Постанова від 20.04.2016 по справі 431/4451/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Озеров В.О.

Суддя-доповідач - Жаботинська Світлана Володимирівна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2016 року справа №431/4451/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді Жаботинської С.В., суддів Васильєвої І.А., Казначеєва Е.Г., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області на постанову Старобільського районного суду Луганської області від 25 листопада 2015 року у справі № 431/4451/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати останнього призначити позивачу пенсію зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 3 Перехідних пложень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дня звернення - з 20.08.2015 року ( а.с. 1-2).

В обґрунтування позову зазначив, що з 06 серпня 2014 року по 10 липня 2015 року безпосередньо приймав участь в антітерористичній операції (бойових діях), забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районі проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях. Вказую на те, що зазначені обставини підтверджено довідкою, наданою військовим комісаром Старобільського-Новопсковського ОРВК від 21.07.2015 року № 2918; позивач має посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 03.07.2015 року та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.

Позивач звернувся до відповідача за призначенням дострокової пенсії, оскільки має трудовий стаж більше 25 років. Однак, у призначенні пенсії йому було вдмовлено, мотивуючи тим, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.

За таких обставин, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Постановою Старобільського районного суду Луганської області від 25 листопада 2015 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області щодо відмови позивачу у призначенні достроково за віком на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 3 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області призначити позивачу пенсію зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 3 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 20 серпня 2015 року.

При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що позивач як військовослужбовець, перебуваючи у складі військової частини НОМЕР_2 по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України брав безпосередню участь в антитерористичній операції і перебував безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, має статус учасника бойових дій.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що перелік держав і періоди бойових дій на їх території визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 8 лютого 1994 року № 63. Вказує на те, що згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення» від 20 серпня 2014 року № 413, особам, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення командирами (начальниками) військових частин (органу, підрозділу) чи іншого керівника установи, закладу надаються довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Зазначає, що відповідно до вимог абзацу другого ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження військовослужбовцями служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає останні частково обґрунтованими, а постанову суду такою, що підлягає частковому скасуванню з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач проходив військову строкову службу у Збройних Силах в період з 10 травня 1975 року по 23 травня 1977 року.

З 01 серпня 2014 року по 10 липня 2015 року на підставі Указу Президента України № 607 від 21.07.2014 року проходив військову службу за мобілізацією.

З 06.08.2014 року по 10 липня 2015 року безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції (бойових діях), забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районі проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областіх ( а.с. 4).

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій ( а.с. 5).

20.08.2015 року позивач звернувся до відповідача щодо визначення права на призначення пенсії, як учаснику бойових дій.

Листом від 27.08.2015 року № 24/В-14 позивачу відмовлено в призначенні пенсії з посиланням на те, що особи призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію ( а.с. 15).

При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням

на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Відповідно до змісту абз. 6 п. 3 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Як вже зазначалось раніше, згідно довідки № 2918 військового комісару Старобільського-Новопсковського ОРВК, з 06.08.2014 року по 10 липня 2015 року позивач безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції (бойових діях), забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районі проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областіх. Підстава - довідка № 2199 військової частини НОМЕР_2 та посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_1 ( а.с. 4).

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій ( а.с. 5).

Колегія суддів зазначає, що можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій передбачено статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005 року визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.

Щодо твердження апелянта стосовно того, що згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення» від 20 серпня 2014 року № 413, особам, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення командирами (начальниками) військових частин (органу, підрозділу) чи іншого керівника установи, закладу надаються довідки про безпосередню участь в анитерористичній операції, забезпеченні її проведення, колегія суддів ззначає наступне.

Питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 року «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Згідно п. 2 зазначеного Порядку статус учасника бойових дій надається, зокрема, військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач крім посвідчення учасника бойових дій має довідку № 2199 військової частини В 2950 про участь в антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей.

Таким чином, позивач має всі необхідні документи для підтвердження наявності підстав отримання пенсії згідно вимог ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та абзацу 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як військовослужбовець, учасник бойових дій.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії позивачу, як учаснику бойових дій є неправомірними.

Пенсійним фондом невірно застосовані норми закону. Закон надаючи відповідне право виходу на пенсію військовослужбовцям учасникам бойових дій, не встановлює будь - яких певних категорій таких військовослужбовці (командний склад, мобілізовані тощо), тобто під дію закону підпадають всі військовослужбовці.

Також колегія суддів зазначає на помилковості посилань відповідача на положення Постанови Кабінету Міністрів України № 63 від 8 лютого 1994 року, з посиланням на не включення до переліку держав і періоди бойових на їх територіях щодо учасників АТО. В даному випадку необхідно керуватися безпосередньо нормами закону та положеннями Постанови Кабінету Міністрів України № 413 від 20.08.2014 року.

Проте, колегія суддів зазначає, що відповідач виходячи зі змісту оскарженої відповіді, не вивчав питання сплати страхових внесків, розрахунку трудового стажу та інше, а суд не може собою підміняти цей орган і за нього встановлювати відповідні обставини, а отже суд не може зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області призначити йому пенсію за віком на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та абзацу 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 20 серпня 2015 року, але може зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення йому пенсії з 20 серпня 2015 року.

Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

З огляду на викладене, з урахуванням наявних доказів в матеріалах справи, колегія суддів прийшла до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню на підставі ст. 202 КАС України з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області - задовольнити частково.

Постанову Старобільського районного суду Луганської області від 25 листопада 2015 року у справі № 431/4451/15-а - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначенні пенсії достроково за віком на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 3 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення йому пенсії з 20 серпня 2015 року.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: С.В.Жаботинська

Судді: І.А.Васильєва

Е.Г.Казначеєв