Постанова від 12.04.2016 по справі 141/265/16-а

Справа № 141/265/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2016 року смт. Оратів

Оратівський районний суд

Вінницької області

В складі: головуючого - судді Слісарчука О.М.

при секретарі Ставничому С.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Оратів Вінницької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах, за участю представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах. Позов мотивований тим, що позивач ОСОБА_1, в період з 20.01.1986 року по 11.05.1988 року та з 09.09.1988 року по 20.08.1992 року працював в Оратівському ВАТ «Райагрохім» на посаді електрогазозварювальника, що підтверджується записами в трудовій книзі серії БТ-І № 9144962 записи № 4 та № 8. Крім того в період з 01.09.2006 року по 22.09.2014 року позивач працював на посаді електрогазозварювальника в ПАТ «Будівельне управління № 813», що підтверджується записами в трудовій книзі за номерами № 23-25. Трудовий стаж позивача, що дає право на пільгову пенсію, становить 14 років 1 місяць 22 дні, і відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» він має право на пенсію за віком на пільгових умовах. Право на пенсію згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 р., з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Позивач звернувся за призначенням пенсії до Управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області. Загальний трудовий стаж становить 39 років, стаж роботи на посадах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 становить 14 років 1 місяць 22 дні. Однак, відповідач всупереч вимогам вищевказаного Закону незаконно відмовив позивачу у призначенні пільгової пенсії, посилаючись на те, що період роботи з 20.01.1986 року по 11.05.1988 року та з 09.09.1988 року по 20.08.1992 року в Оратівському ВАТ «Райагрохім» не зараховано до пільгового стажу, так як в списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад робота на яких дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, затвердженими постановами Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 та від 26.01.1991 року № 10, які були чинними на дані періоди роботи, посада електрогазозварювальника чи газоелектрозварника не передбачена. Окрім того відповідач мотивує свою відмову тим, що період роботи з 20.01.1986 року по 11.05.1988 року та з 09.09.1988 року по 20.08.1992 року в Оратівському ВАТ «Райагрохім» не може бути зараховано до пільгового стажу, так як на підприємстві в даний період не проводилась атестація робочого місця. Дане твердження також є неправомірним та суперечить чинному законодавству, так як відповідно до п. «б» ст.13 Зако­ну України «Про пенсійне забезпечення». Окрім того відповідач також мотивує свою відмову тим, що період роботи в ПАТ «Будівельне управління № 813» неможливо зарахувати до пільгового стажу за списком № 2 так, як відповідно до наказу № 137 від 14.12.2007 року по ПАТ « Будівельне управління № 813» про результати проведення атестації, атестувалась посада електрогазозварника, позивач працював на посаді електрогазозварника, про що у трудовій книзі зроблено відповідний запис, працював на посаді 01.09.2006 року по 22.09.2014 року, однак відповідач вказує, що така посада як електрогазозварник не відповідає посаді, яка визначена в списку № 2 затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року.

Таким чином, можна прийти до висновку, що відмова відповідача є неправомірною, не відповідає чинному законодавству України, та порушує права позивача на пенсійне забезпечення, а тому має бути визнана незаконною.

Просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області щодо відмови позивачу призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - протиправними; скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області від 2.11.2015 року за № 377, викладене у формі Виписки з протоколу засідання робочої комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) пенсії відповідно до чинного законодавства управління ПФУ в Оратівському районі Вінницької області про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. №1173 і Списком №2, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 26.01.1991р. №10 з дня його звернення до Управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши у пільговий трудовий стаж роботу за період з 20.01.1986 року по 11.05.1988 року, а також з 09.09.1988 року по 20.08.1992 року, а також з 01.09.2006 року по 14.12.2012 року, на посаді електрогазозварювальника, до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовні заяві. Просить позов задовольнити в повному обсязі та призначити позивачу ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнала, подала заперечення проти позову та пояснила, що період роботи на пільгових умовах після 21.08.1992 року зараховується до пільгового стажу тільки при проведенні атестації робочих місць, яка б підтвердила зайнятість на роботах з важкими умовами праці. Згідно із записом трудової книжки ОСОБА_1 працював на посаді газо-електрозварювальника в Оратівському ВАТ "Райагрохім" в період з 20.01.1986 року по 11.05.1988 року та з 09.09.1988 року по 15.10.1992 року. Атестація робочих місць на Оратівському ВАТ "Райагрохім" не проводилась. В 1990 році з 1 січня по 31 жовтня відомості про нараховану заробітну плату відсутні, і цей період не може бути враховано при обчисленні пільгового стажу. Крім цього, не можливо зарахувати до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.09.2006 року по 22.09.2014 року на посаді електрозварника в ПАТ "Будівельне управління №813", оскільки атестувалась посада електрогазозварника, а згідно списку №2 посада електрогазозварника чи газоелектрозварника не передбачена. У зв'язку з вищенаведеним, просить відмовити у задоволенні позов у повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення учасників судового процесу, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з слідуючого.

