Постанова від 25.02.2009 по справі 2-а-1/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2009 року.

Справа №2-а-1/09

Барвінківський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді Коптєва Ю.А., за участю секретаря судового засідання Ведмідь І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Барвінківського районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії та виплатити недоотримані одноразову допомогу по народженню дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2008 року ОСОБА_1. звернулась до Барвінківського районного суду Харківської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації , в якому просила:

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації зробити перерахунок одноразової допомоги у зв2язку з народженням дитини та щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, та з 01 січня 2008 р. по 01 грудня 2008 р.;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації виплатити заборгованість по виплаті одноразової допомоги у зв” язку з народженням дитини у сумі 1963,8 грн.;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації виплатити заборгованість щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_1 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 1507,6 грн., та з 01 січня 2008 р. по 01 грудня 2008 р. у розмірі 4496грн. , а всього 6003 грн. 60 коп.;

- стягнути з Державного бюджету України моральну шкоду у розмірі 1000 грн.;

- стягнути з Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору у розмірі 10 грн. 90 коп.

В обґрунтування вимог позивачка зазначала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила синаОСОБА_2

19 вересня 2007 року вона була поставлена на облік в Управлінні праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації і з того дня почала отримувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Крім того їй також було виплачено допомогу при народженні дитини у розмірі 8500 гривень.

Посилаючись на те, що зазначені допомоги їй призначені у розмірі меншому, ніж встановлено чинним законодавством, просила позовні вимоги задовольнити.

У судовому засіданні позивачка відмовилась від позовних вимог в частині стягнення з відповідача 1000 грн. моральної шкоди , інші позовні вимоги просила задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечувала, посилаючись на те, що управління праці діяло в межах закону, а тому підстав для задоволення позову не має.

Суд, заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 19 липня 2007 р. позивачка народила сина ОСОБА_2 (свідоцтво про народження Серія 1-ВЛ №НОМЕР_1).

Судовим розглядом встановлено, що одноразова допомога у зв”язку з народженням сина ОСОБА_2 призначена позивачці Управлінням праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації у розмірі 8500 грн; виплачена - одноразово у сумі 3400 грн.(за період з 19.07.07 р. по 31.07.07 р.) та по 425 грн. щомісячно, починаючи з 01.08.07 р. по 31.07.08 р.; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена та виплачена у таких розмірах:

вересень 2007 р. - 41,94 грн., жовтень 2007 р. -104,86 грн., листопад 2007 р. -107,73 грн., грудень 2007 р. -110,88 грн., січень 2008 р. - листопад 2008 р. - 130 грн. щомісяця.

Згідно ст.12 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” ( у редакції Закону України від 25.03.2005 р. N 2505-IV) допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до статті 15 зазначеного Закону (в редакції станом на 09.07.2007 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно до п.12 ст.71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік”, на 2007 рік зупинено дію ст.12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу V111 «Прикінцеві положення» Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах:

- допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами (по 425 гривень щомісячно);

- допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 року, у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36 ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пп. 7, 9, 12, 13,14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”(справа про соціальні гарантії громадян), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік”, яким зупинено дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації повинно було діяти у відповідності до ст.ст.12,15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та призначити позивачці допомогу при народженні дитини у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи рішення про призначення позивачці допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зазначених сумах відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги в частині зобов”язання відповідача призначити та сплатити позивачці допомогу при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст.ст.12, 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції станом на 09.07.2007 року, є обґрунтованими і такими, що підлягає задоволенню.

Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги в частині зобов”язання відповідача сплатити позивачці допомогу при народженні дитини та недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у визначених позивачкою грошових сум, задоволенню не підлягають, оскільки такі виплати не були їй призначені, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення призначення та нарахування допомог замість органу, на який покладено такі повноваження.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

З урахуванням викладеного суд вважає, що відшкодуванню за рахунок Державного бюджету України підлягає судовий збір у сумі 3,40 грн., та 7грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення справи, сплачених позивачкою при подачі адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 69, 94, 99-102, 104, 159, 160, 163 КАСУ, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації, зобов'язання вчинити дії та стягнення недоотриманої одноразової допомоги по народженню дитини, та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову допомогу по народженню дитини та допомогу до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, встановлених ст.ст.12, 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, в редакції станом на 09.07.2007 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3,40 грн. судового збору, 7 грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення справи, а всього 10 грн. 90 коп.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення і шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження в апеляційний адміністративний суд Харківської області через Барвінківський районний суд , подавши копію апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 02 березня 2009 р.

Суддя Коптєв Ю.А.