Ухвала від 07.04.2016 по справі 826/5627/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

07 квітня 2016 року м. Київ № 826/5627/16

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва - Аблов Є.В., розглянувши матеріали позовної заяви об'єднаної організації профспілок працівників АПК в ДП «Укрспирт» до Профспілки працівників агропромислового комплексу України про визнання нечинною постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася об'єднана організація профспілок працівників АПК в ДП «Укрспирт» до Профспілки працівників агропромислового комплексу України про визнання нечинною постанови.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з частиною першою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно - правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Частиною третьою статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

За змістом вказаних статей справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома або більше визначеними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правовідносинах, у яких хоча б одним суб'єктом виступає законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, водночас на цих суб'єктів покладено обов'язок виконувати вимоги та приписи. При цьому необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним управлінських функцій саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Відтак, обов'язковою ознакою публічно-правового спору, що підлягає розгляду судом в порядку адміністративного судочинства, є підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому - суб'єкту владних повноважень та участь у публічно-правовому спорі з однієї сторони суб'єкта, наділеного владними повноваженнями, який здійснює владні управлінські функції, при цьому ці функції та повноваження повинні здійснюватись цим суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Як вбачається з п.1.1 Статуту Професійної спілки працівників агропромислового комплексу України остання є всеукраїнською добровільною, неприбутковою організацією, створеною з метою представництва та здійснення захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки - працівників агропромислового комплексу, сільського господарства, харчової та переробної промисловості, обслуговуючих, суміжних галузей, учнівської, студентської молоді та інших категорій організацій, які виявили бажання обслуговуватися Профспілкою.

Пунктом 1.2 Статуту визначено, що професійна спілка працівників агропромислового комплексу України є складовою частиною профспілковою руху України і діє відповідно до Конституції України, Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про соціальний діалог в Україні», інших законів і нормативно-правових актів, міжнародних правових норм та цього Статуту.

Профспілка незалежна від органів державної влади та місцевого самоврядування, роботодавців, їх організацій та об'єднань, громадських організацій та політичних партій, їм не підзвітна і не підконтрольна.

Положенням про об'єднану організацію Профспілки працівників АПК в ДП «Укрспирт» передбачено, що остання є добровільним об'єднанням членів профспілки, які працюють у структурних підрозділах - місцях провадження діяльності ДП «Укрспирт» і діє на всій території України.

При цьому, оскаржувана постанова №П-4-9 від 23.03.2016 р. «Про проведення звітно-виборної конференції Об'єднаної організації профспілки працівників АПК в ДП «Укрспирт» прийнята у зв'язку із зверненням до Профспілки працівників АПК 1/3 профспілкових організацій Об'єднаної організації профспілки працівників АПК в ДП «Укрспирт» з вимогою проведення дострокової звітно-виборної конференції та керуючись пп. 2.1, 2.9 Положення ООП в ДП «Укрспирт» та ст. ст. 3.10, 4.4, 4.10 Статуту Профспілки.

Наведене в сукупності свідчить, що даний спір не підлягає розгляду та вирішенню в порядку адміністративного судочинства, оскільки даний спір не містить ознак публічно-правового.

При цьому, суд роз'яснює, що даний спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 109, 160, 165 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити об'єднаній організації профспілок працівників АПК в ДП «Укрспирт» у відкритті провадження в адміністративній справі.

Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.В. Аблов