Відповідно до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно записів трудової книжки БТ-1 №9144962 від 04.08.1982 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 :

- з 20.01.1986 року по 11.05.1988 року працював на посаді газо-електрозварювальника в Оратівському виробничому районному відділенні "Сільгоспхімія;

- з 14.05.1988 року по 07.09.1988 року працював на посаді газо-електрозварювальника в Погребищенському СПМК №64;

- з 09.09.1988 року по 15.10.1992 року працював на посаді газо-електрозварювальника в Оратівському виробничому районному відділенні "Сільгоспхімія;

- з 23.02.1993 року по 14.07.1993 року працював на посаді газоелектрозварювальника в Оратівському виробничому об'єднанні по виконанню агрохімічних робут "Райагрохім";

- з 01.09.2006 року по 22.09.2014 року працював на посаді електро-газозварника 4 розряду ПАТ "Будівельне управління №813".

Після досягнення 55-ти річного віку позивач ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду в Оратівському району Вінницької області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Для призначення пенсії ним були подані відповідні документи. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Оратівському району Вінницької області №990/06-36/02 від 11.11.2015 року (виписка з протоколу №377 від 02.11.2015 року), викладеним у формі виписки з протоколу засідання робочої комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) пенсії, йому було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах, у зв'язку з тим, що відсутні умови п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме підтверджений пільговий стаж 0 років, при необхідному стажі 12 років 6 місяців. Загальний стаж складає - 38 років 7 місяців 11 днів.

Згідно пільгової довідки №10 від 01.06.2015 р. виданої головою ліквідаційної комісії Оратівського ВАТ "Райагрохім" ОСОБА_1 в період: - з 20.01.1986 р. по 11.05.1988 р.; - з 09.09.1988 р. по 20.08.1992 р. займав посаду газозварщика та електрозварщика ручної зварки і виконував роботи по ручному зварюванні газозварювальними та електрозварювальними апаратами. Атестація робочого місця не проводилась.

Періоди роботи в ВАТ "Райагрохім": - з 20.01.1986 р. по 11.05.1988 р.; - з 09.09.1988 р. по 20.08.1992 р. не зараховано до пільгового стажу, оскільки наказом №6 від 21.01.1986 року по Оратівському виробничому районному відділенні "Сільгосптехніка" ОСОБА_1 з 20.01.1986 року прийнято на посаду електрогазозварювальника; наказом №51-к від 09.09.1988 року по Оратівському виробничому районному відділенні "Сільгосптехніка" ОСОБА_1 з 09.09.1988 року прийнято на посаду електрогазозварювальника; відповідно до записів №4 та №8 в трудовій книжці НОМЕР_1 ОСОБА_1 в періоди з 20.01.1986 р. по 11.05.1988 р. та з 09.09.1988 р. по 15.10.1992 р. працював на посаді газо-електрозварника. Списками №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженого постановами Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. №1173 та 26.01.1991 р. №10, які були чинними на дані періоди роботи, посада електрогазозварника чи газоелектрозварника не передбачена.

В пільговій довідці №12 від 23.01.2015 р. виданої ПАТ "Будівельне управління №813" вказаний період роботи з 01.09.2006 р. по 14.12.2012 р. в даному управлінні на посаді електрогазозварювальника, який був зайнятий різанням та ручним зварюванням на напівавтоматичних та автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, відповідно розділу ХХХІІІ позиції 33, список №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах, затверджених Постановою КМУ №36 від 16.01.2003 р.

Даний період неможливо зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 так, як відповідно до наказу №137 від 14.12.2007 року по ПАТ "Будівельне управління №813" про результати проведення атестації робочих місць, атестувалась посада електрогазозварника.

Згідно запису №23 в трудовій книжці НОМЕР_1 з 01.09.2006 р. по 22.09.2014 року ОСОБА_1 працював на посаді електрогазозварника в ПАТ "Будівельне управління №813".

Вказана посада в трудовій книжці та в атестації робочих місць не відповідає посаді, яка визначена в Списку №2 затвердженого постановою КМУ від 16.01.2003 року №36.

Крім цього, при наданні відповідних документів за період роботи з 14.05.1988 р. по 07.09.1988 р. в Погребищенському СПМК №64 пільговий стаж можливо підтвердити.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII «громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом».

