Справа № 2-64 / 2009 р.
26 лютого 2009р. Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого - судді - І.Д. КАЛІЄВСЬКОГО
при секретарі Н.В. ФІЛІПЧАК
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоров'я Міністерства оборони України про стягнення грошової компенсації за продовольчий пайок, суд
Позивач звернувся до відповідача з позовом про стягнення грошової компенсації за продовольчий пайок.
На підставу своїх вимог спирається на те, що позивач проходячи військову службу у військовій частині А1382 з 1993 року по даний час, де знаходиться на фінансовому та продовольчому забезпеченні. Під час служби позивач повинен був забезпечуватися продовольчим пайком, або грошовою компенсацією замість нього згідно встановлених норм. Так вартість продовольчого пайка по загальновійськовій нормі постачання на добу: до 06.10.2000 року складала 3 грн. 60 коп.; з 06.10.2000 року по 30.11.2002 року 5 грн. 97 коп. згідно розпорядження начальника ПТУ № 137/5/41.; з 01.12.2002 року по 10.12.2003 року 5 грн. 36 коп. згідно розпорядження начальника ГПУ №133/2516.; з 11.12.2003 року по 07.04.2004 року 5 грн. 83 коп. згідно розпорядження начальника ГПУ № 133/3443.; з 08.04.2004 року по 01.01.2005 року 6 грн. 37 коп. згідно розпорядження начальника ГПУ № 229/1265.; з 01.01.2005 року по 01.05.2005 року 7 грн. 04 коп., розпорядження начальника Центрального управління забезпечення тилу Головного управління логістики Командування сил підтримки ЗС України № 229/86.; з 01.05.2005 року по теперішній час 8 грн. 01 коп. згідно розпорядження начальника Центрального управління продовольчого забезпечення тилу Головного управління логістики Командування сил підтримки ЗС України № 328/3/17/6/886 від 01.06.2005 року.
Продовольче забезпечення особового складу Збройних Сил України гарантується: ч. 2 ст. 16 Закону України «Про Збройні Сили України» в редакції Закону від 05.10.2000 року та ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». З 11.03.2000 року на підставі Закону України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів» від 17.02.2000 року, який призупинив дію ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», видача продовольчого пайка або грошова компенсація замість нього була призупинена. Але Закон України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів» від 17.02.2000 року суперечить ст. 22 Конституції України, за змістом якої ніхто не вправі обмежувати права і свободи людини і громадянина. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закон України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів» від 17.02.2000 року, призупиняє дії тільки ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», тобто не призупиняє дії, прийнятого пізніше, Закону України «Про Збройні Сили України», в ст. 16, якого, ніякими іншими законами по цей час змін не внесено та дія не призупинялась. Отже п.1 розділу 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Збройні Сили України», ст. 16 вступає в дію з 01.01.2001 року. Таким чином позивачу не виплачена грошова компенсація за продовольчий пайок, який він не отримав з 11.03.2000 року по 31 грудня 2008 року, про це є довідка з військової частини А1382. Усього період, за який йому повинні виплатити грошову компенсацію складає 106 місяців, згідно розрахунку, Департамент охорони здоров'я Міністерства оборони України повинно йому виплатити 32166 грн. 41 коп. грошової компенсації за не отриманий продовольчий пайок, що і змусило позивача звернутись з відповідним позовом до суду.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки які визнані судом поважними невідомі, тому у відповідності до ст. 224 ЦПК України, у разі неявки відповідача, який належним чином був повідомлений про день, годину та місце розгляду справи та про причини неявки не повідомив, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти заочного розгляду справи. позовні вимоги не визнав.
