Постанова від 13.04.2016 по справі 350/59/16-а

Справа № 350/59/16-а

номер провадження 2-а/350/9/2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2016 року смт.Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

у складі :

головуючого судді Бейка А.М.

секретаря Маєвської С.П.

розглянувши у порядку письмового провадження у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду в Рожнятівському районі про визнання неправомірних дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

у своєму адміністративному позові позивачка просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано - Франківської області по відмові їй провести розрахунок пенсії, як державному службовцю, з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі провести їй перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 80% з включенням до заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, а також індексації заробітної плати на які нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з часу призначення пенсії.

Свої позовні вимоги позивачка мотивує тим, що вона ОСОБА_1 працювала на посаді державного службовця, головним спеціалістом-головним бухгалтером Рожнятівського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. В зв'язку з досягненням пенсійного віку звернулася в управління Пенсійного фонду за призначенням пенсії. Так з 17.07.2013 року їй призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», при загальному стажі роботи 38 років 6 місяців та стажу державної служби 10 років 5 місяців 15 днів.

З 28.08.2013 року, згідно поданої заяви переведено на пенсію за віком, відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 06.12.2013 року, згідно поданої заяви переведено на пенсію за віком відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу».

Для розрахунку пенсії, позивачкою було подано довідку затвердженої форми про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років, що подається для призначення пенсії, відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу»; довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» .

Відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» відповідачем призначено ОСОБА_1 пенсію за віком у розмірі 80% від суми заробітної плати. Однак, при розрахунку пенсії відповідачем до заробітку не взято до уваги всі виплати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, а саме: суми виплаченої допомоги на оздоровлення в сумі 3804грн. 81 коп. та індексації заробітної плати в сумі 10135грн. 90коп. З приводу не включення зазначених виплат позивачка звернулася в управління із заявою щодо включення цих виплат до складових заробітної плати.

Однак відповідач ОСОБА_2 пенсійного фонду в Рожнятівському районі відмовило їй в зарахуванні зазначених сум до складових заробітної плати, які враховуються для призначення пенсії з посиланням на ст.33 ЗУ «Про державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Такий порядок нарахування пенсії вважає незаконним та неправильним. Самостійно захистити свої права вона не може, тому змушена звернутися до суду з даним позовом.

Своє заперечення на позов представник відповідача мотивує тим, що матеріальна допомога та інші виплати, які позивачка просить врахувати при проведенні перерахунку пенсії, за змістом ч.2 ст.33 ЗУ "Про державну службу" не є складовою заробітної плати та відповідно не можуть враховуватись при обчисленні пенсії. Дія ЗУ "Про державну службу" поширюється тільки на державних службовців, і відповідно складові заробітної плати та заробітна плата, яка враховується для обчислення пенсії береться та, яка передбачена ст.33 ЗУ "Про державну службу". Також, що відповідно до ст.37 ЗУ "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати.

У судове засідання сторони не з'явились, однак направили до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, а тому суд вважає за можливе справу розглянути у порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення виходячи з наступного.

Позивачка працювала на посаді державного службовця протягом 10 років 5 місяців 15 днів, останні роки на посаді посаді державного службовця, головним спеціалістом-головним бухгалтером Рожнятівського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Крім заробітної плати їй нараховувались та виплачувались премії до державних професійних свят та ювілейних дат, суми нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов"язків, що підтверджується довідкою №01-09/442 виданою Рожнятівським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді в Рожнятівської РДА 05.12.2013 р. (а.с.8-10 та довідкою №01-19/13 виданою Рожнятівським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді в Рожнятівської РДА 04.01.2016 р. (а.с.11-13) та довідкою №01-19/442 виданою Рожнятівським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді в Рожнятівської РДА 05.12.2013 р. (а.с.18).

Відповідно до ст.37 ЗУ “Про державну службу”, пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2001 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу", враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

За змістом ч.7 ст.33 ЗУ "Про державну службу", державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань. Такі надбавки визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 2 ЗУ "Про оплату праці" визначено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, як такі що передбачені і ті що не передбачені актами чинного законодавства, або які проводять понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до п.1 ст.41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітні плати, з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності ЗУ "Про збір та облік єдиної внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини баз нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Частиною 1 ст.66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася відповідно до ст.35 ЗУ "Про державну службу" і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому є об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст.37 названого закону.

Таким чином виплачені працівнику виплати, а саме: премії до державних професійних свят та ювілейних дат, суми нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків є складовими частинами заробітної плати.

Постановою управління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Однак, постановою управління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 "Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670" затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально - побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці, нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов до переконання про наявність підстав для визнання незаконними дій ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі, щодо відмови провести розрахунок пенсії позивачці з урахуванням здійснених виплат: премії до державних професійних свят та ювілейних дат, суми нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов"язків.

Позивачка звернулася із заявою в ОСОБА_2 Пенсійного фонду в Рожнятівському про перерахунок пенсії як державному службовцю відповідно до ст.37 ЗУ “Про державну службу”. Відповідач у задоволенні даної заяви відмовив, що підтверджується копією листа управління Пенсійного фонду в Рожнятівському районі Івано-Франківської області за № 1/М-15 від 21.01.2016 року (а.с.14-17).

За наведених підстав суд приходить до висновку про неправомірність дій управління Пенсійного фонду України, щодо не включення при розрахунку пенсії позивачці, виплачених їй матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Дії відповідача не відповідають вимогам статті 19 Конституції України та критеріям закріпленим у частині 3 ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.

Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Позивачка пропустила строк звернення до суду, оскільки звернувся з позовом лише 22.01.2016 року.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити в межах шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ст.99 КАС України, тобто, починаючи з 22.07.2015 року.

Відповідно до ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Позивачка понесла документально підтверджені судові витрати у виді судового збору в розмірі 551.20 грн., що підлягають стягненню на її користь з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду в Рожнятівському районі про визнання неправомірних дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії - задоволити частково.

Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано - Франківської області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано - Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 80 % від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків з 22.07.2015 року»

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551,20 грн. сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена у апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рожнятівський районний суд на протязі десяти днів з часу отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя А.М.Бейко