відповідно до якої громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а ст. 51 цього Закону викладено у такій редакції, що особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 5 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, такі зміни визнано неконституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., а відтак, дія ст. 39 та ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» знову була відновлена у попередній редакції з 22 травня 2008 року.
Згідно ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» № 422/96-ВР, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Дія ст. 39, ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2010 рік не призупинялась, а відтак позивачу повинна була нараховуватись доплата за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю та додаткова пенсія саме відповідно до вимог цих статей Закону.
Вважаю за необхідне зазначити, що у відповідності із ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановлено цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення може бути постановлене тільки щодо правовідносин, які склались на день його постановлення, та має бути наслідком чинного правового регулювання. Суд не може обмежувати законодавчий орган в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних правовідносин.
З огляду на викладене, вважаю про обґрунтованість позовних вимог позивача, у зв'язку з чим вимоги позивача про зобов'язання ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії та додаткової пенсії відповідно до ст. 39 та ст. 51 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підлягають задоволенню з 19 листопада 2010 року, в межах строку звернення до суду.
Отже, оцінюючи докази в їх сукупності, суддя дійшов висновку про задоволення вимог позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 152 Конституції України, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, ст. ст. 86, 99, 158, 159, 160 - 163, 183-2 КАС України, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 19 листопада 2010 року, з урахуванням раніше здійснених виплат, та здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком з 19 листопада 2010 року, з урахуванням раніше здійснених виплат.
Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.М. Ковальчук