Суд вивчивши матеріали справи, вислухавши думку позивача, вважає за необхідне позов в частині стягнення грошової компенсації за продовольчий пайок задоволити в повному обсязі, оскільки як дійсно було встановлено в судовому засіданні позивач проходячи військову службу у військовій частині А1382 з 1993 року по даний час, знаходиться на фінансовому та продовольчому забезпеченні. Під час служби позивач повинен був забезпечуватися продовольчим пайком, або грошовою компенсацією замість нього згідно встановлених норм. Так вартість продовольчого пайка по загальновійськовій нормі постачання на добу: до 06.10.2000 року складала 3 грн. 60 коп.; з 06.10.2000 року по 30.11.2002 року 5 грн. 97 коп. згідно розпорядження начальника ПТУ № 137/5/41.; з 01.12.2002 року по 10.12.2003 року 5 грн. 36 коп. згідно розпорядження начальника ГПУ №133/2516.; з 11.12.2003 року по 07.04.2004 року 5 грн. 83 коп. згідно розпорядження начальника ГПУ № 133/3443.; з 08.04.2004 року по 01.01.2005 року 6 грн. 37 коп. згідно розпорядження начальника ГПУ № 229/1265.; з 01.01.2005 року по 01.05.2005 року 7 грн. 04 коп., розпорядження начальника Центрального управління забезпечення тилу Головного управління логістики Командування сил підтримки ЗС України № 229/86.; з 01.05.2005 року по теперішній час 8 грн. 01 коп. згідно розпорядження начальника Центрального управління продовольчого забезпечення тилу Головного управління логістики Командування сил підтримки ЗС України № 328/3/17/6/886 від 01.06.2005 року.
Продовольче забезпечення особового складу Збройних Сил України гарантується: ч. 2 ст. 16 Закону України «Про Збройні Сили України» в редакції Закону від 05.10.2000 р., та ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». З 11.03.2000р., на підставі Закону України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів» від 17.02.2000 року, який призупинив дію ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», видача продовольчого пайка або грошова компенсація замість нього була призупинена. Оскільки Закон України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів» від 17.02.2000 р., суперечить ст. 22 Конституції України, за змістом якої ніхто не вправі обмежувати права і свободи людини і громадянина і конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані і при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. І оскільки Закон України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів» від 17.02.2000 р., призупиняє дії тільки ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», тобто не призупиняє дії, прийнятого пізніше, Закону України «Про Збройні Сили України», в ст. 16, якого, ніякими іншими законами по цей час змін не внесено та дія не призупинялась, то п.1 розділу 5 «Прикінцевих положень» ст. 16 Закону України «Про Збройні Сили України», вступає в дію з 01.01.2001 р. і таким чином позивачу не виплачена грошова компенсація за продовольчий пайок, який позивач не отримав в період з 11.03.2000 року по 31 грудня 2008 року , що підтверджується довідкою в/ч А1382 від 14.01.2009 року №80 (а.с.5) і відповідно до розрахунку (а.с.6) відповідач повинен виплатити позивачу 32166 грн. 41 коп. грошової компенсації за не отриманий продовольчий пайок, тому позов в частині стягнення грошової компенсації за продовольчий пайок підлягає до повного задоволення.
Щодо позову в частині стягнення з відповідача судових витрат у вигляді державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, згідно ст. 88 ЦПК України позов в цій частині слід задоволити повністю, в сумі 351 грн. 66 коп.(321 грн. 66 коп. державне мито та 30 грн.. витрат на інформаційне забезпечення розгляду справи).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17,22,24 Конституції України, ст. ст. 10, 58 - 60, 79, 88, 213, 215 ЦПК України, ст. 16 Закону України «Про Збройні Сили України», ст.ст. 2, 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд
Позов задоволити.
Стягнути з Департаменту охорони здоров'я Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 компенсацію за продовольчий пайок в сумі - 32166 грн. 41 коп.
Стягнути з Департаменту охорони здоров'я Міністерства оборони України на користь держави державне мито в сумі - 256 грн. 16 коп..
Стягнути з Департаменту охорони здоров'я Міністерства оборони України на користь держави витрати за інформаційно-технічне забезпечення в сумі - 30 грн . 00 коп.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана позивачем протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення подається позивачем в апеляційний суд Черкаської області через Маньківський районний суд Черкаської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана позивачем без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заочне рішення може бути переглянуте Маньківським районним судом за письмовою заявою відповідача викладеною відповідно до вимог ст. 229 ЦПК України, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
СУДДЯ І.Д. КАЛІЄВСЬКИЙ