Ухвала від 19.04.2016 по справі 927/276/16

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"19" квітня 2016 р. Справа № 927/276/16

Позивач: Приватне підприємство "Агропрогрес"

17412, Чернігівська обл., Бобровицький р-н, с. Горбачі, вул. Щорса,15 (юридична адреса) 17100, Чернігівська обл, м. Носівка, вул. Заводська, 2 (поштова адреса)

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області

14000, м. Чернігів, пр-т Миру, 14

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Носівська района державна адміністрація

17100, Чернігівська обл,м. Носівка, вул. Центральна, 19

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Степовохутірська сільська рада Носівського району Чернігівської області

17141, Чернігівська обл, Носівський р-н, с. Степові Хутори, вул. Гагаріна, 33

про скасування державного акту на право колективної власності на землю та запису в книзі реєстрації

Суддя В.М. Репех

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1-представник, дов. від 01.04.2016 року № 010416;

від відповідача: не з"явився

від Носівської РДА: не з"явився

від Степовохуторівської СР: не з"явився

СУТЬ СПОРУ:

Приватним підприємством "Агропрогрес" заявлено позов до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (треті особи які не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Носівська района державна адміністрація та Степовохутірська сільська рада Носівського району Чернігівської області) про:

- припинення права колективної власності Колективного сільськогосподарського підприємства "Дружба" на земельну ділянку передану КСП "Дружба" Степовохутірською сільською радою народних депутатів Носівського району Чернігівської області для сільськогосподарського використання 2719 гектарів землі в межах, згідно з планом крім того в межах населених пунктів 0,9 га дворів за актом серії 11-ЧН № 000094 від 14.11.199 р. зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю 14 листопада 199 р. за № 19;

- скасування державного акту на право колективної власності на землю, виданий Степовохутірською сільською радою народних депутатів колективному сільськогосподарському підприємству "Дружба" Носівського району Чернігівської області для сільськогосподарського використання 2719 гектарів землі в межах, згідно з планом. Крім того в межах населених пунктів 0,9 га дворів серії 11-ЧН № 000094 від 14.11.199 р. зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю 14 листопада 199 р. за № 19;

- скасування запису реєстрації в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю № 19 від 14 листопада 199 року, виданий Колективному сільськогосподарському підприємству "Дружба" с. Степові Хутори Носівського району Чернігівської області для сільськогосподарського використання 2719 гектарів землі в межах згідно з планом. Крім того в межах населених пунктів 0,9 га дворів.

11.04.2016 року через канцелярію суду надійшла заява від Степовохутірської сільської ради Носівського району про те, що з позовними вимогами ознайомлені, в задоволенні позову не зеперучує та просить суд провести розгляд справи за відсутності повноважного представника.

18.04.2016 року через канцелярію суду надійшли письмові пояснення від Носівської районної державної адміністрації в яких зазначає наступне. Згідно архівної довідки № 07-07/168 від 28.08.2015 року у архівному фонді КСП "Дружба" Носівського району у протоколі загальних зборів членів господарства від 04.03.2000 року № 3 є рішення про створення на базі колективного сільськогосподарського підприємства "Дружба" товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Дружба".

ТОВ агрофірма "Дружба" є правонаступником КСП "Дружба".

Відомості про скасування державної реєстрації КСП "Дружба" в архівному відділі Носівської районної державної адміністрації відсутні.

В документах архівного фонду Носівської районної державної адміністрації є розпорядження голови Носівської РДА від 03.04.2000 року "Про державну реєстрацію товариства суб"єктів підприємницької діяльності", яким зареєстровано статут та установчий договір товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми "Дружба", яке є правонаступником КСП "Дружба".

Відомості про скасування державної реєстрації ТОВ агрофірма "Дружба" в архівному відділі Носівської РДА відсутні.

15.04.2016 року через канцелярію суду надійшли письмові пояснення від Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області в яких надає наступні пояснення. Одними з вимог Позивача є припинення права колективної власності на земельну ділянку, скасування відповідного державного акту на право колективної власності на землю та скасування запису про його реєстрацію в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю.

Вважаємо за необхідне звернути увагу, що згідно Указу Президента України № 720 від 08.08.1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» паюванню підлягали тільки сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

Разом з тим, згідно із статтею 22 діючого Земельного кодексу України землі під господарськими будівлями і дворами є землями сільськогосподарського призначення несільськогосподарські угіддя

Згідно частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Частина 5 статті 116 Земельного кодексу України встановлює, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Статтею 122 Земельного кодексу України розмежовано повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування. Так, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 6 вересня 2012 року №5245 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» встановлено, що у державній власності залишаються землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій.

Дійсно, п. 2.3. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 року передбачає, що державні акти про право власності або право постійного користування на земельну ділянку є документами, що посвідчують відповідне право і видаються на підставі рішень Кабінету Міністрів України, обласних, районних, Київської і Севастопольської міських, селищних, сільських рад, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій.

У спорах, пов'язаних з правом власності або постійного користування земельними ділянками, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти про право власності чи постійного користування.

Основною аргументацією Позивача для задоволення його позовних вимог є те, що на земельній ділянці, право на яку посвідчено Державним актом на право колективної власності на землю є набуте майно Позивача, а земельні ділянки це землі сільськогосподарського призначення не угіддя, які свого часу не було розпайовано. Відповідно наявність не скасованого державного акту на право колективної власності на землю та не припиненого права колективної власності на землю є перешкодою Позивачеві в набутті ним прав на землю, де перебуває його приватне майно.

Тобто, у випадку задоволення позовних вимог Позивача, земельні ділянки, на яких розташовано його майно, перейде до земель запасу - державної власності.

Безпосередньо ст. 122 ЗК України визначала і визначає на даний час повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 р. № 5245-УІ внесено ряд змін до земельного законодавства, в тому числі і до Земельного кодексу України. Відповідно до цих змін (ч. 4 ст. 122 ЗК України) з 01.01.2013 року центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Тобто, з 01.01.2013 р. Головне управління Держземагентства у Чернігівській області, на даний час Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області набуло повноважень вчиняти дії щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для у власність або у користування.

Відповідно до положення про Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №12, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Чернігівської області.

Так, Конституція України (статті 13. 14) визначає, що земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

За правилами статей 4, 5 ЗК України завданням земельного законодавства, яке включає в себе цей Кодекс та інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин, є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель, а основними принципами земельного законодавства є, зокрема, поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом.

Стаття 80 ЗК України закріплює суб'єктний склад власників землі, визначаючи, що громадяни та юридичні особи є суб'єктами права власності на землі приватної власності, територіальні громади є суб'єктами права власності на землі комунальної власності та реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, держава, реалізуючи право власності через відповідні органи державної влади, є суб'єктом права власності на землі державної власності.

З огляду на положення частини першої статті 83, частини першої статті 84 ЗК України комунальною власністю є землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст; у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Статтею 122 ЗК України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування відповідно із земель державної та комунальної власності.

Таким чином, земля як основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави, є об'єктом права власності Українського народу, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють права власника від імені народу, в тому числі й тоді, коли приймають рішення щодо розпорядження землями державної чи комунальної власності.

Прийняття рішення про передачу земель державної власності в комунальну власність, а також земельної ділянки в приватну власність із земель відповідно державної чи комунальної власності позбавляє Український народ загалом (стаття 13 Конституції України) або конкретну територіальну громаду правомочностей власника землі в тому обсязі, який дозволяє її статус як землі відповідно державної чи комунальної власності. В цьому контексті в сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права власності на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (статті 14, 19 Конституції України).

Тобто правовідносини, пов'язані з вибуттям земель із державної чи комунальної власності, становлять «суспільний», «публічний» інтерес, відповідно і повернення земельних ділянок до земель запасу - державної власності є також «суспільний», «публічний» інтерес.

Отже, стосовно землі сільськогосподарського призначення закон установлює пріоритет державної, комунальної власності на землю над приватною (колективною).

Тому, враховуючи пріоритетність «суспільного», «публічного» інтересу над «приватним» Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Також, Відповідач просить суд розгляд справи провести без участі представника Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні. Такими обставинами, зокрема, є необхідність витребування нових доказів.

Враховуючи вищевикладене суд вважає за необхідне відкласти розгляд справи.

Керуючись ст. ст. 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Розгляд справи відкласти, призначивши судове засідання на 12 травня 2016 року на 11 год. 00 хв. в приміщенні господарського суду Чернігівської області у м. Чернігові, проспект Миру, 20; зал судових засідань № 11.

2. Зобов"язати позивача надати:

- письмові пояснення з відповідним нормативно-правовим обґрунтуванням та наданням доказів, в тому числі:

підстави на яких набуто право власності на об"єкти нерухомості майна;

які саме конкретні земельні ділянки та якою площею, з включенням до державного акту, знаходились під будівлями та спорудами;

належну копію державного акту на землю;

- власне письмове підтвердження, що в провадженні господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує господарський спір, не має справи між тими ж сторонами, про той же предмет та з тих же підстав, а також відсутнє рішення цих органів з такого спору;

3.Зобов"язати відповідача:

- письмове пояснення з доданням відповідних доказів: за ким та на якій підставі на даний момент зареєстрована земельна ділянка, включена до акту, в тому числі і під будівлями та спорудами;

-інформацію чи не відбулося розпаювання спірної земельної ділянки;

- забезпечити явку повноважного представника для участі в судовому засіданні;

4. Зобов"язати Носівську районну державну адміністрацію надати:

- копію розпорядження голови Носівської районної державної адміністрації від 03.04.2000 року № 113;

- копію установчого договору ТОВ аргофірма "Дружба";

- відомості про розпайовання спірної земельної ділянки;

5. Повноваження представників сторін мають бути підтверджені довіреністю, оформленою в установленому порядку (засвідченою нотаріально або, якщо довіреність видає юридична особа - підписом її керівника та завірена печаткою цієї організації, з наданням документів, що підтверджують повноваження особи, яка підписала довіреність); у разі представництва інтересів сторони безпосередньо її керівництвом - відповідним документом, що підтверджує його призначення або обрання (або засвідчені належним чином витяги з них).

Суддя В.М. Репех