Постанова від 19.04.2016 по справі 139/259/16-а

Справа № 139/259/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частина)

19 квітня 2016 року Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в складі: головуючого судді - Добровольського В.В.

секретаря Пилипчук В.П.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача - Могилів-Подільського об'єднаного УПФ України у Вінницькій області Солоненко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Муровані Курилівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області про визнання протиправною відмову у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі Вінницької області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань,надбавки згідно постанови № 268 від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів», індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Могилів-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовцяз 29 вересня 2015 року у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки згідно постанови № 268 від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» та індексації заробітної плати за період з 01 березня 2006 року по 01 березня 2008 року, не застосовуючи положення п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17 липня 2003 року № 1078.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області на користьОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набранням законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана сторонами протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Мурованокуриловецький районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя :

Справа № 139/259/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2016 року Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в складі: головуючого судді - Добровольського В.В.

секретаря Пилипчук В.П.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача - Могилів-Подільського об'єднаного УПФ України у Вінницькій області Солоненко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Муровані Курилівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області про визнання протиправною відмову у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом зазначивши, що з 2013 року їй призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про Державну службу". При призначенні пенсії, до розрахунку заробітної плати не взято до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавки та суми індексації заробітної плати за період з 01 березня 2006 року по 01 березня 2008 року, хоча з вказаних сум сплачені страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В березні 2016 року із заявою вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі щодо включення вказаних сум та перерахунку пенсії.

29 березня 2016 року Управлінням Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі їй відмовлено у перерахунку пенсії. Відповідач зіслався на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, надбавка згідно постанови № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» та індексація заробітної плати не входять до складу заробітної плати державного службовця, тому підстав для включення вказаних сум до складових заробітної плати державного службовця для призначення пенсії немає. Також їй роз'яснено, що в разі перерахунку пенсії на підставі судового рішення їй буде знято індекацію, або ж вона буде переглянута в бік зменшення.

Позивач не погоджуючись з таким висновком відповідача, просила визнати протиправною його відмову, щодо перерахунку пенсії та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 29.09.2015 року у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавки згідно постанови № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» та суми індексації заробітної плати за період з 01 березня 2006 року по 01 березня 2008 року, незастосовуючи положення пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Ухвалою суду від 19 квітня 2016 року відповідача - управління пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі Вінницької області замінено його правонаступником Могилів-Подільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Вінницької області.

Позивач у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала з підстав наведених у позовній заяві, просила їх задоволити та зобов'язати Могилів-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 29.09.2015 року у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавки згідно постанови № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» та суми індексації заробітної плати за період з 01 березня 2006 року по 01 березня 2008 року, незастосовуючи положення пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Представник відповідача - Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької областіу судовому засіданні позовні вимоги не визнала, суду пояснила, що з 13 березня 2008 року ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності 3 групи загального захворювання. З 14 червня 2013 року - призначено пенсію за віком відповідно ст. 37 Закону України "Про Державну службу" в розмірі 80% суми заробітної плати згідно поданої заяви про призначення пенсії та доданих до неї документів. Статтею другою Закону України "Про оплату праці", яка визначає структуру заробітної плати не визначено, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Складові заробітної плати, які враховуються для перерахунку пенсій державним службовцям, визначені в п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії». Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, відповідно до зазначеної постанови не включено до складових заробітної плати, які враховуються для перерахунку пенсії. Таким чином, матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу». Окрім того, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року було внесено зміни до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» та встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України не встановлений порядок перерахунку пенсій, з 01.01.2015 року перерахунок призначених пенсій державних службовцям не здійснюється. Відсутні також законодавчі підстави для проведення подальшої індексації пенсії у разі її підвищення без врахування п. 5 Порядку № 1078. Тому просила в задоволенні позову відмовити за безпідставністю.

Розглянувши справу у судовому засіданні, дослідивши та оцінивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступного.

Судом встановлено, що з 14 червня 2013 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про Державну службу" в розмірі 80% суми заробітної плати згідно поданої заяви про призначення пенсії та доданих до неї документів.

В березні 2016 року ОСОБА_1 звернулась із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуваням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки згідно постанови № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» та індексації заробітної плати, надавши довідку про складові заробітної плати за період з 01 березня 2006 року по 01 березня (29 лютого) 2008 року (а.с.8-11).

Листом за № К-14 від 29 березня 2016 року УПФ України у Мурованокуриловецькому районі відмовив позивачці у здійснені перерахунку пенсії на тих же підставах які викладені в запереченях на позов поданих до суду та які наведено вище.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою ст. 33 Закону України "Про Державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, відповідно до частини першої ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну правову позицію Верховний суд України висловив у своїх постановах від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14, від 04 березня 2014 року у справі № 21-3а14, та від 14 і 28 травня 2013 року (справи № № 21-125а13, 21-97а13 відповідно).

Рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України (ч. 1 ст. 244-2 КАС України).

Як вбачається із довідок про складові заробітної плати, які видані управлінням Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі Вінницької області № 1010/06-27/04 від 14 червня 2013 року, № 208/06-27/04 від 14 березня 2016 року за період з 01 березня 2006 року по 01 березня 2008 року, ОСОБА_1 нараховувалась індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи. На вказані виплати, які включені в довідку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.8-11).

Отже, з огляду на вище наведене управлінням ПФУ у Мурованокуриловецькому районі протиправно відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії. Порушене право позивача має бути відновлене шляхом зобов'язання правонаступника відповідача - Могилів-Подільське об'єднане УПФ України у Вінницької області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань,надбавки згідно постанови № 268 від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» та індексації заробітної плати за період 01 березня 2006 року по 01 березня 2008 року.

Такий перерахунок має бути здійснено з 29 вересня 2015 року.

Так, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частини 1 і 2 ст. 99 КАС України).

Про порушення свого права на врахування в заробітну плату для нарахування пенсії сум матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення, надбавки та індексації ОСОБА_1 повинна була знати з моменту призначення їй пенсії. Однак, до суду вона звернулася лише 29 березня 2016 року, а, отже, лише за шість місяців до цієї дати може бути відновлене її право на достойне пенсійне забезпечення.

Позивач також стверджує, що в разі задоволення позову при здійсненні перерахунку пенсії їй буде змінено базовий місяць, а тому ставить вимогу про зобов'язання Могилів-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області при перерахунку пенсії на підставі судового рішення не застосовувати положення пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення .

Така вимога позивача відповідає п. 3 ч. 2 ст. 162 КАС України, є обґрунтованою та може бути задоволеною з урахуванням наступного:

Індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХП від 03 липня 1991 року.

З метою реалізації Закону України від 06 лютого 2003 року № 491-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Кабінет Міністрів України постановою № 1078 від 17 липня 2003 року затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (п. 4 Порядку).

Пунктом 5 Порядку в діючій на момент винесення цієї постанови редакції передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків (абзац 1 п. 5 Порядку).

Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, пенсій - за рахунок Пенсійного фонду (ч. 4 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», підпункт 4 пункту 6 Порядку).

Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось. Перерахунок пенсії на підставі цієї постанови є відновленням порушеного протиправними діями відповідача права позивача на отримання належної виплати ще при призначенні пенсії.

Відповідно до положень статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. При зверненні до суду з цим позовом позивач сплатила 551,20 грн. судового збору (а.с.1) .

Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 94, 99, 159, 161, 162, 163, 186 КАС України, Законами України "Про Державну службу", "Про оплату праці", "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , «Про індексацію грошових доходів населення», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі Вінницької області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань,надбавки згідно постанови № 268 від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів», індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Могилів-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовцяз 29 вересня 2015 року у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки згідно постанови № 268 від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» та індексації заробітної плати за період з 01 березня 2006 року по 01 березня 2008 року, не застосовуючи положення п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17 липня 2003 року № 1078.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області на користьОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набранням законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана сторонами протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Мурованокуриловецький районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя :