Справа № 2-а-3673/11
іменем України
29.06.2011 року суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Ковальчук Л.М., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій посадових осіб протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
В травні 2011 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку адміністративного судочинства із позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій посадових осіб протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Свої вимоги мотивувала тим, що вона проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що розташоване в зоні посиленого радіоактивного контролю, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 року № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР».
Відповідно до вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення проводиться доплата у зоні посиленого радіоактивного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, підвищуються у розмірах, встановлених ч. 1 ст. 39 Закону, тобто в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Відповідно до вимог ст. 51 Закону, особам, віднесеним до 4 категорії, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю повинна призначатися у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком. Дана виплата їй виплачується, виходячи з розрахункової величини 19,91 грн., згідно постанови КМУ від 03.01.2002 року № 1.
Вважає, що ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області неправомірно недоплачувало їй підвищення до пенсії, доплату за проживання в зоні посиленого радіоактивного контролю та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в значному розмірі.
Посилаючись на зазначене ОСОБА_1 просила визнати дії посадових осіб ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області неправомірними; зобов'язати ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок і виплату щомісячної доплати як пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення згідно вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, починаючи з 1 листопада 2010 року з подальшим перерахунком; зобов'язати ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 15 % від мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 1 листопада 2010 року з подальшим перерахунком.
Відповідач подав до суду заперечення, в яких просив у задоволенні позову відмовити, оскільки підвищення до пенсії виплачується у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року та Постанови КМУ № 654, якими передбачено, що особам, які постраждали внаслідок ЧАЕС, щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується особам, які належать до 4 категорії у розмірі 5 % прожиткового мінімуму встановленого для непрацездатного населення.
ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області ніяким чином не може звужувати коло конституційних прав громадян, оскільки проводить діяльність на основі і відповідно до діючого законодавства України. Відповідно до ст. 62 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» роз'яснення порядку застосування цього закону провадиться у порядку, визнченому КМУ, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області, отримує пенсію за віком та належить до категорії непрацюючих пенсіонерів. Має посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії серія В-П № 202628 від 12 жовтня 1993 року.
Згідно відмітки в паспорті ОСОБА_1 зареєстрована і постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, що розташоване в зоні посиленого радіоактивного контролю, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 року № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР».
З наданої копії трудової книжки вбачається, що позивач ОСОБА_1 від 2 вересня 1999 року звільнена з посади відповідно до вимог п. 6 ст. 40 КЗпП України.
Відповідач ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області у своєму листі від 06.04.2011 року № 2320/С-01 визнав той факт, що позивач належить до категорії непрацюючих пенсіонерів та йому здійснюється виплата доплати відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 5,20 грн.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 до пенсії як непрацюючому громадянину, що проживає на території посиленого радіологічного контролю відповідачем розрахунок вказаної доплати проводиться відповідно до постанови КМУ № 836 від 26.07.1996 року в розмірі 5,20 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях посиленого радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах встановлених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які проживають на територіях посиленого радіоактивного забруднення, проводиться доплата в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю 1 мінімальна заробітна плата.
Проте вказана доплата проводиться позивачу в розмірі 5 грн. 20 коп., що встановлено Постановою КМУ № 836 «Про компенсації виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 % від мінімальної пенсії за віком.
Частини першу та другу ст. 39 на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року було замінено однією частиною, відповідно до якої громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а ст. 51 цього Закону викладено у такій редакції, що особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 5 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, такі зміни визнано неконституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., а відтак, дія ст. 39 та ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» знову була відновлена у попередній редакції з 22 травня 2008 року.
Згідно ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» № 422/96-ВР, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Дія ст. 39, ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2010 рік не призупинялась, а відтак позивачу повинна була нараховуватись доплата за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю та додаткова пенсія саме відповідно до вимог цих статей Закону.
Вважаю за необхідне зазначити, що у відповідності із ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановлено цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення може бути постановлене тільки щодо правовідносин, які склались на день його постановлення, та має бути наслідком чинного правового регулювання. Суд не може обмежувати законодавчий орган в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних правовідносин.
З огляду на викладене, вважаю про обґрунтованість позовних вимог позивача, у зв'язку з чим вимоги позивача про зобов'язання ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії та додаткової пенсії відповідно до ст. 39 та ст. 51 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підлягають задоволенню з 24 листопада 2010 року, в межах строку звернення до суду.
Отже, оцінюючи докази в їх сукупності, суддя дійшов висновку про часткове задоволення вимог позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 152 Конституції України, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, ст. ст. 86, 99, 158, 159, 160 - 163, 183-2 КАС України, суддя,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 24 листопада 2010 року, з урахуванням раніше здійснених виплат, та здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком з 24 листопада 2010 року, з урахуванням раніше здійснених виплат.
В решті позову відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.М. Ковальчук