Справа № 369/3662/16-а
Провадження № 2-а/369/323/16
21 квітня 2016 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Усатова Д.Д.
за участю секретаря Кузьменко П.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Київ адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Софіївсько-Борщагівської дільничої виборчої комісії № 320625, Софіївсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про визнання рішення протиправним , -
У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з позовом до Софіївсько - Борщагівської дільничої виборчої комісії № 320625, Софіївсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про визнання рішення протиправним.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що 23.03.2016 року Софіївсько-Блрщагівська сільська виборча комісія Києво-Святошинського району Київської області прийняла постанову № 23, відповідно до якої позивача було зареєстровано кандидатом в депутати Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №14 на проміжних місцевих виборах.
27.03.2016 року позивачем було подано подання та відповідний пакет документів до Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області для включення шляхом жеребкування до складу виборчої комісії його кандидатуру, яка відповідає вимогам ст.21 Закону України «Про місцеві вибори».
28.03.2016 року 0 18 год. 00 хв. Києво-Святошинська районна виборча комісія Київської області розпочала засідання та замість жеребкування, заступник голови комісії зачитала список членів комісії у кількості 14 осіб. У переліку членів дільчої виборчої комісії вже були зазначені - голова, заступник голови та секретар дільничої комісії.
28.03.2016 року 0 19 год.00 хв. Києво-Святошинська районна виборча комісія Київської області винесла постанову № 154 «Про утворення дільничої виборчої комісії з підготовки, організації і проведення проміжних виборів депутата Софіївсько-Борщагіської сільської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14».
На заперечення позивача, з приводу обов»язкового проведення жеребкування, йому відповіли що жеребкування не проводилося через кількість кандидатур поданих до складу комісій, яка становить 14 осіб і є максимальною допустимою на малих виборчих дільницях.
Позивач зазначає, що він не згодний з постановою Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області № 154 «Про утворення дільничої виборчої комісії з підготовки, організації і проведення проміжних виборів депутата депутата Софіївсько-Борщагіської сільської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14» вважає її незаконною, та такою, що постановлена з порушенням вимог ст. 23 Закону України «Про місцеві вибори».
Зважаючи на викладене та посилаючись на норми закону, позивач просив: визнати дії та бездіяльність Софіївсько-Борщагівської дільничої виборчої комісії № 320625 Києво-Святошинського району Київської області незаконнми та протиправними, що є порушенням ст. 19 Конституції України, ч.3 ст. 19 Закону України «Про місцеві вибори», які призвели до незаконної діяльності дільничої виборчої комісії № 320625 та незаконного голосування ; визнати проміжні вибори депутата Софіївсько-Борщагівської сільської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14 такими, що не відбулися; визнати незаконною виборчу комісію №320625, яка утворена з порушенням ст.19 Конституції України,ч.3 ст.19 Закону України «Про місцеві вибори» на підставі не чинних Законів України та нормативно-правових актів; зобов»язати Софіївсько-Борщагівську виборчу комісію № 320625 та Софіївсько-Борщагівську сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області офіційно не оприлюднювати результати проміжних місцевих виборів, які відбулися 17.04.2016 року.
У судове засідання позивач не з»явився, про дату, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлявсь телефонограмою, причини неявки позивача в судове засідання суду невідомі.
Представник відповідача Софіївсько-Борщагівської сільської виборчої комісії та Софіївсько-Борщагівської дільничої виборчої комісії № 320625 в судове засідання не з»явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявсь телефонограмою, причини неявки суду не повідомляв.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі і делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п.6 ч.2 ст.176 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори щодо правовідносин, повязаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п.5 ст.14 Закону України «Про місцеві вибори» проміжні вибори депутата сільської, селищної ради призначаються в одномандатному виборчому окрузі територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі дострокового припинення повноважень депутата сільської, селищної ради, обраного у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
Статтею 15 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що проміжні вибори депутата сільської, селищної ради призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня проміжних місцевих виборів. Рішення про призначення проміжних виборів депутата сільської, селищної ради приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня дострокового припинення повноважень депутата, обраного у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
Судом встановлено, що 23.03.2016 року Софіївсько-Борщагівська сільська виборча комісія Києво-Святошинського району Київської області прийняла постанову № 23, відповідно до якої позивача було зареєстровано кандидатом в депутати Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №14 на проміжних місцевих виборах.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про місцеві вибори» дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення без районного поділу), районною у місті територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.
При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання, шляхом жеребкування, що проводиться у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, не пізніш як на п'ятий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії.
Відповідно до Постанови Центральної виборчої комісії від 14 вересня 2015 року №291 «Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення без районного поділу), районною у місті виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості:1) для малих дільниць - 10 - 14 осіб; 2) для середніх дільниць - 12 - 16 осіб; 3) для великих дільниць - 14 - 18 осіб.
На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.
Відповідні районні, міські (міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення без районного поділу), районні у місті виборчі комісії утворюють дільничні виборчі комісії незалежно від проведення чи непроведення ними виборів до районних, міських, районних у місті рад та відповідних міських голів.
Подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій подаються до відповідної районної, міської (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення без районного поділу), районної у місті виборчої комісії за формами, встановленими постановою Центральної виборчої комісії від 23 березня 2016 року № 86 "Про форми подань щодо кандидатур до складу виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ" (додатки 7 - 11), не пізніш як за 20 днів до дня виборів.
За наявності відповідного подання та за умови його відповідності вимогам Закону до складу дільничної виборчої комісії включаються:
не більше однієї кандидатури від суб'єкта подання, зазначеного в підпункті 1 пункту 3 цього Порядку, - обов'язково;
не більше однієї кандидатури від суб'єктів подання, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 3 цього Порядку, - шляхом жеребкування.
27.03.2016 року позивачем було подано подання та відповідний пакет документів до Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області для включення шляхом жеребкування до складу виборчої комісії його кандидатуру, яка відповідає вимогам ст.21 Закону України «Про місцеві вибори».
Відповідно до п.9 Постанови Центральної виборчої комісії від 14 вересня 2015 року №291 «Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» жеребкування проводиться на засіданні територіальної виборчої комісії, яка утворює склад відповідних дільничних виборчих комісій не пізніш як на п'ятий день після закінчення строку подань до складу дільничних виборчих комісій.
Відповідно до п. 12 Постанови Центральної виборчої комісії від 14 вересня 2015 року №291 «Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» жеребкування не проводиться в разі, якщо кількість внесених кандидатур, які запропоновані до складу дільничної виборчої комісії, відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, дорівнює або є меншою, ніж кількість вакантних місць у складі відповідної дільничної виборчої комісії.
Як вбачається з додатку до Постанови Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області від 28.03.2016 року № 154 виборча комісія складається з голови комісії Шевчук І.С.,заступника голови комісії Кушик А.В.,секретаря комісії - Грудінова О.В. та 11 членів від кандидатів в депутати Софіївсько-Борщагівської сільської ради.
Також суд звертає увагу відповідача, що до складу дільничої виборчої комісії № 320625 ввійшов і його кандидат ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_1.
Отже, кількість членів комісії включаючи голову, його заступника та секретаря комісії не перевищувало 14 осіб, а тому обов»язкове проведення жеребкування не проводилося згідно п.12 Постанови ЦВК 14 вересня 2015 року № 291.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість та правомірність дій Києво-Святошинської районної виборчої комісії при утворенні дільничої виборчої комісії з підготовки, організації і проведення проміжних виборів депутата Софіївсько-Борщагівської сільської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14.
А тому відсутні підстави вважати, що оспорена Постанова № 154 від 28.03.2016 року «Про утворення дільничої виборчої комісії з підготовки, організації і проведення проміжних виборів депутата Софіївсько-Борщагівської сільської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14» є незаконною та такою, що порушує права позивача.
В даному адміністративному позові позивач зазначає, що в Постанові Києво-Святошинської районної виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області № 154 від 28.03.2016 р. є посилання на ст..21, 23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» проте, відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеві вибори» Закон України 2487 VІ втратив чинність від 08.08.2015 р.
Втім, формальне зазначення в тексті оспорюваної постанови окремих положень законодавчих актів, що втратили чинність, за умови здійснення самої процедури у порядку та формі , передбачених законодавчими актами , чинним на момент її ухвалення , не призвело до порушення прав позивача.
Згідно ст.71 КАС України, кожна сторона має довести ті обставини, на які посилається в якості доказів своїх вимог чи заперечень. Від доказування в порядку ст.72 КАС України сторони не звільнені.
Названі вище обставини підтверджуються всіма доказами у справі, у їх сукупності, та не спростовані протягом розгляду справи по суті. Аналізуючи викладені обставини, суд вважає, що відповідач діяв правомірно, у межах своїх повноважень, порушення, зазначені позивачем, як підставу для визнання виборів недійсними, є недоведеними, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Аналізуючи викладені обставини, суд вважає, що позивачем всупереч вимогам ст. 71 КАС України не доведена неправомірність рішення відповідача, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості надати правову оцінку даному документу, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У зв'язку з недоведеністю неправомірності оскаржуваного рішення суд не має можливості задовольнити і вимогу позивача про зобов'язання територіальної виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області винести рішення про результати виборів депутатів по виборчому округу № 3 на виборчій дільниці № 13069 на підставі протоколу дільничної комісії про підрахунок голосів виборців від 28 травня 2012 року.
Враховуючи викладене вище та керуючись ст.ст. 19, 38 Конституції України, ст.ст. 72, 73, 85 Закону України «Про місцеві вибори» , ст.ст. 6, 9-12, 17, 18, 69, 71, 86, 94, 160, 162, 163, 167, 172, 177 КАС України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Софіївсько-Борщагівської дільничої виборчої комісії № 320625, Софіївсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про визнання рішення протиправним - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом двох днів з дня її проголошення.
Суддя Д.Д.Усатов