Справа: № 750/267/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Рахманкулова І.П. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
Іменем України
20 квітня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретар судового засідання Самсонова М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 27 січня 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
13.01.2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові Чернігівській області про визнання неправомірною відмови здійснити перерахунок та виплатити індексацію пенсії, починаючи з вересня 2015 року на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року з урахуванням сплачених сум та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити індексацію пенсії починаючи з вересня 2015 року на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року з урахуванням сплачених сум.
На обґрунтування позовних вимог зазначив, що відмова відповідача у проведені індексації його пенсії є протиправною, оскільки суперечить Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 27 січня 2016 р. у задоволені позову відмовлено.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволені позову, виходив з того, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб визначений законом.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам позовної зави.
Особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно ст.41 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу без фіксування судового процесу.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернігові, отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Первинно пенсія призначена з 07.09.1960 року. Загальний страховий стаж складає 45 років 5 місяців 27 днів.
Загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_2 до перерахунку станом на 31.08.2015 року становив 1764,42 грн., в тому числі основний розмір пенсії за віком обчислений відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 1422,52 грн., доплата за понаднормовий стаж згідно з абз. 2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 189,80 грн., підвищення відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанов Кабінету Міністрів України №№308, 430, 257 -7,57 грн,17,83 грн.,37,50 грн. відповідно, підвищення дитині війни - 66,43 грн.
03 листопада 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові з заявою про проведення індексації пенсії (а.с.5).
Листом від 17 листопада 2015 року № 661/02/К-7 Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові повідомило позивача, що згідно абзацу 1 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ № 690 від 17.05.2006 та № 170 від 12.03.2008 року, у разі підвищення розмірів заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. За документами пенсійної справи пенсія позивачу призначена та виплачується згідно з чинним законодавством (а.с. 7).
Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Частиною першою статті 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії. У частині п'ятій цієї ж статті вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
За змістом статті 4 (в редакції станом на момент виникнення спору), індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсоток. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У частині другій статті 6 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінет Міністрів України затвердив Порядок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 170 (далі - постанова № 170) до Порядку внесено зміни. Зокрема, абзац другий пункту 2 Порядку викладено в редакції, згідно з якою індексації підлягають пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Виходячи з п.3 Порядку до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема, виплати, які обчислюються із середньої заробітної плати, а також соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» № 1058-IV); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
Згідно п.4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Водночас, пунктом 5 Порядку зазначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Разом з тим, ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 вересня 2015 року - 1378 грн.
З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1378 грн. ОСОБА_2 відповідачем було проведено перерахунок пенсії, загальний розмір його пенсії з 01.09.2015 року збільшився (основний розмір станом на 31.08.2015 року становив 1741,65 грн. та індексація 22,78 грн., з 01.09.2015 основний розмір пенсії становить 1766,65 грн.).
Отже, у позивача відбулося зростання грошового доходу та встановлено базовий місяць для розрахунку індексації - вересень 2015 року, до якого індексація не проводиться.
Таким чином, відповідачем призначена та виплачується пенсія згідно норм чинного законодавства, тому суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Колегія суддів вважає, що доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 196 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 27 січня 2016 р., залишити без задоволення.
Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 27 січня 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
М.І. Кобаль
Головуючий суддя Карпушова О.В.
Судді: Кобаль М.І.
Епель О.В.