Постанова від 14.04.2016 по справі 752/5376/15-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" квітня 2016 р. м. Київ К/800/51579/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (головує в судовому засіданні)

Головчук С.В.,

Ліпського Д.В.,

секретаря Горбатюка В.С.,

за участю позивача, представників відповідача Самойлюк І.А., Рибак Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, правонаступником якого є Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про перерахунок пенсії,

за касаційною скаргою ОСОБА_6 на постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 09 вересня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року,

встановив:

У березні 2015 року ОСОБА_6 пред'явила позов до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років та скасування обмежень у її виплаті, зобов'язання відповідача перерахувати пенсію за вислугою років із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України від 16 жовтня 2014 року № 18-110зп, та встановити її розмір із 17 жовтня 2014 року в сумі 13031,09 грн., не встановлювати обмежень у виплаті її розміру з моменту звернення позивача за її перерахуванням, а також зобов'язання виплатити різницю у пенсії по день припинення порушення прав позивача.

Позов обґрунтовувала тим, що управління Пенсійного фонду України безпідставно здійснило перерахунок її пенсії у розмірі 70% від суми заробітної плати, посилаючись на Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VI, яким внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, оскільки це суперечить статті 22 Конституції України та обмежує обсяг її пенсійних прав.

Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 09 вересня 2015 року позов задоволено частково. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва щодо відмови у перерахунку ОСОБА_6 пенсії за вислугою років та обмеження її розміру неправомірними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва перерахувати ОСОБА_6 пенсію за вислугою років із середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці Генеральної прокуратури України від 16 жовтня 2014 року № 18-110зп, в розмірі 90% місячного заробітку та виплатити їй різницю між фактично отриманою нею та належною до сплати сумою пенсії з 17 жовтня 2014 року по 09 вересня 2015 року. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.

У касаційній скарзі з урахуванням її зміни ОСОБА_6, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить змінити оскаржувані судові рішення в частині обмежень розміру пенсії та зобов'язати відповідача не встановлювати обмежень у виплаті розміру пенсії. Зазначає, що відмовляючи у позові в частині визнання протиправними дій Управління ПФУ в Голосіївському районі м. Києва про відмову у скасуванні обмежень у виплаті розміру призначеної пенсії, суди не врахували наведені позивачем докази в обґрунтування позовних вимог в цій частині та не надали належної оцінки доводам щодо суттєвого обмеження змісту та обсягу її пенсійних прав.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.

Судами встановлено, що ОСОБА_6 з 27 грудня 2010 року перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від заробітку в сумі 6939,48 грн.

14 жовтня 2014 року позивача звільнено з органів прокуратури за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з довідкою Генеральної прокуратури України від 16 жовтня 2014 року № 18-110зп заробітна плата позивача станом на 14 жовтня 2014 року становить 14478,99 грн.

Відповідно до розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва від 19 грудня 2014 року №815117 позивачу здійснено перерахунок страхового стажу роботи, який становить 34 роки 7 місяців 3 дні, у тому числі на прокурорсько-слідчих посадах 21 рік 4 місяці 27 днів, держслужба з вищою юридичною освітою - 2 роки 3 місяці 17 днів, загальний процент розрахунку пенсії від заробітку 70% та середньомісячний заробіток 14478,99 грн.

Вважаючи, що має право на пенсію у розмірі 90 % середньомісячного заробітку, 19 грудня 2014 року ОСОБА_6 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва із заявою, в якій просила провести перерахунок призначеної пенсії за вислугою років з 17 жовтня 2014 року відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% середньомісячного заробітку та не встановлювати обмежень у виплаті її розміру, призначеному у зазначеному відсотку.

Листом від 26 грудня 2014 року № 637/12/Г-611 УПФУ в Голосіївському районі позивача повідомлено, що перерахунок її пенсії проведено згідно із стажем та заробітною платою, з урахуванням загального проценту розрахунку пенсії від заробітної плати - 70%. Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 10135,29 грн. (14478,99 х 70%). Відповідно до пенсійного реформування максимальний розмір призначеної (перерахованої) пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, що втратили працездатність, тому максимальна виплата пенсії з 17 жовтня 2014 року становить 9490,00 грн.

Задовольняючи позов частково, суди виходили з того, що дія Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, не розповсюджується на працівників прокуратури, пенсія яким призначена до набрання чинності цим Законом. Щодо позовних вимог про не встановлення обмежень у виплаті розміру пенсії з моменту звернення за її перерахуванням, суди відмовили в їх задоволенні, оскільки право на перерахунок та виплату пенсії підлягає захисту лише у випадку його порушення після набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-III «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).

Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, зменшено відсоток пенсії від суми місячної заробітної плати з 80 % до 70 %.

Так, згідно з частиною 13 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції Закону станом на жовтень 2014 року).

Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 01 жовтня 2011 року проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.

За наведених обставин правильними є висновки судів про те, що відмова відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_6, виходячи з 90 % від місячного заробітку, порушує права позивача, оскільки Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до Закону України «Про прокуратуру» щодо зменшення розміру відсотка пенсії від суми місячної заробітної плати, набрав чинності 01 жовтня 2011 року і не розповсюджується на працівників прокуратури, пенсія яким була призначена до набрання ним чинності.

Водночас, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.

На момент набрання чинності цим Законом пенсія ОСОБА_6 становила менше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Також, 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України від 02 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким внесено зміни в статтю 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Наведені положення є імперативними та встановлюють обмеження в розмірі виплачуваної особі пенсії, неконституційними не визнавались та були чинними в період, за який судом задоволено позовні вимоги.

За таких обставин, відповідач зобов'язаний провести перерахунок і виплату пенсії позивачу в розмірі 90% місячного заробітку, однак з урахуванням обмежень максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Крім того, обмежуючи перерахунок та виплату пенсії позивачу кінцевою датою - по 09 вересня 2015 року, слід враховувати, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, має невизначений у часі граничний термін виплати. У разі встановлення в судовому порядку права особи на отримання пенсії у більшому розмірі, суд не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 223, статті 225 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право змінити судове рішення суду першої інстанції, скасувавши судове рішення суду апеляційної інстанції, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

За наведених обставин рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині обмеження перерахунку та виплати пенсії позивачу кінцевою датою та щодо не застосування встановлених законом обмежень щодо такого перерахунку, із скасуванням рішення суду апеляційної інстанції в цій частині.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 229, 230, 232, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Касаційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити частково.

Постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 09 вересня 2015 року змінити, виклавши абзаци другий та третій резолютивної частини постанови в наступній редакції:

«Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва щодо відмови у перерахунку ОСОБА_6 пенсії за вислугою років у розмірі 90 % місячного заробітку неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_6 пенсії за вислугою років із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України від 16 жовтня 2014 року № 18-110зп, в розмірі 90% місячного заробітку з 17 жовтня 2014 року, з урахуванням обмежень максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність на відповідний рік».

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року в цій частині скасувати.

В решті судові рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.

Судді: Черпак Ю.К.

Головчук С.В.

Ліпський Д.В.