Постанова від 14.04.2016 по справі 134/253/16-а

Крижопільський районний суд Вінницької області

2-а/134/13/2016

Справа № 134/253/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

"14" квітня 2016 р. Крижопільський районний суд

Вінницької області

в складі: головуючого-судді: Зарічанський В. Г.

з участю секретаря:ОСОБА_1

представника позивача: ОСОБА_2

та представника відповідача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Крижопіль адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах,

ВСТАНОВИВ:

Своїм позовом до суду позивач просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії на пільгових умовах та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію на пільгових умовах з часу звернення, тобто з 22 травня 2015 року.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що звернувся до управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі з усіма необхідними документами для призначення пенсії на пільгових умовах, згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 від 05.11.1991 року, у зв'язку із тим, що у нього є достатньо пільгового стажу і виповнилось 53 роки, а робота ливарника металів та сплавів відноситься до шкідливої роботи по Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Однак, згідно листа відповідача від 05.01.2016 року № С-1, витягу з протоколу № 50 засідання комісії з розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій та протоколу № 476 від 21.08.2016 року про відмову у виплаті пенсії на пільгових умовах, у призначенні пенсії на пільгових умовах йому було відмовлено по причині відсутності належних документів, що підтверджували б атестацію робочих місць та первинних документів, що підтверджували роботу заявника повний робочий день в шкідливих умовах праці, надання за роботу в таких несприятливих умовах, доплат до тарифних ставок та додаткових відпусток, як компенсацій, що підтверджують право працівника на пенсію на пільгових умовах.

В протоколі № 50 вказано, що відсутній належний спеціальний стаж роботи, що надавав би право на пенсію по віку на пільгових умовах за Списком №1. В протоколі № 476 його пільговий стаж визначений тривалістю 6 років 5 місяців 19 днів.

Позивач вважає відмову відповідача в призначенні йому пенсії такою, що суперечить чинному законодавству.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, заперечувала проти позову, пояснила що УПФ в Крижопільському районі діяло відповідно до чинного законодавства, оскільки проведеною перевіркою було встановлено, що записи в трудовій книжці позивача за вищевказані періоди роботи за професією «ливарник металів і сплавів» не відповідають посаді, зазначеній в списку №1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36 «Про затвердження списків виробництв , робіт, професій, посад, і показників, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах». Крім цього представник відповідача пояснила суду, що ОСОБА_4 не має спеціального трудового стажу, який дає право на призначення пільгової пенсії. На день звернення за призначенням пенсії спеціальний стаж становив 6 років 5 місяців 19 днів, а для призначення даної пенсії необхідно 7 місяців стажу. При обрахуванні пільгового стажу УПФ в Крижопільському районі не було враховано період з 05.08.2010 року по 01.04.2011 року, оскільки за вказаний період не була проведена атестація робочих місць.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню зі слідуючих підстав.

Відповідно до п. а ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

- чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Пільговий стаж роботи позивача за професією ливарника металів та сплавів (код КП 8122.2-13392) обчислюється з 01 серпня 2007 року по час звернення за призначенням пенсії, і становить більше 7 років. На момент звернення за оформленням пільгової пенсії йому виповнилось 53 роки, оскільки він народився 02 лютого 1962 року, тобто він має право на пільгову пенсію ( у віці 53 роки пільговий стаж становить 7 років 2 місяці).

Згідно трудової книжки позивач працює ливарником металів та сплавів з 05.08.2007 року, і його спеціальний трудовий стаж складає понад 7 років, а загальний стаж роботи більше 25 років, що підтверджується записами в трудовій книжці та доданим розрахунком.

Відповідно до ст. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За правилами ч. 1 ст. 101 вищенаведеного Закону органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Це означає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Разом з тим, відповідно до п. 20 Постанови КМУ від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.

Позивач надав відповідачу трудову книжку, в якій наявні записи про роботу «ливарника металів та сплавів» (а.с. № 8).

Згідно довідки № 41д від 18 травня 2015 року (а.с. № 9) про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії вбачається, що ОСОБА_4 працював у вказаний період повний робочий день за професією - «ливарник металів і сплавів плавильного цеху міді». Дана довідка була подана у відповідності до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637:

«У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників».

Відповідність посади ОСОБА_4 списку №1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36 «Про затвердження списків виробництв , робіт, професій, посад, і показників, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №71/С від 11 лютого 2016 року.

Доводи відповідача про те, що позивач не має права на пільгову пенсію через відсутність необхідного пільгового стажу роботи, суд визнає такими, що не ґрунтуються на законі.

Так атестації робочих місць за умовами праці в ТОВ «Катех-Електро» були оформлені наказами №23 від 05.08.2005 року, №12а від 01.04.2011 р. та №28 від 01.10.2011 р. Тому п'ятирічний строк атестації, яка була оформлена наказом №23 від 5.08.2005 р., закінчився 05.08.2010 року. Після цього до наказу про атестацію робочих місць за умовами праці №12а від 01.04.2011 р. пройшло 7 місяців 26 днів.

Таким чином пільговий стаж врахований управлінням ПФУ України у Крижопільському районі строком 6 років 5 місяців 19 днів в сумі з неврахованим періодом роботи 7 місяців 26 днів становить разом 7 років 1 місяць 14 днів.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Таку ж позицію з цього питання зайняла і колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України в своїй постанові від 16 вересня 2014 року по аналогічній адміністративній справі № 21-307а14.

З вищевикладеного слідує, що законні підстави для відмови у призначенні ОСОБА_4 пільгової пенсії у Управління ПФУ у Крижопільському районі відсутні, тобто дана відмова незаконна.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача. Відповідач не довів суду правомірності дій щодо відмови позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах, тому суд вважає, що відмова в призначенні пенсії ОСОБА_4 не обґрунтована і відповідно не законна.

На підставі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст. 71, 86, 159-163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати відмову управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі Вінницької області від 21 серпня 2015 року в призначенні ОСОБА_4 пільгової пенсії незаконною.

Зобов'язати Крижопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити ОСОБА_4 виплату пенсії на пільгових умовах починаючи з моменту звернення, тобто з 22 травня 2015 року.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя: