Справа № 683/2701/15-п
3/683/982/2015
27 листопада 2015 року м.Старокостянтинтинів
Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Андрощук Є.М. розглянувши адміністративні справи, що надійшла від Старокостянтинівського РВ УМВС України в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянку України, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючої,
за ст.212-10 КУпАП,
До Старокостянтинівського райсуду від Старокостянтинівського РВ УМВС України в Хмельницькій області надійшла адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.212-10 КУпАП за порушення ведення передвиборчої агітації під час підготовки проведення референдуму з використанням друкованих засобів масової інформації, а саме, що вона розповсюджувала листів від політичної партії «За конкретні справи», чим порушила проведення передвиборчої агітації поза строками.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена в установленому законом порядку і від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, тому суд, відповідно до положень ст.268 КУпАП, вважає за можливе розглянути дану справу без участі особи, яка притягується до адмінвідповідальності.
Відповідно до виписаних у ст.ст.252, 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
За таких обставин, дослідивши адміністративні матеріали, серед яких протокол про адміністративне правопорушення серії ХМ 011026 від 21.10.2015 року; висновок Старокостянтинівського РВ УМВС України від 24.10.2015 року, письмові пояснення ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, вважаю, що провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, з наступних підстав.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ХМ 011026 від 21.10.2015 року зазначено, ОСОБА_1 21.10.2015р. близько 11 год. 30 хв. порушила ведення передвиборчої агітації під час підготовки проведення референдуму з використанням друкованих засобів масової інформації, а саме, розповсюджувала листівки від політичної партії «За конкретні справи».
Враховуючи викладене, прихожу до переконання, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-10, тому, що в даному випадку відсутня подія адміністративного правопорушення, оскільки 21.10.2015 року в Україні проводилися місцеві вибори, а не референдум.
За вищевказаних обставин, у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-10 КУпАП, а тому згідно з п.1) ч.1 ст.247 КУпАП, яким передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушенняне може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення, провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-10 КУпАП України у відношенні ОСОБА_1 підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 276 - 280, п.1 ч.1 ст.247, п.3 ст.284 КУпАП, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-10 КУпАП України у відношенні ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу вказаного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови через Старокостянтинівський райсуд до апеляційного суду Хмельницької області
Суддя