Справа № 817/79/16
30 березня 2016 року м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гломба Ю.О. за участю секретаря судового засідання Маринич В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Власюк Т.П.
відповідача: представник Прокопюк Р.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної установи "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України"
до Рівненського міського управління юстиції Рівненської області
про визнання дій протиправними та скасування запису,
Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" (далі - ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ") звернулася з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області (далі - Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області) про визнання дій протиправними щодо внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису від 05.10.2015 з індексним №45065208 про припинення права користування земельною ділянкою, розташованої по АДРЕСА_1, та скасування даного запису.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 05.10.2015 державним реєстратором, на підставі рішення від 05.10.2015 №25026492, протиправно внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис (індексний №45065208) про припинення права користування земельною ділянкою, розташованої по АДРЕСА_1, за ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ".
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та пояснила суду, що рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 07.04.2015 №53 за ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ" на праві оперативного управління закріплено будівлю, яка розміщена на земельній ділянці, площею 0,2110га (кадастровий номер НОМЕР_1), по АДРЕСА_1 29.09.2015 позивач звернувся до Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області із заявою про проведення державної реєстрації іншого речового права на вказану земельну ділянку, яка є комунальною власністю територіальної громади м.Рівного. 05.10.2015 державним реєстратором Жилінською О.М. прийнято рішення №25022276 про проведення державної реєстрації іншого речового права (право постійного користування земельною ділянкою) на вказану земельну ділянку позивачем. Разом з тим, 05.10.2015 державним реєстратором Жилінською О.М. прийнято рішення №25026492 про проведення державної реєстрації припинення іншого речового права (право постійного користування земельною ділянкою) на вказану земельну ділянку за ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ", та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Як на підставу прийняття такого рішення, державний реєстратор вказує рішення Рівненської міської ради від 20.08.2015 №5569 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою по вул.Замковій, 29 та скасування державного акта на право постійного користування земельною ділянкою», яким фактично припиняється право постійно користування за попереднім землекористувачем - Державним закладом «Рівненська міська санітарно-епідеміологічна станція» Міністерства охорони здоров'я України (далі - ДЗ «Рівненська МСЕС»). Вказала, що рішення держреєстратора є не обґрунтованим, упередженим та неправомірним, оскільки рішення Рівненської міської ради від 20.08.2015 №5569 не створює підстав припинення будь-яких прав ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ", а лише підтверджує факт припинення права користування зазначеною земельною ділянкою попереднім землекористувачем - ДЗ «Рівненська МСЕС». Відтак, оспорюваний запис є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки порушує права позивача передбачені Земельним та Цивільним кодексами України. Просила позов задовольнити повністю.
У судовому засіданні представник позивача проти позову заперечила та вказала, що оспорюваний запис внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на підставі рішення державного реєстратора від 05.10.2015 №25026492, прийнятого в межах чинного законодавства України та на підставі заяви і документів поданих представником позивача. Вважає, що запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 05.10.2015 з індексним №45065208 про припинення права користування земельною ділянкою, розташованої по АДРЕСА_1, за ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ", внесено державним реєстратором правомірно. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 29.09.2015 ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ" звернулося до Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області із заявою (за реєстраційним №13543573) про проведення державної реєстрації іншого речового права на земельну ділянку площею 0,2110га (кадастровий номер НОМЕР_1), розташованої по АДРЕСА_1 (а.с.101).
У зв'язку з цим, 05.10.2015 державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області Жилінською О.М., на підставі поданих представником позивача документів, було прийнято рішення №25021575 про проведення державної реєстрації права власності (форма власності: комунальна; розмір частки: 1) на земельну ділянку площею 0,2110га (кадастровий номер НОМЕР_1), розташованої по АДРЕСА_1, за територіальною громадою міста Рівного в особі Рівненської міської ради. Відкрито розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та внесено відповідний запис з індексним №45056560 (а.а.с.98-99).
За результатами розгляду заяви позивача від 29.09.2015 за реєстраційним №13543573, державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області Жилінською О.М. на підставі поданих представником позивача документів, зазначених у картці прийому заяви №24847689, було прийнято рішення від 05.10.2015 №25022276 про проведення державної реєстрації іншого речового права (право постійного користування земельною ділянкою) на вказану земельну ділянку за позивачем, та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.а.с.82-84).
З витяга з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 05.10.2015 з індексним №45057068 вбачається, що підставою виникнення іншого речового права є державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 20.05.2010 серії НОМЕР_2, виданого Рівненською міською радою.
Разом з тим, 05.10.2015 на підставі картки прийому заяви від 29.09.2015 №24875047, державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області Жилінською О.М. прийнято рішення №25026492 про проведення державної реєстрації припинення іншого речового права (право постійного користування земельною ділянкою) на вказану земельну ділянку за ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ", та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.а.с.87-89).
З витяга з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 05.10.2015 з індексним №45065208 вбачається, що підставою припинення іншого речового права є рішення Рівненської міської ради від 20.08.2015 №5569 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою по вул.Замковій, 29 та скасування державного акта на право постійного користування земельною ділянкою».
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (далі - Закон №1952-IV), який на момент виникнення спірних правовідносин діяв в редакції від 12.08.2015.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону №1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч.3 ст.3 Закону №1952-IV, права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ч.5 ст.3 Закону №1952-IV, державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв.
Частиною 1 статті 6 Закону №1952-IV передбачено, що систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).
Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1952-IV передбачено, що орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.9 Закону №1952-IV, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
- відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом);
- відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень;
- відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;
- наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону;
- наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Згідно з п.2 ч.2, ч.4 ст.9 Закону №1952-IV, державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Частиною 1 статті 15 Закону №1952-IV визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно з ч.1 ст.16 Закону №1952-IV, заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії засвідчені в установленому порядку.
При цьому, в силу вимог ч.2 ст.16 Закону №1952-IV, орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав, який визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою від 17.10.2013 №868 (далі - Порядок №868), та на момент виникнення спірних правовідносин діяв в редакції від 05.04.2015.
Пунктом 15 Порядку №868 встановлено, що під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком. Для проведення державної реєстрації речового права на нерухоме майно, що є похідним від права власності, одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно заявником подаються документи, необхідні для проведення державної реєстрації права власності на таке майно та державної реєстрації речового права, що є похідним від нього (п.36 Порядку №868).
За змістом пп.8 п.37 Порядку №868 документом, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном.
За приписами п.2 ч.1 ст.4 Закону №1952-IV, державній реєстрації прав підлягають речові права, які є похідними від права власності, зокрема, право оперативного управління, право постійного користування та право оренди земельної ділянки.
Основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління (ч.1 ст.133 ГК України).
Згідно з ч.1 ст.137 ГК України, правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Відповідно до ч.1 ст.796 ЦК України, одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 07.04.2015 №53 «Про внесення змін у перелік нерухомого майна, що є комунальною власністю територіальної громади м.Рівного в особі Рівненської міської ради», за ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ" на праві оперативного управління перебуває будівля, яка розміщена на земельній ділянці по АДРЕСА_1 (а.а.с.48, 53-54).
Дана земельна ділянка перебувала на праві постійного користування у ДЗ «Рівненська МСЕС» згідно з державним актом від 20.05.2010 серії НОМЕР_2 (а.с.55). Рішенням Рівненської міської ради від 10.04.2014 №3914 було надано дозвіл ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ" на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1 для передачі у постійне користування (а.с.49). Станом на час розгляду справи в суді, рішення про передачу земельної ділянки в постійне користування ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ" не приймалось.
Рішенням Рівненської міської ради від 20.08.2015 №5569 на підставі ч.3 ст.142 Земельного кодексу України, припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 2110м.кв. по АДРЕСА_1 та скасовано державний акт від 20.05.2010 серії НОМЕР_2, у зв'язку з добровільною відмовою землекористувача - ДЗ «Рівненська МСЕС» (а.с.50).
Згідно з п.20 Порядку №868, за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації. У разі проведення державної реєстрації прав на житловий будинок, будівлю або споруду одночасно з державною реєстрацією прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, державний реєстратор приймає одне рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації щодо таких об'єктів.
Відповідно до п.39 Порядку №868, для проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, яке набувається у зв'язку з настанням або ненастанням певної події, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає документ, що підтверджує факт настання або ненастання такої події.
За матеріалами справи судом встановлено, що державним реєстратором Жилінською О.М. проведено державну реєстрацію виникнення іншого речового права (право постійного користування земельною ділянкою) на земельну ділянку по АДРЕСА_1 за ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ", а в подальшому реєстрацію припинення такого права не на підставі документів, що підтверджують виникнення та припинення такого речового права.
Судом не встановлено факту переходу будь-яких прав і обов'язків від ДЗ «Рівненська МСЕС» до ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ", тобто факту правонаступництва.
Таким чином, всупереч вимогам п.1 ч.2 ст.9 Закону №1952-IV та п.15 Порядку №868 державним реєстратором не встановлено відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на земельну ділянку по АДРЕСА_1, оскільки вищевказані рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за позивачем прийняті нею на підставі документів, які не підтверджують факт виникнення чи припинення за позивачем заявлених речових прав, а тому такі рішення є протиправними, та такими, що прийняті з порушенням норм чинного законодавства України.
Зважаючи на те, що державним реєстратором Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на підставі документів, які не підтверджують факт виникнення чи припинення за позивачем речових прав, що свідчить про порушення нею реєстраційних дій щодо реалізації таких речових прав, суд, для повного захисту прав, свобод та інтересів ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ", врахувавши положення ч.2 ст.11 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 05.10.2015 №25022276 та від 05.10.2015 №25026492.
За наведених обставин, суд прийшов до висновку, що відповідачем не надано суду достатніх беззаперечних доказів щодо обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, а тому адміністративний позов слід задовольнити частково.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, суд присуджує на користь позивача понесені судові витрати.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №25022276 від 05.10.2015 державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Жилінської О.М. про реєстрацію іншого речового права (права постійного користування земельною ділянкою) на земельну ділянку з реєстраційним номером 741563756101, що розташована за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1 за суб'єктом Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України".
Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №25026492 від 05.10.2015 державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Жилінської О.М. про реєстрацію припинення іншого речового права (права постійного користування земельною ділянкою) на земельну ділянку з реєстраційним номером 741563756101, що розташована за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1 за суб'єктом Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України".
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити на користь позивача Державної установи "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненського міського управління юстиції Рівненської області судовий збір в сумі 1378,00 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Гломб Ю.О.