Справа № 344/3427/16-п
Провадження № 3/344/845/16
05 квітня 2016 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Лазарів О.Б., розглянувши матеріали, що надійшли від Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительку с. Міжгіря Богородчанського району Івано-Франківської області, працюючу бухгалтером Івано-Франківської обласного наркологічного диспансера, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, за ст. 164-14 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу № 04-10 серії ДФІ № 09-73/2016 про адміністративне правопорушення від 15.03.2016 року вбачається, що ОСОБА_1 порушила законодавство про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, зокрема встановлено недостовірність відображення відомостей у звіті про результати проведення відкритих і двоступеневих торгів при закупівлі «Послуги щодо забезпечення харчування за контрактом (послуги з постачання готової їжі для харчування хворих)» щодо строку поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг (місяць і рік) та кількості товару або обсягу виконання робіт чи надання послуг (порції). А саме, у п.3.4 та п.3.2 звіту зазначено строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг квітень - грудень 2014 року та кількість товару або обсяг виконання робіт чи надання послуг - 15778 порцій, що не відповідає Документації конкурсних торгів, в якій строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг зазначений березень-грудень 2015 року та кількість товару або обсяг виконання робіт чи надання послуг - 15333 порцій. Також, встановлено недостовірність відображення відомостей в Обгрунтуванні застосування переговорної процедури закупівлі «Пари та гарячої води, постачання пари та гарячої води для опалення» щодо строку поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг (місяць). А саме, у п.2.4 Обгрунтування застосування переговорної процедури закупівлі зазначено строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг - лютий 2015 року, що не відповідає п.2.4 Звіту про результати проведення переговорної процедури закупівлі, в якому строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг зазначений лютий-грудень 2015 року. У зв'язку із наведеним, ОСОБА_1 будучи секретарем тендерного комітету порушила вимоги ст.10, ст.19 п.2 ЗУ «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 року №1197-VII.
ОСОБА_1Р в суді свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.164-14 ч.1 КУпАП не визнала. Зокрема зазначила, що дійсно вказані в протоколі про адміністративне правопорушення факти мали місце, однак вважає, що вони були допущені з технічних помилок, і не могли вплинути на об'єктивність проведення процедури закупівлі.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що не зважаючи на те, що ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.164-14 ч. КУпАП не визнає, однак її вина у скоєному доводиться зібраними по справі доказами.
Згідно вимог ст.10 ч.1 п.10 ЗУ «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 року №1197-VII замовник безоплатно подає для оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: звіт про результати проведення процедури закупівлі - не пізніш як через три дні з дня його затвердження.
Згідно п.2 ч.5 ст.11 ЗУ «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 року №1197-VII члени комітету з конкурсних торгів несуть персональну відповідальність за прийняті ними рішення відповідно до законів України.
Відповідно до ч.6 ст.11 ЗУ «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 року №1197-VII типове положення про комітет з конкурсних торгів розробляється та затверджується Уповноваженим органом.
Згідно вимог п.4, п.5 Типового положення про комітет з конкурсних торгів, затвердженого № 916 від 26.07.2010 року наказом Міністерства економіки України Секретар комітету призначається головою комітету у встановленому цим положенням порядку, який забезпечує ведення та оформлення протоколів засідань комітету, оперативне інформування членів комітету стосовно організаційних питань його діяльності, за дорученням голови комітету виконує іншу організаційну роботу, а також забезпечує відповідно до вимог законодавства зберігання документів щодо здійснення закупівель, дотримання вимог законодавства з питань діловодства при роботі з документами, здійснює інші повноваження відповідно до законодавства. Секретар комітету (особа, що його заміщує) надає особам, які звернулися з відповідним запитом, документацію конкурсних торгів (кваліфікаційну документацію) та зміни до неї (за наявності) у прошитому вигляді з пронумерованими сторінками, засвідчені підписом голови комітету (виконуючого обов'язки голови) і скріплені печаткою замовника або в електронному вигляді в разі використання електронних засобів.
Не зважаючи на те, що ОСОБА_1 своєї вини у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164-14 ч.1 КУпАП не визнає, однак її вина доводиться наступними матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема, протоколом № 04-10 серії ДФІ № 09-73/2016 про адміністративне правопорушення від 15.03.2016 року, актом №04-21/4 від 11.03.2016 року ревізії фінансово-господарської діяльності Івано-Франківського обласного наркологічного диспансеру за період з 01.02.2012 року по 31.12.2015 року, копією наказу від 31.12.2012 року, копією звіту № 1 від 12.03.2015 року, копією документацією конкурсних торгів, а також іншими матеріалами справи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ст.164-14 ч.1 КУпАП, оскільки вона вчинила порушення законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, зокрема, не оприлюднила та порушила порядок оприлюднення інформації щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти відповідно до вимог законодавства.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-14 КУпАП та з врахуванням особи і суспільної небезпеки скоєного, накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 40-1, 283-287, 294 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-14 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 11900 (одинадцять тисяч дев'ятсот) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 275 (двісті сімдесят п'ять) грн. 60 коп.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Івано-Франківський міський суд.
Суддя О.Б.Лазарів