Справа №2а-39/1220 2009 р.
12 березня 2009 року Первомайський міський суд Луганської області в складі: головуючого судді Пащенко Л.В. при секретарі Кашпоровій Л.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайське справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області про визнання неправомірними дій відповідача з відмови в виплаті матеріальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов»язання відповідача здійснити виплату недоплаченої суми матеріальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
в с т а н о в и в : Позивачка звернулась до суду з даною позовною заявою, посилаючись на те, що 02 вересня 2006 року вона народила дитину, дочку ОСОБА_2. Перед тим, як народити дитину, вона процювала у ВАТ “Укртелеком”, цех №15 м.Первомайська, електромонтером.На підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» вона має право на отримання матеріальної допомоги по догляду за дитиною віком до 3-х років, тому Управлінням праці та соціального захисту населення призначено їй виплату матеріальної допомоги, розмір якої починаючи з 01.01.2007 р. по 31.03.2007 р. склав 120,75 грн., з 01.04.2007 р. по 30.09.2007 р.-129,03 грн., з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. -130,64 грн., з 01.01.2008 р. по 02.03.2008 р. -144,10 грн., з 03.03.2008 р. по 13.05.2008 р. -130,64 грн., з 14.05.2008 р. -130,00 грн. У вересні 2008року з засобів масової інформації їй стало відомо про те, що розмір виплачуваної їй допомоги не відповідає тому розміру, який встановлено законодавством України, а саме ст.15ч.1 закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», де вказано що розмір цієї допомоги повинен виплачуватись у розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років. З питання виплати матеріальної допомоги у повному розмірі вона звернулась до відповідача, але у своєму листі №03-4645 від 11.11.2008 року відповідач відмовив їй у виплаті допомоги у зазначеному розмірі, мотивуючи це тим, що відповідно до ст.9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку особам, застрахованим в системі загальнообов”язкового державного соціального страхування, затв. Постановою КМУ від 11.01.2007 р. №13 допомога по догляду за дитиною віком до 3-х років виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш як 23% зазначеного прожиткового мінімуму. У своїй відповіді відповідач вказує на те, що допомогп по догляду за дитиною віком до 3-х років виплачується як різниця між 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім”ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, 130 грн. у 2008 р. Вважає дану відмову незаконною, такою, що не відповідає Конституції України, оскільки незважаючи на рішення Конституційного Суду України, про неприпустимість внесення змін, та скасування законів України Законом України «Про Державний бюджет України», а саме Законом України «Про державний бюджет України на 2008рік» ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» виключено зовсім, а до ст.15 ч.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» внесені зміни згідно яких розмір допомоги по догляду за дитиною віком до 3-х років фактично зменшено до 130грн. Згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років складає з 01.01.2007 р.-434 грн., з 01.04.2007 р. -463 грн.,01.10.2007року - 470грн., розмір прожиткового мінімуму на одну особу: з 01.01.2007року - 492грн., з 01.04.2007року - 525грн, з 01.10.2007року - 532грн. Тобто розмір доплати по догляду за дитиною віком до 3-х років для осіб, застрахованих в системі загальнообов'язкового державного страхування,: з 01.01.2007року -492грн., з 01.04.2007року - 525грн, з 01.10.2007 року - 532грн. Оскільки вона застрахована в системі загальнообов»язкового державного страхування, розмір доплати для неї у 2007 р. повинен був скласти 6222,00 грн., але вона в 2007 р. отримала за рік лише 1528,00 грн., з урахуванням чого за 2007 р. їй не доплачено 4693,65 грн. Згідно ст. 58 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008рік» прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років складає: з 1 січня 2008року Ї 526 грн., з 1 квітня 2008року - 538грн., з 1 липня 2008року - 540грн., з 1 жовтня 2008року - 557грн., розмір прожиткового мінімуму на одну особу: з 1.04.2008року - 605грн., з 1.07.2008року - 607грн., з 1.10.2008року - 626грн., а отже і розмір доплат по догляду за дитиною віком до 3-х років для осіб, застрахованих в системі загальнообов'язкового державного страхування повинен був скласти з 01.01.2008 р. -592 грн., з 01.04.2008 р. -605 грн., з 01.07.2008 р. -607 грн., з 01.10.2008 р. -626 грн., розмір доплати за період з 01 січня 2008 р. по 01 листопада 2008 р. повинен був складати 6038,00 грн., але починаючи з 01.01.2008 р. по 01.11.2008 р. фактично їй сплачено лише 1330,16 грн., з урахуванням чого їй не доплачено 4707,84 грн. Оскільки про порушення її права на матеріальну допомогу їй стало відомо тільки зараз, вона зверталась до відповідача з метою досудового вирішення спору, але відповідач відмовився його вирішувати, тому просить суд у відповідності до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства поновити строк звернення до суду. Відповідно до п.5 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа № 1-29/2007), та п.6 рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 (справа №1-28/2008) від 22 травня 2008року, рішення Конституційного Суду України має преюдиціональне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визначені неконституційними. Просить суд визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення у м. Первомайську щодо відмови у виплаті їй матеріальної допомоги по догляду за дитиною віком до 3-х років відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення у м. Первомайську виплатити їй матеріальну допомогу по догляду за дитиною віком до 3-х років за 2007 р. в розмірі 4693,65 грн. та за період з 01.01.2008 р. по 01.11.2008 р. в розмірі 4707,84 грн. та в подальшому виплачувати їй матеріальну допомогу по догляду за дитиною віком до 3-х років до досягнення її дитиною трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму. В судове засідання позивачка не з»явилась. Згідно поданої заяви позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просить розглянути справу в її відсутність. Представник відповідача в судове засідання не з»вився , згідно поданих заперечень просить справу розглянути в його відсутність, позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що відповідно до вимог статті 5 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-XII всі види державної допомоги сім»ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків. Згідно статті 4 цього ж Закону покриття витрат на виплату державної допомоги сім»ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Відповідач відповідно до вимог статті 54 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" є управлінням Первомайської міської ради, а також розпорядником бюджетних коштів. Саме тому у здійсненні своєї діяльності у частині виплати допомоги сім»ям з дітьми керується не тільки Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», який безпосередньо регулює правовідносини в даній сфері, а ще й бюджетними нормами: Законом про Державний бюджет, Бюджетним кодексом, Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 р. № 13, та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 р. (зі змінами та доповненнями). Пунктом 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 р. (зі змінами та доповненнями), передбачено, що "фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі". Згідно пункту 4 цього ж Порядку "щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державного казначейства, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів міст Києва та Севастополя". Щодо вимоги позивачки про стягнення допомоги за 2007 р., вважає за необхідне повідомити наступне: пунктом 7 ст.71 ЗУ “Про Державний бюджет на 2007 р.” була зупинена дія ст.ст.41,43 ЗУ “Про загальнообов”язкове соціальне страхування у зв”язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” та пунктом 14 цієї ж статті зупинена дія ч.1 ст.15 ЗУ “Про державну допомогу сім”ям з дітьми” в частині встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. А стаття 56 ЗУ «Про Державний бюджет на 2007 рік» встановлює: «допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України». 09 липня 2007 р. Конституційний Суд України ухвалив рішення, яким були визнані неконституційними положення статті 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", але ж цим Законом одночасно був затверджений обсяг видатків відповідної субвенції з Державного бюджету України з урахуванням внесених змін до зазначених Законів. Тому Управління здійснювало виплату допомоги у межах виділених сум, оскільки частина 2 статті 95 Конституції України передбачає, що виключно Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки визначаються будь-які видатки держави, розмір і цільове спрямування цих видатків, виходячи з фінансових можливостей держави. Що стосується вимоги позивачки про стягнення допомоги за 2008 р., то підпунктом 7 пункту 23 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частина перша статті 15 викладена в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень"; 8) пункт 3 розділу VIII"Прикінцеві положення" викласти у такій редакції: "3. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року -75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців". Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. були визнані такими, що не відповідають Конституції України, положення пунктів 2-4, 6-8, 10-18, пп. 7 п. 19, 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення "Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Положення пункту 23 розділу II зазначеного Закону не визнані неконституційними до теперішнього часу. Тому вважає, що дії Управління при виплаті допомоги у розмірах, затверджених цим Законом, були цілком законними. Вважає, що неможливо визнати дії УПСЗН незаконними та стягнути на користь позивачки недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до встановленого розміру прожиткового мінімуму, оскільки відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством. Дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. В суді прийнято без заперечень, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю дитини-ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11) та перебуває на обліку в УПтаСЗН Первомайської міської Ради Луганської області. Відповідно до листа відповідача (а.с.13-14) позивачці було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.04.2007 року по 02.09.2009 р., розмір якої складає: -з 01.04.2007 р. по 30.09.2007 р. -129,03 грн.; - з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року - 130,64 грн.; -з 01.01.2008 р. по 02.03.2008 р. -144,10 грн.; -з 03.03.2008 року по 13.05.2008 року - 130,64 грн.; -з 14.05.2008 р. по 02.09.2009 р. -130,00 грн. Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХЇІ передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надасться у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов»язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб. Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено» що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. За вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Кабінету Міністрів України не делеговані. Відповідач в обґрунтування своїх доводів посилається на виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначання і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11 січня 2007 року № 13. За пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 та від 11 січня 2007 р. N 13) передбачено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір). Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України мас найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії їх прав і свобод. За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини. Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-У допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-У було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-У. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року №2811 -XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Таким чином, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 01 січня 2008 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. В 2008 році порядок виплати та розмір допомоги по догляду за дитиною є іншим. Частиною 7 статті 23 Закону України “ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” внесено зміни в Закон України “Про державну допомогу сім”ям з дітьми” : “7) частину 1 статті 15 викласти в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Внесені зміни не розглядались Конституційним судом щодо їх конституційності. Визнання неконституційними законів України є виключною компетенцією Конституційного Суду України. Відповідно до п.3 Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, передбаченої ст.15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року Ї 50 % цього прожиткового мінімуму. Законами України про Державний бюджет на 2007 та 2008 рік взагалі не визначався розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, а ті зміни, які вносились до ст.15 зазначеного Закону, з 09.07.2007 року визнані неконституційними. Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 1 січня 2008 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років 6 з 1 січня -434 грн., з 1 квітня -463 грн.. ,з 1 жовтня - 470 грн. З урахуванням викладеного, сума недоплаченої відповідачем позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає : за 23 дні липня 2007 року - 247,81грн. (343,51-95,70 ); за серпень, вересень 2007 року - 667,94 грн. (463-129,03) х2) ; за жовтень, листопад, грудень 2007 року - 1018,08 грн. (470 -130,64) х3); Всього за 2007 рік недоплачено 1933,83 грн. Суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства незалежно від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Також суд не приймає до уваги доводи відповідача про відсутність предмету спору, оскільки відповідь позивачці фактично містить відмову в перерахуванні виплат з посиланням на норми законів, відповідно до яких виплати було призначено. Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Згідно ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Суд визнає поважною причину пропущення строку звернення позивачки до суду і вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 09.07.2007 року, оскільки ні одна із сторін не наполягає на відмові в задоволенні позову в зв»язку з пропуском строку звернення до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,ст.8,9,100, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ: Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області задовольнити частково. Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області щодо виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому, ніж встановлений законом прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років. Зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області здійснити ОСОБА_1 виплату недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року по 1 січня 2008 року в розмірі 1933 грн. 83 коп. за рахунок коштів державного бюджету України. Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання заяви на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з для її проголошення в Донецькому апеляційному адміністративному суді через Первомайський міський суд.
Суддя Л.В.Пащенко