Справа № 367/3524/16-к
21 квітня 2016 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури юриста 2 класу ОСОБА_3 про надання дозволу на продовження строку проведення позапланової ревізії по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016111200000014 від 13.01.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України,
До Ірпінського міського суду Київської області надійшло клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури юриста 2 класу ОСОБА_3 про надання дозволу на продовження строку проведення позапланової ревізії по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016111200000014 від 13.01.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
За змістом клопотання до Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області надійшла заява від Коцюбинського селищного голови ОСОБА_4 про те, що службовими особами Коцюбинської селищної ради Київської області всупереч чинному законодавству, шляхом зловживання службовим становищем, прийняті роботи по реконструкції каналізаційних мереж в сел. Коцюбинське від ТОВ «Край-Буд», ПП «Глосар», які фактично не виконувались.
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що Коцюбинською селищною радою в 2012 році здійснювались роботи по реконструкції каналізаційних мереж в смт. Коцюбинське, а саме по вул. Бакала №№ 8-38, №№ 38-51, 2-8 на загальну суму 1 618 980 грн. 11 коп. та по вул. Паризької Комуни на загальну суму 483 958 грн. 35 коп. (загальна сума 2 102 938 (два мільйони сто дві тисячі дев'ятсот тридцять вісім) грн. 46 коп. При цьому, роботи по реконструкції каналізаційних мереж по вул. Паризької Комуни оплачені в повному обсязі у сумі 483 958 грн. 35 коп.
Вказані роботи, відповідно до договорів укладених з Коцюбинською селищною радою, виконувалися Товариством з обмеженою відповідальністю «Край-Буд», Приватним підприємством «Глосар».
Оскільки зі змісту вказаної заяви випливає, що вказані договори укладені з порушеннями чинного законодавства України, а також були допущені порушення при прийнятті вказаних робіт селищною радою, вказані відомості 13.01.2016 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016111200000014 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Ухвалою слідчого судді Ірпінського міського суду ОСОБА_5 №367/2739/16-к від 28.03.2016 в кримінальному провадженні призначено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Коцюбинської селищної ради Київської області, зі строком проведення з 04.04.2016 по 22.04.2016.
20.04.2016 до Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області надійшов лист заступника начальника Державної фінансової інспекції в Київській області ОСОБА_6 про необхідність продовження строку проведення позапланового контрольного заходу на 5 робочих днів, у зв'язку з неможливістю отримати необхідні документи від Коцюбинської селищної ради через блокування її приміщення за адресою: сел. Коцюбинське, вул. Доківська, 2.
На даний момент слідчим та процесуальним керівником у кримінальному провадженні № 42016111200000014 вживаються заходи, спрямовані на отримання тимчасового доступу до документів, необхідних для проведення ревізії.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів, подовження термінів проведення позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 5 робочих днів.
Проведення вказаної ревізії дасть можливість підтвердити або спростувати факти викладені у заяві, а в разі виявлення порушень - встановити коло осіб відповідальних за проведення вказаних робіт.
Отриманий акт ревізії буде мати значення для кримінального провадження, та зберігатиметься при матеріалах кримінального провадження для подальшого використання як доказ.
Статтями 2 та 8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон), визначені головні завдання та функції органу державного фінансового контролю. Зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення, зокрема інспектування.
Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово - господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті, як це визначено ст. 4 Закону.
З метою виконання своїх головних завдань та функцій органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо), порушувати перед керівниками відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях.
З матеріалів, які містяться у кримінальному провадженні вбачається наявність достатніх підстав вважати, що інформація, яка буде отримана в ході проведення позапланової виїзної ревізії має суттєве значення для встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, зокрема, фактів порушення законодавства, розміру збитків завданих державі та осіб, які винні у порушенні чинного законодавства.
Слід зауважити, що відповідно до діючого Кримінального процесуального кодексу України, законодавець не наділив слідчого або прокурора правом своєю постановою продовжувати строки проведення позапланової виїзної ревізії фінансово господарської діяльності суб'єкта контролю.
Разом з тим, збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, в тому числі прокурором, як стороною обвинувачення. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, як це визначено ч. 2 ст. 93 КПК України.
Статтею 99 КПК України визначено, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально-протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально-протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
При цьому, законодавець до речових доказів відніс і документ, що є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження (ч. 1 ст. 99 КПК України).
До документів, за умови наявності в них відомостей передбачених ч. 1 ст. 99 КПК України, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок (п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України).
