Ухвала від 12.04.2016 по справі 815/6075/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2016 року м. Київ К/800/53845/15

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),

суддівМаслія В. І.,

Черпіцької Л. Т.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу першого заступника прокурора Одеської області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року у справі за позовом заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної інспекції України з контролю за цінами до Комунального підприємства "Житлово-комунального сервісу "Хмельницький" про стягнення штрафу,

установив:

Заступник прокурора Одеської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної інспекції України з контролю за цінами до Комунального підприємства "Житлово-комунального сервісу "Хмельницький" про стягнення штрафу.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі. Стягнуто з комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» у дохід державного бюджету штраф у сумі 127 870 грн 86 коп.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення про відмову в позові.

Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, перший заступник прокурора Одеської області подав касаційну скаргу, в якій просив його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

В запереченнях відповідач просив залишити скаргу без задоволення.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Судами встановлено, що в ході проведення перевірки дотримання КП "ЖКС "Хмельницький" вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за результатами якої 11 червня 2014 року складений акт № 086, встановлено, що в порушення вимог пункту 4 додатку № 5 до Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23 грудня 2011 року № 1631 -VІ «Про затвердження Правил благоустрою території міста Одеси у новій редакції», КП «ЖКС «Хмельницький» при розрахунку розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єкту благоустрою по КП «ЖКС «Хмельницький» на 2013 рік, застосовано рентабельність в розмірі 37%, замість встановленого граничного рівня - 10%, внаслідок чого розмір пайової участі склав 5 грн замість економічно обґрунтованого - 4,03 грн за 1 кв.м площі гаража на місяць.

Таким чином за період з 01 січня 2013 року по 28 лютого 2014 року КП "ЖКС "Хмельницький" нараховано в якості пайової участі власникам (користувачам, орендарям) гаражів 1 509 124 грн 58 коп. замість належної суми 1 216 354 грн 41 коп. За період з 11 червня 2013 року по 11 червня 2014 року необґрунтовано отримана виручка КП "ЖКС "Хмельницький" склала 127 870 грн 86 коп.

Рішенням Держцінінспекції України від 17 червня 2014 року № 131 вилучено у КП "ЖКС Хмельницький" в дохід держбюджету штраф у сумі 127 870 грн 86 коп.; зобов'язано КП "ЖКС "Хмельницький" повернути споживачу - населенню суму необґрунтовано одержаної виручки в сумі 127 870 грн 86 коп.

У зв'язку з невиконанням обов'язку щодо повернення вказаних коштів, перший заступник прокурора Одеської області заявив цей позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з доведеності порушення відповідачем пункту 4 додатку № 5 Правил благоустрою міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23 грудня 2011 року № 1631-VI, та відсутності адміністративно-правового спору щодо правомірності та обґрунтованості рішення Держцінінспекції України від 17 червня 2014 року № 131.

Відмовляючи в позові, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення відповідача від 17 червня 2014 року № 131 про застосування адміністративно-господарських санкцій до позивача є незаконним, оскільки розрахунки розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів не є порушенням державної дисципліни цін, беручі до уваги, що на спірні правовідносини не розповсюджуються вимоги Порядку, встановленого додатком № 5 до Правил благоустрою міста Одеси.

Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками апеляційного суду.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про благоустрій населених пунктів» від 06 вересня 2005 року № 2807-IV, Законом України «Про ціни і ціноутворення» від 21 червня 2012 року № 5007-VI, іншими нормативно-правовими актами.

У відповідності до ст. 16 Закону № 5007-VI органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом. Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 2807-IV органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів.

Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни (стаття 12 Закону № 2807-IV).

Стаття 13 Закону № 2807-IV містить невичерпний перелік територій в межах населеного пункту, що є об'єктами благоустрою.

Згідно із ч. 4 ст. 15 цього Закону власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов'язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об'єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем; типовий договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до п. 10 ст. 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою.

Рішенням Одеської міської ради від 23 грудня 2011 року № 1631-VI затверджені Правила благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції.

Додатком № 5 до цих Правил є Порядок визначення пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі для утримання об'єктів благоустрою, розташованих в прибережній та парковій зонах, скверах та на територіях для експлуатації фонтанів, бюветних гідротехнічних комплексів, ставків.

У пункті 9 згаданого додатку № 5 зазначено, що розміри пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі для утримання об'єктів благоустрою щорічно встановлюються рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради для кожного комунального підприємства.

Згідно із ч. 3 ст. 15 Закону № 2807-IV орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

За змістом п. 1 додатку № 5 до Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23 грудня 2011 року № 1631-VI, цей Порядок розроблений з метою забезпечення належного утримання та своєчасного ремонту об'єктів благоустрою та реалізації положень статті 15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

У пункті 3 додатку № 5 до Правил благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23 грудня 2011 року № 1631-VI, зазначено, що підосновою визначення пайової участі є річний план заходів з утримання та ремонту об'єктів благоустрою та відповідний кошторис витрат на утримання в належному стані об'єктів благоустрою.

