ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
26 березня 2012 року № 2а-1845/12/2670
В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А., суддів: Власенкової О.О., Патратій О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Державної служби молоді та спорту України
про визнання відмови в наданні публічної інформації неправомірною, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання неправомірною відмову Державної служби молоді та спорту України в задоволенні його запитів на інформацію від 21 вересня 2011 року та від 26 жовтня 2011 року та про зобов'язання Державну службу молоді та спорту України розглянути у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації»його запити та надати відповідь по суті.
Ухвалою суду від 10 лютого 2012 року відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою суду від 28 лютого 2012 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду колегією суддів.
В судовому засіданні 15 березня 2012 року позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, заперечень чи пояснень по суті заявлених позовних вимог суду не надав, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, повістку про виклик відповідач отримав 3 березня 2012 року.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Пункт перший статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи неявку представника відповідача, суд прийшов до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні та на основі наявних матеріалів справи.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Закон України «Про доступ до публічної інформації», Положення про Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1573, Положення про Державну службу молоді та спорту України, затверджене Указом Президента України від 31 травня 2005 року № 636/2011, Порядок спрямування підприємствами, установами, організаціями, громадськими організаціями фізкультурно-спортивної спрямованості, базами олімпійської та паралімпійської підготовки, що звільняються від сплати земельного податку, сум зазначеного податку на забезпечення розвитку фізичної культури і спорту, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2010 року № 250, Перелік підприємств, установ, громадських організацій фізкультурно-спортивної спрямованості, у тому числі аероклубів та авіаційно-спортивних клубів Товариства сприяння обороні України, що звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, на яких розміщені спортивні споруди, що використовуються для проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву, без олімпійської та паралімпійської підготовки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2011 року № 975, та зазначає, що відмова Державної служби молоді та спорту України в наданні ОСОБА_1 публічної інформації щодо підстав проведення змагань з літакового спорту в 2005 -2011 роках є неправомірною, оскільки відповідач зобов'язаний володіти запитуваною інформацією. Крім того, позивач зазначає, що посилання відповідача при відмові у наданні запитуваної інформації на Закон України «Про звернення громадян»є неправомірним, оскільки позивач звернувся до відповідача в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 звернувся до Державної служби молоді та спорту України із запитом від 21 вересня 2011 року про надання публічної інформації. У вказаному запиті ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»просив:
- повідомити, які саме спортивні заходи з літакового спорту були включені до Єдиного календарного плану спортивних заходів на 2008, 2009, 2010 і 2011 роки;
- надати в належно засвідчених копіях положення про ці заходи, затверджені Державною службою молоді та спорту України або Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту;
- повідомити, коли саме й де були оприлюднені положення про ці заходи;
- надати в належно засвідчених копіях Правила змагань з літакового спорту, відповідно до яких проводились змагання, включені до Єдиного календарного плану, і які діяли на момент проведення цих заходів.
Листом від 29 вересня 2011 року № Б-776/11/6.1 Державна служба молоді та спорту України повідомила ОСОБА_1, що до 2009 року літаковий спорт знаходився у відомстві Товариства сприяння оборони України. Починаючи з 2010 року, за поданням Товариства сприяння оборони України, змагання з літакового спорту було внесено до Єдиного календарного плану Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, але для проведення офіційних змагань з літакового спорту не має підстав, оскільки відповідно до статті 40 Закону України «Про фізичну культуру і спорт»Правила спортивних змагань з видів спорту, визначених в Україні, розробляються Всеукраїнською спортивною федерацією з виду спорту з урахуванням правил змагань відповідної міжнародної федерації.
Також у листі зазначено, що згідно Положення про Єдину спортивну класифікацію України, затвердженого Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту від 07.04.2006 № 1088, розділ І «Загальні положення», підпункт 1.1.2. абзац 5 «Офіційні змагання», абзац 15 «Положення (регламент) про проведення офіційних змагань», абзац 16 «Календарний план спортивних змагань», розробляються і затверджуються всеукраїнськими громадськими об'єднаннями з видів спорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з фізичної культури і спорту та повідомлено, що до Державної служби молоді та спорту України пропозиції щодо затвердження правил змагань, включення змагань до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України та погодження регламенту проведення спортивних заходів на 2010-2011 роки від Всеукраїнської громадської організації «Федерація літакового спорту України»не надходили та вказано на те, що відповідно до статті 20 Закону України «Про фізичну культуру і спорт»Федерація літакового спорту України не співпрацює з Державною службою молоді та спорту України як спортивна федерація.
Вказаним листом ОСОБА_1 запропоновано звернутися з метою отримання правил змагань та відповідних роз'яснень до Всеукраїнської громадської організації «Федерація літакового спорту України».
Із аналогічним запитом від 26 жовтня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до Державної служби молоді та спорту України, в якому просив:
- повідомити, які саме спортивні заходи з літакового спорту були включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів на 2005, 2006, 2007 і 2008 роки;
- надати в належно засвідчених копіях положення про ці заходи, затверджені Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту;
- повідомити, коли саме й де були оприлюднені положення про ці заходи;
- надати в належно засвідчених копіях Правила змагань з літакового спорту, відповідно до яких проводились у зазначені роки змагання, включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів, і які діяли на момент проведення цих заходів.
Листом від 2 листопада 2011 року № Б-857/3/6 Державна служба молоді та спорту України повідомила ОСОБА_1, що враховуючи його неодноразові звернення з аналогічної проблематики та надані аргументовані відповіді Державної служби молоді та спорту України, відповідно до абзацу 2 статті 8 Закону України «Про звернення громадян»Державна служба молоді та спорту України скористалася правом не брати до розгляду звернення заявника.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України від 13.01.2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації»(далі -Закон № 2939- VI).
