ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"20" квітня 2016 р. Справа № 809/387/16
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Верховинської районної державної адміністрації до Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та скасування постанови від 05.04.2016 року про накладення штрафу, прийнятої у ВП № 49414262
10.04.2016 року Верховинська районна державна адміністрація звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та скасування постанови від 05.04.2016 року про накладення штрафу, прийнятої у ВП № 49414262.
Частиною 3 ст.106 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати та копії позовної заяви і документів, що приєднуються до неї відповідно до кількості відповідачів.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України “Про судовий збір”.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України “Про судовий збір” платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до ч.3 ст.6 вищевказаного Закону за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Згідно пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір” ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою встановлюються у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати; за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою-1 розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Статтею 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік”, який вступив в дію з 01.01.2016 року, встановлено, що мінімальна заробітна плата у місячному розмірі станом на 01.01.2016 року складає 1 378 гривень.
Як вбачається із змісту позовної заяви позивачем заявлено вимоги про визнання неправомірними дій Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_1 щодо винесення постанови від 05.04.2016 року про накладення штрафу у ВП № 49414262 та скасування даної постанови.
Таким чином, вимога про визнання дій неправомірними є вимогою немайнового характеру і розмір судового збору в даному випадку складає 1378, 00 грн.
Щодо заявленої позивачем позовної вимоги про скасування постанови від 05.04.2016 року про накладення штрафу, прийнятої у ВП № 49414262, згідно якої на боржника - Верховинську районну адміністрацію накладено штраф за невиконання без поважнимх причин рішення суду у розмірі 850, 00 грн., то слід зазначити наступне.
Окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для зміни майнового стану фізичної чи юридичної особи.
Зокрема реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
Зі змісту рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі “Щокін проти України” вбачається, що збільшення податковим органом зобов'язань особи з податку є втручанням до його майнових прав.
Отже, за практикою Європейського суду з прав людини вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.
Таким чином, звернені до суду вимоги про скасування рішень відповідача - суб'єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
Тобто заявлена позивачем вимога про скасування постанови від 05.04.2016 року про накладення штрафу, прийнятої у ВП № 49414262, є вимогою майнового характеру.
Таким чином, розмір судового збору при зверненні до суду із вищевказаною позовною вимогою із урахуванням приписів п.1 ч.1 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» становить 1378, 00 грн.
Отже, загальна сума судового збору, яка підляє до сплати позивачем за подання до суду даного адміністративного позову складає 2756, 00 грн. ( 1378,00 грн.*2=2756,00 грн.)
Однак судовий збір Верховинською районною державною адміністрацією не сплачений, натомість позивач просить відстрочити сплату судових витрат в зв'язку із відсутністю коштів на їх сплату.
У відповідності до ч.1 ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Проте, оскільки позивачем жодних доказів, підтверджуючих неможливість сплати судового збору не надано, то немає правових підстав для відстрочення сплати судового збору.
За таких обставин позовну заяву подано без додержання вимог ч.3 ст.106 КАС України.
Крім того в порушення вимог ч.3 ст.106 КАС України позивачем не додано копії адміністративного позову для відповідача, що підтверджується актом про нестачу матеріалів від 19.04.2016 року.
Відповідно до ч.1 ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З огляду на вищевикладене, згідно з вимогами ч.1 ст.108 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк достатній для усунення вищевказаних недоліків.
На підставі наведеного, керуючись ч.3 ст.106 , ч.1ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Позовну заяву Верховинської районної державної адміністрації до Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та скасування постанови від 05.04.2016 року про накладення штрафу, прийнятої у ВП № 49414262 , залишити без руху.
Надати Верховинській районній адміністрації строк для усунення вказаних недоліків шляхом подання оригіналу документу про сплату судового збору в розмірі, визначеному ст.4 ЗУ «Про судовий збір», а також копії адміністративного позову для відповідача до 29 квітня 2016 р. та роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною і повернена.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2