14 квітня 2016 року м. Київ К/800/41239/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С.Я.
Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Управління агропромислового розвитку Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2013 року у справі за позовом Управління агропромислового розвитку Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області до Державної фінансової інспекції в Рівненській області, третя особа Костопільська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області про скасування окремих висновків акта планової ревізії, пунктів 5, 6 вимоги, розпорядження,-
Управління агропромислового розвитку Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області звернулось до суду з позовом до Контрольно-ревізійного відділу в м. Рівне та Рівненському районі, Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області про скасування окремих висновків акта планової ревізії фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Костопільської районної державної адміністрації, пунктів 5 і 6 листа-вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Рівненському районі №240-11/470 від 02.07.2008 "Про усунення порушень" та розпорядження № 1 від 03.07.2008.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2011 року, адміністративний позов задоволено частково. Скасовано пункт 6 вимоги КРУ у Рівненському районі № 240-11/470 від 02.07.2008 та розпорядження № 1 від 03.07.2008 про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28 лютого 2013 року касаційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області задоволено частково. Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2011 року в частині задоволених позовних вимог щодо скасування пункту 6 листа-вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Рівненському районі №240-11/470 від 02.07.2008 "Про усунення порушень" про зобов'язання вжити заходи з повернення сум зайво виділеної дотації з державного бюджету СВК "Калина" у розмірі 71 010,00 грн., СВК "Серпанок"- 85 030,00 грн., ПСГП "Прогрес"- 34 770,00 грн. скасовано, а справу в цій частині позову направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2011 року в частині задоволених позовних вимог про скасування розпорядження №1 від 03 липня 2008 року скасовано та відмовлено в цій частині позову.
Провадження в адміністративній справі щодо позовних вимог про скасування окремих висновків акта планової ревізії фінансово-господарської діяльності в управлінні агропромислового розвитку Костопільської районної державної адміністрації - закрито. В іншій частині оскаржувані судові рішення залишено без змін.
При новому судовому розгляді, постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2013 року в задоволенні позовних вимог про скасування пункту 6 листа-вимоги від 02 липня 2008 року відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями у справі, Управління агропромислового розвитку Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області звернулося до суду з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження, установленому пунктом 1 частини першої статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною другою статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з наявних у справі матеріалів та вірно враховано судами, посадовими особами Контрольно-ревізійного відділу в Рівненському районі проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності в управлінні агропромислового розвитку Костопільської РДА за період з 01.01.2005 по 01.04.2008, за наслідками якої складений акт за №240-16/8 від 13.06.2008.
У зв'язку з виявленими під час перевірки порушеннями, Контрольно-ревізійний відділ в Рівненському районі надіслав на адресу Управління агропромислового розвитку Костопільської РДА лист за №240-11/470 від 02.07.2008 "Про усунення порушень" з вимогами про усунення зазначених порушень.
Пунктами 5 та 6 даного листа було зобов'язано управління агропромислового розвитку Костопільської РДА здійснити відшкодування нецільового використання бюджетних коштів на суму 1,65 тис. грн. та прийняти міри щодо повернення сум зайво виділеної дотації з державного бюджету СВК "Калина"- 71,01 тис. грн., СВК "Серпанок"- 85,03 тис. грн., ПСГП "Прогрес"- 34,77 тис. грн., ФГ "Край"- 45,47 тис. грн. та Костопільської ДСДС (державної сортодослідної станції) - 14,11 тис. грн.
Також на підставі акта ревізії від 13.06.2008 №240-16/8 Контрольно-ревізійний відділ в Рівненському районі прийняв розпорядження №1 від 03.07.2008, яким зупинив операції управління агропромислового розвитку Костопільської РДА з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства на строк до 03.08.2008.
Підставами для винесення зазначених рішень було те, що у 2007 році Управлінням агропромислового розвитку Костопільської райдержадміністрації виділялися бюджетні кошти (надавалися дотації) сільськогосподарським підприємствам, які мають прострочену заборгованість більш як півроку перед Пенсійним фондом України по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, мають податкову заборгованість, визнані банкрутами та проти яких порушено справу про банкрутство.
Актом ревізії підтверджується, що в 2007 році ПСГП "Прогрес" отримано державних коштів з Державного бюджету по програмах підтримки агропромислового комплексу на загальну суму 34770,00 грн., а саме на фінансову підтримку за поголів'я корів м'ясного напрямку.
Документи на комісію отримання фінансової підтримки за поголів'я корів м'ясного напрямку ПСГП "Прогрес" надано 19.03.2007. Згідно з довідкою Костопільської МДПІ заборгованість станом на 27.08.2007 відсутня. Згідно з довідкою ПФУ в Костопільському районі станом на 23.08.2007 ПСГП "Прогрес" має заборгованість по пільгових пенсіях в сумі 21928,50 грн.
СВК "Серпанок" в 2007 році отримано державних коштів з Державного бюджету по програмах підтримки агропромислового комплексу на загальну суму 85030 грн., а саме на ведення господарства в складних кліматичних умовах в сумі 34400 грн., дотація на посів озимих культур в сумі 5700 грн., дотація на посів ярих культур 19920 грн., на фінансову підтримку за поголів'я корів м'ясного напрямку в сумі 25010 грн.
Документи на комісію отримання дотації на посів озимих культур СВК "Серпанок" надано 30.03.2007. Згідно з довідкою Костопільської МДПІ від 14.03.2007 заборгованість станом 14.03.2007 відсутня. Управлінням ПФУ в Костопільському районі надано довідку про те, що станом на 30.03.2007 СВК "Серпанок" має заборгованість по сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду в сумі 5196,82 грн. (за грудень 2006 року, січень-лютий 2007 року) та заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій 13133,56 грн. за 2005 рік.
Документи на комісію отримання дотації на 1га посівів ярих культур СВК "Серпанок" надано 20.05.2007. Згідно з довідкою Костопільської МДПІ станом на 30.05.2007 в СВК "Серпанок" рахується заборгованість по платежах до бюджету в сумі 4920,26 грн. Згідно з довідкою ПФУ в Костопільському районі № 2128/02 від 25.05.2007 станом на 25.05.2007 СВК "Серпанок" має заборгованість по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 9132,68 грн. (листопад, грудень 2006 року, січень-квітень 2007 року), заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій 1 13133,56 грн.
Документи на комісію на фінансову підтримку підприємств, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах, СВК "Серпанок" надано 28.03.2007. Згідно з довідкою Костопільської МДПІ станом на 01.04.2007 заборгованість відсутня. Згідно з довідкою ПФУ в Костопільському районі надано довідку про те, що станом на 30.03.2007 СВК "Серпанок" має заборгованість по сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду в сумі 5196,82 грн. (за грудень 2006 року та січень-лютий 2007 року) та заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій 13133,56 грн. за 2005 рік.
Документи на фінансову підтримку за поголів'я корів м'ясного напрямку СВК "Серпанок" надано 19.03.2007. Згідно з довідкою Костопільської МДПІ станом на 14.03.2007 заборгованість відсутня. Згідно з довідкою УПФУ в Костопільському районі станом на 30.03.2007 СВК "Серпанок" має заборгованість по сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду в сумі 5196,82 грн. (за грудень 2006 року та січень-лютий 2007 року) та заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій 13133,56 грн. за 2005 рік.
СВК "Калина" в 2007 році отримано державних коштів з Державного бюджету по програмах підтримки агропромислового комплексу на загальну суму 71010,00 грн., а саме на ведення господарства в складних кліматичних умовах в сумі 37210 грн., дотація на посів озимих культур 3000 грн., дотація на посів ярих культур 6400 грн., на фінансову підтримку за поголів'я корів м'ясного напрямку 24400 грн.
Документи на комісію для отримання дотації на посів озимих культур СВК "Калина" надано 15.03.2007. Згідно з довідкою ДПІ в Костопільському районі від 13.03.2007 заборгованість станом на 13.03.2007 відсутня. Згідно з довідкою УПФУ в Костопільському районі заборгованість по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відсутня; станом на 27.03.2007 рахується заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 10281,14 грн. за 2004 рік.
Документи на комісію для отримання бюджетних коштів по дотації на посів ярих культур СВК "Калина" подано 21.06.2007. Згідно з довідкою Костопільської МДПІ заборгованість відсутня. Згідно з довідкою УПФУ в Костопільському районі станом на 31.05.2007 наявна заборгованість по сплаті пільгових пенсій в сумі 5792,74 грн.
Документи на комісію для отримання бюджетних коштів по фінансовій підтримці підприємств, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах, СВК "Калина" подано 28.03.2007р. Податкова заборгованість згідно з довідкою Костопільської МДПІ станом на 01.04.2007 відсутня. Згідно з довідкою УПФУ в Костопільському районі станом на 20.04.2007 заборгованість по сплаті страхових внесків відсутня, наявна заборгованість по сплаті пільгових пенсій в сумі 10281,00 грн.
Документи на комісію для отримання бюджетних коштів по дотації за поголів'я корів м'ясного напрямку продуктивності СВК "Калина" надано 19.03.2007. Податкова заборгованість згідно з довідкою Костопільської МДПІ станом на 13.03.2007 відсутня. Згідно з довідкою УПФУ в Костопільському районі станом на 27.03.2007 заборгованість по сплаті страхових внесків відсутня, заборгованість по сплаті пільгових пенсій становить 10281,00грн.
Судами встановлено, що в ході контрольного заходу з залученням уповноваженої особи органу Пенсійного фонду було проведено зустрічні звірки щодо достовірності нарахованої та виплаченої заборгованості по платежах до Пенсійного фонду СВК "Серпанок", ПСГП "Прогрес", СВК "Калина". В ході проведення зустрічних звірок встановлено, що відповідно до довідок, виданих Управлінням Пенсійного фонду в Костопільському районі заборгованість по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування більше шести місяців відсутня.
Як зазначено судами попередніх інстанцій, станом на час подання СВК "Серпанок", ПСГП "Прогрес", СВК "Калина" в 2007 році документів на комісію та отримання бюджетних коштів в 2007 році заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", становить:
по СВК "Серпанок" 13130 грн. (за січень-квітень 2005 року),
по ПСГП "Прогрес" 21930 грн. (за 2000 рік 11510 грн., січень-квітень 2005 року 10400 грн.),
по СВК "Калина" 10280 грн. (2000 рік - 5510 грн., січень-квітень 2005 року 4770 грн.), що підтверджується дослідженими судом довідками зустрічних звірок (а.с.14-15,43-47,49-51,58-61 т.2).
При цьому, суди зауважили, що в довідках Управління Пенсійного фонду України, які подавалися сільськогосподарськими підприємствами на розгляд комісії для отримання державних дотацій, було вказано про наявність заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій без зазначення періоду, за який заборгованість утворилась. Належної оцінки зі сторони районних комісій зазначені обставини не отримали та були прийняті рішення по видачу державних дотацій таким підприємствам без встановлення всіх фактичних обставин, які підлягали врахуванню при прийнятті відповідних рішень.
Тому, суди прийшли до висновку про те, що наявність будь-якої простроченої понад шість місяців заборгованості перед державним і місцевими бюджетами (податкові платежі, позички тощо) та Пенсійним фондом України є підставою для відмови в наданні державних дотацій сільськогосподарським підприємствам. Отже, відшкодування СВК "Серпанок", ПСГП "Прогрес", СВК "Калина" фактичних витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій на час виникнення спірних правовідносин є обов'язковим, а відтак заборгованість понад шість місяців з відшкодування обумовлених витрат була підставою для відмови сільськогосподарським підприємствам у видачі державних дотацій в 2007 році.
З огляду на встановлені обставини суди дійшли висновку, що Управлінням агропромислового розвитку Костопільської районної державної адміністрації незаконно, всупереч порядку, встановленому постановами Кабінету Міністрів України, виділено бюджетних коштів для СВК "Серпанок" в сумі 85030 грн., для ПГСП "Прогрес" 34770 грн., для СВК "Калина" 71010 грн., а відтак вимога контролюючого органу про зобов'язання вжити заходи з повернення сум зайво виділеної дотації з державного бюджету обумовленим підприємствам є законною та обгрунтованою.
Поряд з цим, колегія суддів, погоджуючи висновок судів попередніх інстанцій щодо відмови в задоволенні позову, звертає увагу на таке.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 (далі - Положення), Інспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Інспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів <…> (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Інспекція для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, Інспекція має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", згідно з якими органу державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень. Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Отже, такі збитки не можуть бути примусово стягнуті з підконтрольної установи шляхом вимоги, вони відшкодовуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю і правильність їх обчислення, як і наявність підстав для відшкодування, перевіряє суд, який розглядає відповідний позов, а не позов підконтрольної установи про визнання протиправною вимоги про відшкодування збитків, яка не породжує безпосередньо права чи обов'язки для цієї установи, оскільки обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства, і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
У порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
У справі, яка розглядається, органом державного фінансового контролю пред'явлено вимогу про усунення порушень, виявлених під час ревізії. При цьому спірний пункт вимоги вказує на виявлені збитки та їхній розмір.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 13 травня 2014 року №21-89а14, від 28 жовтня 2014 року №21-462а14, від 20 січня 2015 року №21-603а14, від 10 лютого 2015 року № 21-632а14, від 09 червня 2015 року № 21-174а15.
Зважаючи на викладене, судова колегія дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої та апеляційної інстанцій оскаржувані судові рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається. Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу Управління агропромислового розвитку Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді: