іменем України
"18" квітня 2016 р. Справа153/395/16-п
Код суду: 231
Суддя Ямпільського районного суду Вінницької області Гаврилюк Т.В. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від старшого інспектора Могилів-Подільського ВП ГУНП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АП1 №124620 від 24 лютого 2016 року ОСОБА_1 24 лютого 2016 року о 09 годині 40 хвилин на автодорозі Слов'янськ - Донецьк - Маріуполь керував автомобілем «УАЗ-452-М» державний номерний знак 4012Т9 з ознаками алкогольного сп'яніння. Від проходження медичного огляду на предмет вживання алкогольних напоїв відмовився.
ОСОБА_1 у судове засідання не зявився, подав до суду письмове пояснення за вхід.№2086 від 13.04.2016 року, в якому просить справу слухати в його відсутність. Вину у скоєному не визнав. Просить закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю події і складу правопорушення. У своєму письмовому пояснення вказав, що 24 лютого 2016 року біля 09 години 40 хвилин рухаючись по своїй смузі руху по дорозі Слов'янськ - Донецьк - Маріуполь автомобілем біля 60 км/год. нічого не порушуючи, його з незрозумілих причин зупинили працівники ВП, як пізніше стало відомо Артемівського ВП і безпричинно, не представляючись, не пояснюючи суть зупинки, почали вимагати щоб він вийшов з автомобіля і показав документи на право керування. У відповідь він сказав працівникам ВП роз'яснити причину такої зупинки і пояснити, які вимоги ПДР ним були порушені. Після цього, нічого не пояснюючи, один із працівників ВП відкрив з його сторони двері автомобіля і хапаючи його за одяг застосовуючи фізичну силу почав витягувати його з автомобіля. Фактично силою витягнувши його з автомобіля, інспектор ВП знову почав вимагати, щоб він сів у службовий автомобіль і пригрозив, що у разі відмови застосує зброю і спецзасоби. Сприйнявши всерйоз такі погрози працівника ВП він погодився сісти в їх службовий автомобіль. У службовому автомобілі інспектор ВП склав протокол про вчинення порушення вимог ст.130 КУпАП, і не роз'яснюючи жодних прав, вимагав його підписати, на що він відмовився і сказав, що нічого підписувати не буде оскільки він тверезий. При цьому від інспекторів ВП вимагав забезпечити право на захист. Вищевказаними працівниками ВП його вимоги були проігноровані. Працівникам ВП він повідомляв, що ніяких спиртних напоїв не вживав, а вживав їх напередодні - одну пляшку пива, однак на його пояснення працівники ВП теж не відреагували. При цьому жодного свідка не було, а було зупинено двох водіїв після складання протоколу, які просто написали пояснення під диктування працівників ВП. Просить закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю події та складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Дослідивши адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1, а саме протокол про адміністративне правопорушення серії АП1 №124620 від 24 лютого 2016 року, письмові пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а також письмові пояснення ОСОБА_1, вважаю не доведеним той факт, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння та відмовився від проходження встановленого медичного огляду на стан спяніння.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
У матеріалах справи відсутні будь-які дані, які б свідчили про керування ОСОБА_1 транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, а також про відмову останнього від проходження встановленого медичного огляду на стан спяніння.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог пункту 4 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 протокол про адміністративне правопорушення (додаток 1) складається на спеціальному бланку, що виготовлений друкарським способом, згідно з технічним описом бланка протоколу про адміністративне правопорушення (додаток 2), на якому проставлено відповідні серію та номер. При порівнянні бланку, на якому складено протокол про адміністративне правопорушення у даній справі, та бланку протоколу адміністративного правопорушення, який є додатком 1 до Інструкції, встановлені очевидні відмінності. Зокрема вбачається, що протокол відносно ОСОБА_1 від 24 лютого 2016 року складений на бланку, форма якого є додатком до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 лютого 2001 року №185, який втратив чинність. Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення серії АП1 №124620 від 24 лютого 2016 року є недопустимим доказом у даній справі, оскільки не був складений у визначеному законом порядку.
Відповідно Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 при складані протоколу зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У порушення п.9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 до протоколу не долучено пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, протокол про вилучення речей і документів.
У порушення п.11 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 особі, яка притягується до адміністративної відповідальності не роз'яснено її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП.
Також особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення серії АП1 №124620 не дотримано п.15 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376.
Відповідно до ч.1 ст.265-1 КУпАП у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, за яке відповідно до цього Кодексу може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами, працівник відповідного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово вилучає посвідчення водія до набрання законної сили постановою у справі про адміністративне правопорушення, але не більше ніж на три місяці з моменту такого вилучення і видає тимчасовий дозвіл на право керування транспортними засобами. Про тимчасове вилучення посвідчення водія робиться запис у протоколі про адміністративне правопорушення.
Однак, до матеріалів справи не додано доказів про тимчасове вилучення посвідчення водія.
Згідно рішення Конституційного суду України від 22.12.2010 року №23-рп/2010, яке є обов'язковим до виконання на території України, фактичні дані або будь-які інші докази, одержані в незаконний спосіб, а саме: з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина; з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних; не уповноваженою на те особою тощо є неналежними доказами.
А тому, із врахуванням вище викладеного, приходжу до висновку, що у матеріалах справи відсутні будь-які належні та допустимі докази вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням всіх обставин справи, а також вище викладеного, приходжу до висновку, що відсутня подія та склад правопорушення, тому провадження по справі необхідно закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - за відсутністю у діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Керуючись ст.ст.221, 283, п.3 ч.1 ст.284, 287, 288, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Вінницької області протягом десяти днів з часу її винесення через Ямпільський районний суд Вінницької області.
Суддя Ямпільського районного суду
Вінницької області ОСОБА_4