Стаття 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до п. б ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць : чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівники, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за №1451/1 1731, при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

Згідно вимог ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року за № 383 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок), визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України від 12.08.1993 року № 637 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМ України № 920 від 05.07.2006 року.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників

У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Отже, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Таким чином, збирання уточнюючих довідок повинно здійснюватись в випадках неправильного або нечіткого заповнення трудової книжки, що робить незрозумілим зроблений запис.

Разом з тим, судом встановлено, що трудова книжка позивача БТ-1 №9144962 від 04.08.1982 року містить всі необхідні записи про періоди роботи з 20.01.1986 р. по 11.05.1988 р. та з 09.09.1988 р. по 20.08.1992 р. , підпадає під дію Списків 1956 року.

Згідно Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад з тяжкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільговому розмірі, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 передбачені газозварники та їх підручні, а також електрозварники та їх підручні.

Відповідно до Порядку застосування Списків №1 і Списків №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики №383 від 18.11.2005 року, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умовами підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Таким чином, суд визнає, що робота позивача газо-електрозварника, була віднесена до пільгового стажу за Списком №2 1956 року, а тому до пільгового стажу позивача зараховується весь період роботи на цій посаді з 20.01.1986 р. по 11.05.1988 р. та з 09.09.1988 р. по 20.08.1992 р. та з01.09.2006 року по 22.09.2014 року.

Посилання відповідача на те, що у трудовій книжці позивача назва професії зазначена як електрогазозварювальник, газо-електрозварник, електрогазозварник, тобто не у повній відповідності із визначенням, застосованим у списку № 2, є безпідставним, оскільки пунктами 1, 18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Згідно з пунктом 20 Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Таким чином, професії електрогазозварювальник, газо-електрозварник, електрогазозварник є суміжними.

Аналогічна правова позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в ухвалі № К/800/61084/14 від 23 квітня 2015 року.

Стаж роботи позивача на вказаних посадах, підтверджується копією трудової книжки, уточнюючими довідками., письмовими свідченнями свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.

Крім того, з огляду на положення ч. 2 п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, суд дійшов висновку, що обов'язок проведення атестації робочих місць покладено на керівників підприємств, а у випадку її не проведення або неякісного проведення, або не передачі матеріалів атестації робочих на зберігання до архіву - відповідальність несуть керівники таких підприємств, установ організацій, а не особи, що на них працюють (працювали). Для призначення пенсії має значення лише стаж роботи та факт того, що особа займала конкретні посади

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

У пункті 4 зазначеного Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Непроведення атестації робочих місць з вини адміністрації чи відсутність даних про атестацію робочого місця не може бути підставою для позбавлення позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Таким чином посилання відповідача на те, що не проведення атестації робочих місць є підставою для не зарахування періоду підлягає позивача до пільгового стажу є неправомірним та не ґрунтується на вимогах закону, оскільки не проведення атестації не є виною працівника, а для призначення пенсії має значення лише стаж роботи та факт того, що особа займала конкретні посади.

За правилами ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювати до введення в дію цього Закону на роботах, передбачених Списками згідно постанови Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 року, пенсія за віком на пільгових умовах призначається відповідно до вимог, встановлених раніше діючим законодавством.

Оскільки ОСОБА_1, який народився 19 липня 1959 року, має загальний трудовий стаж 38 років 7 місяців 11 днів, з них пільговий стаж по Списку № 2 становить більше 14 років, то відповідно позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені ст.1, 3, ч.2 ст.6, ст.8, ч.2 ст.19, ст.22, 23, ч.1 ст.24, ст.46 Конституції України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституцією України.

Згідно ч.1 ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності; б) пенсії у разі втрати годувальника призначаються з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією. Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Враховуючи викладене та аналізуючи приведені норми матеріального права, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування).

Оскільки вимоги позивача підлягають задоволенню, то необхідно з державного бюджету на користь позивача стягнути понесені судові витрати у сумі 551 грн. 20 коп. Керуючись ст. ст. 11, 17, 71, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст. 46 Конституції України, п. "б" ч. 1 ст. 13, ст. ст. 62, 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пільгової пенсії відповідно до статті 13 ЗУ „Про пенсійне забезпечення " та скасувати рішення про відмову у її призначенні.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з моменту звернення з заявою про призначення пенсії, тобто з 02 листопада 2015 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України здійснені ним та документально підтверджені судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп. (п'ятсот п'ятдесят одну гривню двадцять копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Оратівський районний суд Вінницької області апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

СУДДЯ О.М. Слісарчук

Повний текст постанови виготовлено 15.04.2016 року