14 квітня 2016 року м. Київ К/800/32155/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А.
СуддівГоляшкіна О.В.
Шведа Е.Ю.
провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про перерахунок пенсії за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду (далі - УПФ) України в Золотоніському районі Черкаської області на постанову Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 27 квітня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року
У квітні 2015 року ОСОБА_4 в Золотоніському міськрайонному суді Черкаської області пред'явила позов до УПФ України в Золотоніському районі Черкаської області про перерахунок пенсії.
Просила:
- визнати неправомірною відмову відповідача про включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення на суму 4699,00 грн. в заробітну плату для призначення їй пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу";
- зобов'язати відповідача здійснити належним чином розрахунок пенсії, згідно з нормами законодавства, що діяли на дату її призначення, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення на суму 4699,00 грн. ;
- здійснити виплату не нарахованої і не доплаченої суми пенсії з моменту її призначення.
Постановою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 27 квітня 2015 року позовні вимоги задоволено.
Визнано дії УПФ України у Золотоніському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_4 включити суму матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 4699,00 грн. до заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" неправомірними.
Зобов'язано УПФ України у Золотоніському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 4699,00 грн., починаючи з 13 серпня 2012 року, з врахуванням даних довідки на ім'я ОСОБА_4 про складові заробітної плати за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2008 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року апеляційну скаргу УПФ України в Золотоніському районі Черкаської області задоволено частково.
Постанову Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 27 квітня 2015 року скасовано в частині вирішення позовних вимог за період з 13 серпня 2012 року по 15 жовтня 2014 року, та в цій частині позов залишено без розгляду.
В решті постанову Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 27 квітня 2015 року, зокрема, в частині задоволення позовних вимог з 16 жовтня 2014 року залишено без зміни.
Не погоджуючись з рішеннями судів УПФ України в Золотоніському районі Черкаської області подало касаційну скаргу. Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів скасувати та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в УПФ України в Золотоніському районі Черкаської області та з 13 серпня 2012 року одержує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про державну службу".
26 березня 2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з моменту її призначення, включивши додатково до заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Листом УПФ України в Золотоніському районі Черкаської області від 30 березня 2015 року № 2247/11 ОСОБА_4 відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що згідно зі статтею 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а матеріальна допомога не являється надбавкою чи премією.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, та апеляційний суд частково скасовуючи таке рішення, дійшли висновку про неправомірність оскаржуваної відмови з тих підстав, що матеріальна допомога на оздоровлення, з якої позивачкою сплачено страхові внески та збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, входять до системи оплати праці державного службовця.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції повністю погоджується з висновками судів з огляду на таке.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів) що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 14 травня та 28 травня 2013 року, від 04 березня 2014 року (справи
№№ 21-125а13, 21-97а13, 21-3а14 відповідно) і повинна враховуватись іншими судами загальної юрисдикції згідно зі статтею 2442 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки рішення судами попередніх інстанцій ухвалені з дотриманням норм матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги не спростовують висновки судів.
Керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 27 квітня 2015 року у не скасованій частині та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про перерахунок пенсії - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Голяшкін О.В.
Швед Е.Ю.