Господарський суд Чернігівської області
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 676-311, факс 7-44-62
"20" квітня 2016 р. Справа № 927/1929/14
КРЕДИТОРИ: 1. Бахмацька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернігівській області 16500, м. Бахмач Чернігівської області, вул. Чернігівська, 2 - а
2. Бахмацьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України 16500, м. Бахмач Чернігівської області, вул. Пушкіна, 2
БОРЖНИК: Приватне акціонерне товариство «Бахмацьке хлібоприймальне підприємство»
16500, м. Бахмач Чернігівської області, вул. Калініна, 87
про визнання боржника банкрутом
Суддя А.С.Сидоренко
Представники:
від кредиторів: не з'явились
від боржника: ОСОБА_1 - предст. ліквідатора, дов. б/н від 25.01.2016р.
ГТУЮ в Чернігівській області: ОСОБА_2 - пров. спец-т відділу з питань банкрутства, дов. б/н від 05.01.2015р.
Бахмацькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Чернігівській області та Управлінням Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі подана заява про порушення справи про банкрутство приватного акціонерного товариства «Бахмацьке хлібоприймальне підприємство» на підставі ст. 10 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі - Закон про банкрутство), яка ухвалою господарського суду Чернігівської області від 26.12.2014р. була прийнята до розгляду.
Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 12.01.2015р. порушено провадження у справі про банкрутство, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого ОСОБА_3
Ухвалою господарського суду від 19.03.2015р. звільнено арбітражного керуючого ОСОБА_3 від виконання повноважень розпорядника майна приватного акціонерного товариства «Бахмацьке хлібоприймальне підприємство», обов'язки останнього покладено на арбітражного керуючого ОСОБА_4
Постановою господарського суду Чернігівської області від 21.04.2015р. припинено процедуру розпорядження майном ПрАТ «Бахмацьке хлібоприймальне підприємство» та повноваження розпорядника майна боржника - арбітражного керуючого ОСОБА_4, визнано банкрутом ПрАТ «Бахмацьке хлібоприймальне підприємство», відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_4, якого було зобов'язано надати господарському суду реєстр вимог кредиторів, виконати дії, передбачені розділом ІІІ «Ліквідаційна процедура» Закону про банкрутство, а також надати господарському суду ліквідаційний баланс та звіт про проведену роботу.
У зв'язку з закінченням строку ліквідаційної процедури та неподанням ліквідатором звіту про проведену роботу та ліквідаційного балансу, ухвалою господарського суду від 11.04.2016р. було призначено судове засідання на 20.04.2016р. з витребуванням від ліквідатора вищевказаних документів.
Кредитори належним чином були повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, однак не скористалися своїм процесуальним правом на участь у ньому.
До початку судового засідання від кредитора - Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області надійшла заява (від 19.04.2016р. № 530/9/25-02-10-10) (факсограма) про проведення даного судового засідання за відсутності його повноважного представника.
До початку судового засідання ліквідатором подано клопотання (від 14.04.2016р. № 02-37/107) про продовження строку ліквідаційної процедури на шість місяців.
В обґрунтування даного клопотання ліквідатор посилається на те, що згідно вимог Закону про банкрутство (ст. 41) ним була проведена інвентаризація активів і зобов'язань банкрута, внаслідок якої до ліквідаційної маси підприємства було включено, зокрема дебіторську заборгованість Аграрного фонду в сумі 529 491,33 грн.
Рішенням комітету кредиторів (б/н від 17.09.2015р.) встановлено порядок та умови продажу на аукціоні активів банкрута, зокрема дебіторської заборгованості Аграрного фонду в сумі 529 491,33 грн. (лот № 1).
На виконання вказаного вище рішення комітету кредиторів, на офіційних сайтах Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України 28.09.2015р. за № 23208 було розміщено оголошення про проведення 27.10.2015р. аукціону з продажу майна банкрута, зокрема дебіторської заборгованості Аграрного фонду в сумі 529 491,33 грн. (лот № 1) (строк подачі заявок на участь - до 20.10.2015р.). Згідно повідомлення від 21.10.2015р. № 24107, розміщеного на офіційних сайтах Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України, аукціон, призначений на 27.10.2015р., визнано таким, що не відбудеться, у зв'язку з відсутністю заявок від потенційних покупців.
22.10.2015р. на офіційному сайті Вищого господарського суду України та 23.10.2015р. на офіційному сайті Міністерства юстиції України було розміщено оголошення (№ 24191) про проведення 20.11.2015р. повторного аукціону з продажу майна банкрута, зокрема дебіторської заборгованості Аграрного фонду в сумі 529 491,33 грн. (лот № 1) (строк подачі заявок на участь - до 13.11.2015р.). Згідно повідомлення від 17.11.2015р. № 25072, розміщеного на офіційних сайтах Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України, повторний аукціон, призначений на 20.11.2015р., визнано таким, що не відбудеться, у зв'язку з відсутністю заявок від потенційних покупців.
01.12.2015р., з метою підтвердження суми дебіторської заборгованості, на адресу Аграрного фонду ліквідатором був направлений відповідний лист (від 01.12.2015р. № 02-37/89) та акт звірки взаєморозрахунків, які з боку боржника залишилися без розгляду.
14.01.2016р. на ім'я голови правління ПАТ «Аграрний фонд» ОСОБА_5 та 15.01.2016р. на адресу Аграрного фонду України були направлені листи - вимоги № 02-37/92 та № 02-37/94 щодо погашення заборгованості в сумі 529 491,33 грн.
Листом від 25.01.2016р. № 02-01/147 ПАТ «Аграрний фонд» повідомило про неможливість задоволення відповідних вимог, оскільки відповідні грошові кошти були перераховані на рахунок підприємства ще 09.09.2014р., про що свідчить відповідна виписка з рахунку.
Враховуючи наведені вище обставини, ліквідатором 08.02.2016р. до господарського суду міста Києва була подана позовна заява про стягнення з Аграрного фонду України заборгованості в сумі 529 491,33 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 09.03.2016р. порушено провадження у справі, вказана вище позовна заява прийнята до розгляду з призначенням судового засідання на 25.03.2016р.
В подальшому розгляд справи відкладався, востаннє - ухвалою господарського суду міста Києва від 08.04.2016р. на 19.04.2016р.
Таким чином, на сьогоднішній день питання щодо повернення Аграрним фондом дебіторської заборгованості в сумі 529 491,33 грн. залишилося невирішеним, у зв'язку з чим закінчення ліквідаційної процедури банкрута є неможливим. Крім того, комітетом кредиторів прийнято рішення (протокол б/н від 11.04.2016р.) про звернення до господарського суду Чернігівської області з клопотанням про відкладення розгляду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу на шість місяців.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників учасників провадження у справі про банкрутство, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення клопотання по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Згідно ч. 1 ст. 37 Закону про банкрутство, у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Відповідно до ч. 3 ст. 40 Закону про банкрутство визначено, що ліквідатор (ліквідаційна комісія) виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно -правовими актами.
Стаття 83 Закону про банкрутство визначає випадки при настанні яких господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство. Зокрема, відповідно до змісту наведеної статті припинення провадження у справі про банкрутство, після визнання боржника банкрутом можливе лише, якщо: боржник - юридична особа не внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; юридичну особу, яка є боржником, припинено в установленому законодавством порядку, про що є відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; затверджена мирова угода в порядку, передбаченому цим Законом; затверджений звіт ліквідатора в порядку, передбаченому цим Законом; згідно із законом справа не підлягає розгляду в господарських судах України.
Зазначені норми Закону про банкрутство не містять такої підстави для припинення провадження у справі про банкрутство як закінчення строку ліквідаційної процедури.
У відповідності з ст. 46 Закону про банкрутство, після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі - продажу; копії договорів купівлі - продажу та акти приймання - передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - копія розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів цінних паперів - копія звіту про наслідки погашення цінних паперів, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
У разі якщо господарський суд дійшов висновку, що ліквідатор не виявив або не реалізував майнові активи банкрута у повному обсязі, суд виносить ухвалу про призначення нового ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом, якщо інше не передбачено цим Законом. Новий ліквідатор очолює ліквідаційну комісію і діє згідно з вимогами цього Закону.
Ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про припинення юридичної особи - банкрута.
При цьому, суд виходить з системного аналізу положень Закону про банкрутство, зокрема ст. ст. 45, 46, якими визначено підстави та порядок завершення ліквідації, відповідно до яких ліквідація закінчується не збігом строку ліквідаційної процедури, а завершенням продажу майна банкрута, завершенням розрахунків з кредиторами, затвердженням звіту ліквідатора і ліквідаційного балансу та внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців запису про припинення юридичної особи - банкрута.
У відповідності з ч. 4 ст. 46 Закону про банкрутство, встановлення господарським судом під час розгляду звіту ліквідатора факту невиявлення або нереалізації останнім майнових активів банкрута у повному розмірі є підставою для призначення нового ліквідатора, який діє згідно з вимогами Закону про банкрутство, що в свою чергу свідчить про можливість та необхідність продовження строку ліквідаційної процедури банкрута у разі його закінчення на час розгляду господарським судом звіту ліквідатора.
Окремо судом враховується, що ліквідатор зобов'язаний вчинити ліквідаційні заходи і передати на затвердження господарському суду звіт та ліквідаційний баланс після завершення всіх розрахунків з кредиторами, а не у встановлений строк. При цьому, незавершення ліквідатором цих дій у граничні строки, визначені Законом про банкрутство, не є підставою для припинення провадження у справі.
Враховуючи, що 21.04.2016р. спливає строк ліквідаційної процедури, однак ліквідація банкрута не завершена і для її завершення потрібен додатковий час, суд вважає за необхідне з метою здійснення необхідних заходів у ліквідаційній процедурі по цій справі задовольнити клопотання ліквідатора та продовжити строк ліквідаційної процедури банкрута та повноважень ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 на шість місяців.
Керуючись ст. ст. 37, 40, 45, 46 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Продовжити строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 на шість місяців до 21.10.2016р.
Копії цієї ухвали надіслати ліквідатору ОСОБА_4 (04119, м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 6 - б, кв. 31), кредиторам та Головному територіальному управлінню юстиції у Чернігівській області (14000, м. Чернігів, проспект Миру, 43).
Суддя А.С.Сидоренко