Відповідно до статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація -це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Пунктом 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Згідно пункту 6 частини першої статті 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Згідно Положення про Державну службу молоді та спорту України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 636/2011, Державна служба молоді та спорту України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра освіти і науки, молоді та спорту України та який входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у молодіжній сфері, сфері фізичної культури та спорту.
Держмолодьспорт України відповідно до покладених на неї завдань розробляє та погоджує з Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України Єдиний календарний план фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів України, контролює його виконання (підпункт 15 пункту 4 Положення про Державну службу молоді та спорту України).
Відповідно до підпункту 23 пункту 4 Положення про Державну службу молоді та спорту України Держмолодьспорт України відповідно до покладених на неї завдань проводить офіційні всеукраїнські фізкультурно-оздоровчі та спортивні заходи (чемпіонати, кубки, турніри, інші змагання, передбачені Єдиним календарним планом фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України), встановлює вимоги до змісту положення та/або регламенту змагань з урахуванням рекомендацій міжнародних спортивних організацій.
Як вбачається з відповідей на запити позивача про надання публічної інформації, відповідачем відмовлено ОСОБА_1 в наданні запитуваної інформації з тих підстав, що для проведення офіційних змагань з літакового спорту не має підстав, оскільки відповідно до статті 40 Закону України «Про фізичну культуру і спорт»Правила спортивних змагань з видів спорту, визначених в Україні, розробляються Всеукраїнською спортивною федерацією з виду спорту з урахування правил змагань відповідної міжнародної федерації, проте до Державної служби молоді та спорту України пропозиції щодо затвердження правил змагань, включення змагань до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України та погодження регламенту проведення спортивних заходів на 2005-2008 роки та 2010-2011 роки від Всеукраїнської громадської організації «Федерація літакового спорту України»не надходили та вказано на те, що відповідно до статті 20 Закону України «Про фізичну культуру і спорт»Федерація літакового спорту України не співпрацює з Державною службою молоді та спорту України як спортивна федерація.
Проте, як вбачається з інформації про підприємства, установи, організації, громадські організації фізкультурно-спортивні спрямованості, у тому числі аероклуби та авіаційно-спортивні клуби Товариства сприяння обороні України, бази олімпійської та паралімпійської підготовки, що пропонуються до звільнення від сплати земельного податку за земельні ділянки, на яких розташовані спортивні споруди, що використовуються для проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву по м. Севастополю, громадською організацією «Товариство сприяння обороні України»проведено Чемпіонат України з літакового спорту в період з 15 по 20 вересня 2009 року, в якому прийняло участь 53 учасника, в період з 1 по 14 вересня 2009 року проведено підготовку до участі у 52-му Чемпіонаті України з літакового спорту, в якій прийняло участь 9 учасників, в період з 25 серпня 2010 року по 11 листопада 2010 року проведено підготовку до участі у 53-му Чемпіонаті України з літакового спорту, в якій прийняло участь 8 учасників.
Згідно відповіді Кіровської обласної державної адміністрації від 4 листопада 2011 року № 41-31/2 на запит ОСОБА_1, на спортивних об'єктах Кіровоградського авіаційно-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України у період з 12 по 18 вересня 2011 року проведено відкритий чемпіонат України з літакового спорту, у якому взяло участь біля 60 учасників.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що інформація, викладена у відповідях Державної службу молоді та спорту України від 29 вересня 2011 року № Б-776/11/6.1 та від 2 листопада 2011 року № Б-857/3/6 на інформаційні запити ОСОБА_1 від 21 вересня 2011 року та від 26 жовтня 2011 року є недостовірною та не повною, оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що на території України в 2009, 2010, 2011 роках проводилися офіційні чемпіонати України з літакового спорту.
Крім того, саме на Державну службу молоді та спорту України нормами чинного законодавства покладено обов'язок проводити офіційні всеукраїнські фізкультурно-оздоровчі та спортивні заходи (чемпіонати, кубки, турніри, інші змагання, передбачені Єдиним календарним планом фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України).
Доводи ОСОБА_1 відносно того, що листом від 2 листопада 2011 року № Б-857/3/6 відповідач неправомірно відмовив позивачу в наданні публічної інформації на підставі Закону України «Про звернення громадян»суд приймає до уваги з тих підстав, що ОСОБА_1 звернувся до Державної служби молоді та спорту України в порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації», а не в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян», який регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів.
Статтею 23 Закону № 2939-VI встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити:
1) відмову в задоволенні запиту на інформацію;
2) відстрочку задоволення запиту на інформацію;
3) ненадання відповіді на запит на інформацію;
4) надання недостовірної або неповної інформації;
5) несвоєчасне надання інформації;
6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону;
7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, під час розгляду справи відповідачем не надано доказів на підтвердження своєї правової позиції, викладеної у відповідях на запити позивача про надання публічної інформації.
Враховуючи, що Державною службою молоді та спорту України не надано належної відповіді по суті поставлених в запитах про надання публічної інформації питань, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та визнає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Визнати неправомірною відмову Державної служби молоді та спорту України в задоволенні запитів ОСОБА_1 на інформацію, оформлених листами від 21 вересня 2011 року та від 26 жовтня 2011 року.
3. Зобов'язати Державну службу молоді та спорту України розглянути у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації»запити ОСОБА_1 на інформацію, оформлені листами від 21 вересня 2011 року та від 26 жовтня 2011 року та дати відповідь по суті запитів.
4. Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп. на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Державної служби молоді та спорту України за рахунок бюджетних асигнувань.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий М.А. Бояринцева
Судді О.О. Власенкова
ОСОБА_2