Зважаючи на вказане, отримати інформацію в іншій спосіб ніж проведення позапланової виїзної ревізії фінансово - господарської діяльності суб'єкта контролю у органу досудового розслідування не має можливості, так як питання, які необхідно вирішити безпосередньо відносяться до компетенції органів державного фінансового контролю, а її проведення можливо лише на підставі рішення суду, прокурор у кримінальному провадженні вважає необхідним звернутись до суду з даним клопотанням.
Враховуючи викладене, та керуючись п. п. 2, 16, 28, 29 постанови Кабінету Міністрів України № 550 від 20.04.2006 «Про затвердження порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», ст.ст. 2, 4, 8, 10, 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» прокурор просив продовжити строк позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкту контролю - Коцюбинської селищної ради Київської області (ЄДРПОУ 04360600), розташованої за адресою: вул.Доківська, 2, сел. Коцюбинське, за період з 01.01.2012 по 31.12.2015, з питань, віднесених Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» до компетенції органу державного фінансового контролю, на 5 робочих днів з 25.04.2016 року.
Прокурор в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву про розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримує та просить задовольнити.
Відповідно до ч.4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали клопотання та матеріали додані до нього, якими прокурор обґрунтовує своє клопотання, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до матеріалів, доданих до клопотання, слідчим відділенням Ірпінського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області провадиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016111200000014 від 13.01.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Встановлено, що Коцюбинською селищною радою в 2012 році здійснювались роботи по реконструкції каналізаційних мереж в смт. Коцюбинське, а саме по вул. Бакала №№ 8-38, №№ 38-51, 2-8 на загальну суму 1 618 980 грн. 11 коп. та по вул. Паризької Комуни на загальну суму 483 958 грн. 35 коп. (загальна сума 2 102 938 (два мільйони сто дві тисячі дев'ятсот тридцять вісім) грн. 46 коп. При цьому, роботи по реконструкції каналізаційних мереж по вул. Паризької Комуни оплачені в повному обсязі у сумі 483 958 грн. 35 коп. Вказані роботи, відповідно до договорів укладених з Коцюбинською селищною радою, виконувалися Товариством з обмеженою відповідальністю «Край-Буд», Приватним підприємством «Глосар».
Оскільки зі змісту вказаної заяви випливає, що вказані договори укладені з порушеннями чинного законодавства України, а також були допущені порушення при прийнятті вказаних робіт селищною радою, вказані відомості 13.01.2016 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016111200000014 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Ухвалою слідчого судді Ірпінського міського суду ОСОБА_5 № 367/2739/16-к від 28.03.2016 в кримінальному провадженні призначено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Коцюбинської селищної ради Київської області, зі строком проведення з 04.04.2016 по 22.04.2016.
20.04.2016 до Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області надійшов лист заступника начальника Державної фінансової інспекції в Київській області ОСОБА_6 про необхідність продовження строку проведення позапланового контрольного заходу на 5 робочих днів, у зв'язку з неможливістю отримати необхідні документи від Коцюбинської селищної ради через блокування її приміщення за адресою: сел. Коцюбинське, вул. Доківська, 2.
Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», визначені правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні.
Згідно ст. 2 даного Закону головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Згідно ч. 6 ст.11 Закону позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Частиною 8 ст. 11 Закону визначено, що орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Відповідно до ч. 11 ст.11 Закону тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів. Така саме норма передбачена і п.9 розділу «Організація і проведення ревізій» Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», який визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання. Частиною 12 статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначено, що подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.
Враховуючи, вищевикладене, суд вважає за необхідне продовжити строк позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкту контролю - Коцюбинської селищної ради Київської області (ЄДРПОУ 04360600), розташованої за адресою: вул.Доківська, 2, сел. Коцюбинське, за період з 01.01.2012 по 31.12.2015, з питань, віднесених Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» до компетенції органу державного фінансового контролю на 5 робочих днів з 25.04.2016 року.
З огляду на викладене, керуючись ст. 2, 8, 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», суд -
Задовольнити клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури юриста 2 класу ОСОБА_3 про надання дозволу на продовження строку проведення позапланової ревізії по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016111200000014 від 13.01.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Продовжити строк позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкту контролю - Коцюбинської селищної ради Київської області (ЄДРПОУ 04360600), розташованої за адресою: вул.Доківська, 2, сел. Коцюбинське, за період з 01.01.2012 по 31.12.2015, з питань, віднесених Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» до компетенції органу державного фінансового контролю на 5 робочих днів з 25.04.2016 року.
Ухвалу може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції продовж п'яти днів.
Суддя: ОСОБА_1