копія
01 квітня 2016 р. Справа № 804/1840/16
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук - Борисенко Н.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Комісії з припинення управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Кривого рогу до Комунального закладу «Обласний центр медико-соціальної експертизи» Обласної медико-соціальної експертної комісії №3 про зобов'язання вчинити певні дії, -
31 березня 2016 року Комісія з припинення управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Кривого рогу звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Комунального закладу «Обласний центр медико-соціальної експертизи» Обласної медико-соціальної експертної комісії №3, в якому просить суд зобов'язати Обласний центр медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) у ОСОБА_1 з акту огляду МСЕК №271843 від 20.02.03 на підставі протоколу №34 від 15.09.05 Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Дніпропетровській державній адміністрації, виключити причину інвалідності, а саме: що захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС по гр. ОСОБА_2
Відповідно до частини 2 статті 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Перевіривши матеріали даного позову відповідно до вимог частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про необхідність відмови у його відкритті, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 11 Положення «Про медико-соціальну експертизу» міські, міжрайонні, районні комісії визначають ступінь обмеження життєдіяльності осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, потребу в сторонньому нагляді, догляді або допомозі, реабілітації, реабілітаційний потенціал, групу інвалідності, причину і час її настання, професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, а також ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) працівників, які одержали ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням ними трудових обов'язків.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, Комісія з припинення управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Кривого рогу просить суд зобов'язати Обласний центр медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) у ОСОБА_1 з акту огляду МСЕК №271843 від 20.02.03 на підставі протоколу №34 від 15.09.05 Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Дніпропетровській державній адміністрації, виключити причину інвалідності, а саме: що захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС по гр. ОСОБА_2
Згідно з вимогами пункту 4 частини 3 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Відповідно до пункту 5 Положення «Про медико-соціальну експертизу» комісії у своїй роботі керуються Конституцією і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами відповідних державних замовників, інших центральних органів виконавчої влади, що регулюють відносини державних замовників, інших центральних органів виконавчої влади, що регулюють відносини у зазначеній сфері, та цим Положенням, іншими нормативно-правовими актами з питань медико-соціальної експертизи.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження у справі, оскільки відповідну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі наведеного та керуючись ст.18, 109, 160, 165, 254 КАС України, суддя,-
У відкритті провадження у справі за позовом Комісії з припинення управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Кривого рогу до Комунального закладу «Обласний центр медико-соціальної експертизи» Обласної медико-соціальної експертної комісії №3 про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) ОСОБА_3
Ухвала не набрала законної сили станом на 01.04.2016 р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_3 ОСОБА_1