Річний план заходів з утримання і ремонту об'єктів благоустрою розробляється кожним комунальним підприємством, що утримують об'єкти благоустрою, на підставі Порядку формування річного плану заходів з утримання і ремонту об'єктів благоустрою, затвердженого додатком 3 до Правил благоустрою території міста Одеси, погоджується уповноваженим органом по кожному комунальному підприємству відповідно до вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та затверджується на підставі розділу 3 Правил благоустрою території міста Одеси та інших нормативно-правових актів.

Кошторис витрат на утримання в належному стані об'єктів благоустрою розробляється кожним комунальним підприємством та затверджується уповноваженим органом по кожному комунальному підприємству.

Відповідно до затвердженого розпорядженням Одеського міського голови від 26 жовтня 2012 року № 1031-01р Порядку встановлення тарифів на послуги (роботи), які надаються (виконуються) комунальними підприємствами Одеської міської ради, комунальні підприємства Одеської міської ради як виконавці (виробники) здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на відповідні послуги (роботи) та надають їх уповноваженим органам, які здійснюють контроль за ефективною діяльністю комунальних підприємств (далі - уповноважені органи), на розгляд; уповноважені органи протягом 30-ти календарних днів перевіряють та підтверджують (погоджують) достовірність вхідної інформації, яку комунальні підприємства використовують при розрахунках тарифів, приймають рішення щодо економічної та соціальної доцільності встановлення і зміни тарифів та надають ці розрахунки на перевірку до управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради; управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради протягом 30-ти календарних днів перевіряє надані розрахунки та інформує уповноважений орган щодо правильності їх виконання та економічної обґрунтованості тарифів комунальних підприємств; уповноважені органи готують та виносять на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на житлово-комунальні, побутові, транспортні та інші послуги, які надаються комунальними підприємствами; проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для будинків комунальної власності готує та виносить на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради департамент міського господарства Одеської міської ради спільно з районними адміністраціями Одеської міської ради.

Згідно із Порядком встановлення тарифів на послуги (роботи), які надаються (виконуються) комунальними підприємствами Одеської міської ради, затвердженого розпорядженням Одеського міського голови від 26 жовтня 2012 року № 1031-01р, яким деталізовано процедуру встановлення тарифів, що підлягають затвердженню виконавчим комітетом Одеської міської ради, уповноважені органи зобов'язані перевірити та підтвердити (погодити) достовірність вхідної інформації, яку комунальні підприємства використовують при розрахунках тарифів, а управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради - перевірити надані розрахунки та інформувати уповноважений орган щодо їх правильності та економічної обґрунтованості.

При цьому п. 4 цього Порядку передбачено, що саме уповноважені органи готують та виносять на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на житлово-комунальні, побутові, транспортні та інші послуги, які надаються комунальними підприємствами.

Правилами благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції, затвердженими рішенням Одеської міської ради від 23 грудня 2011 року № 1631-VI, передбачено, що підприємство, яке надає послуги з благоустрою, зобов'язане скласти кошторис, на підставі якого здійснюється розрахунок розміру пайової участі, який затверджує виконавчий комітет міської ради, тобто самостійно не може вчинити порушення державної дисципліни цін.

Рішенням виконкому Одеської міської ради від 13 грудня 2012 року № 443 «Про встановлення розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою» встановлений розмір пайової участі 5,0 грн. за 1 кв. м площі гаража на місяць (з ПДВ) для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою, що обслуговуються комунальними підприємствами «Житлово - комунальний сервіс».

Вищезазначене рішення прийняте виконавчим комітетом Одеської міської ради відповідно до п.п. 2 п. «а» ст. 28, п.п. 1 п. «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 15 Закону № 2807-IV та рішення Одеської міської ради від 23 грудня 2011 року № 1631-VI «Про затвердження правил благоустрою території міста Одеси (текстової частини) у новій редакції».

Аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що встановлення цін (встановлення розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою) відноситься до компетенції виконавчого комітету Одеської міської ради, тому суб'єктом порушення державної дисципліни цін не міг бути інший суб'єкт в контексті змісту порушення державної дисципліни цін, про яке йдеться в рішенні Держцінінспекції України від 17 червня 2014 року № 131.

Тоді як у рішенні Держцінінспекції України від 17 червня 2014 року № 131 відсутні фактичні дані про встановлення перевіряючими у діях виконавчого комітету, іншого органу Одеської міської ради чи безпосередньо даної ради порушення законодавства щодо встановлення та застосування цін, пов'язаного із затвердженням розрахунку пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у сумі 5,01 грн за 1 м2 площі гаража за один місяць (з урахуванням ПДВ).

За таких обставин, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що дії відповідача при розрахунку розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів не є порушенням державної дисципліни цін.

Оскільки під час вирішення спору суд апеляційної інстанції не допустив порушення у застосуванні норм процесуального та матеріального права, правомірно скасував незаконне рішення суду першої інстанції, то скаргу першого заступника прокурора Одеської області слід відхилити.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу першого заступника прокурора Одеської області відхилити, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: