17 квітня 2016 р. Справа № 583/1152/16-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Яковенка М.М.
Суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 13 квітня 2016 року по адміністративній справі №583/1152/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сонячненської сільської виборчої комісії, заступника голови Сонячненськоїсільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області, третя особа - Охтирська районна виборча комісія Сумської області, Центральна виборча комісія,про зобов'язання прийняти рішення та вчинити дії,
Позивач, ОСОБА_1 11.04.2016 р. звернулася з позовом до суду в обґрунтування позовних вимог зазначала, що вона зареєстрована кандидатом в депутати по одномандатному виборчому окрузі № 12 та має намір реалізувати своє право на обрання депутатом Сонячненської сільської ради. Голосування повинно було проводитись 03 квітня 2016 року, а виборчий процес розпочався 13 лютого 2016 року відповідно до оприлюдненої постанови Сонячненської СВК за № 25 від 03.02.2016 року. У призначений день вибори не відбулися.
Відповідно до статті 85 Закону України «Про місцеві вибори» Сонячненська СВК не пізніш як на п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень:1.Про визнання депутата обраним у відповідному єдиному одномандатному окрузі;2.Про проведення повторного голосування;3. Про визнання виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися.
Станом на 11 квітня 2016 року інформація передбачена статтею 85 вищезазначеним Законом України не оприлюднена. Вважає, що Сонячненська СВК порушує її право бути обраною депутатом по виборчому окрузі № 12, і тому будь - якими способами перешкоджає їй в реалізації цього права.
В зв'язку з чим просила:
Зобов'язати Сонячненську СВК прийняти рішення стосовно результатів повторних виборів депутата по одномандатному виборчому окрузі № 12 Сонячненської сільської ради 3 квітня 2016 року;
Зобов'язати Сонячненську СВК оприлюднити по виборчому округу № 12 рішення стосовно результатів повторних виборів депутата по одномандатному виборчому окрузі № 12 Сонячненської сільської ради 3 квітня 2016 року.
Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 13 квітня 2016 року по адміністративній справі №583/1152/16-а у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено у повному обсязі (а.с.17-18).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачподав апеляційну скаргу, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови суду, яка прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову про задоволення позовних вимог.
Апелянт наголошує на тому, що відповідно до постанови Сонячненської СВК від 08.04.2016 року за № 28 вона зареєстрована кандидатом в депутати по одномандатному виборчому окрузі № 12. Відповідно до постанови Сонячненської СВК за №25 від 03.02.2016 року відповідні вибори у депутати повині були проведені 03.04.2016 року. В той же час, в цей день голосування на виборчій дільниці не було проведено. Після спливу п'ятиденного строку, Сонячненською СВК в порушення вимог ст.85 Закону України «Про місцеві вибори» не було прийнято жодного із перелічених можливих рішень щодо результатів виборів, та у відповідності до ст.88 цього ж Закону у визначений строк не було оприлюднено таких результатів. Судом не з'ясовано щодо звернення Відповідача до ЦВК з питань роз'яснення та отримання консультативної допомоги. Апелянт зазначає на безпідставності взяття до уваги пояснень представника Охтирської ТВК та не врахування вимог виборчого законодавства. Вказує на безпідставності висновків суду щодо відсутності повноважень Відповідача, тому як 08.04.2016 р. приймалось рішення-постанова №28 про реєстрацію її в якості кандидата, що вказує на відсутність обмежень прийняти певне рішення передбачене ч.4 ст.85 Закону(а.с.21-24).
Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів ч. 8 ст.177, п.2 ч.1 ст.197 КАС України. Колегія суддів зазначає, що неприбуття у судове засідання осіб, які приймають участь у розгляді справи, не перешкоджає розгляду справи.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити наступних підстав.
Як було встановлено судом першої інстанції, що підтверджено судом апеляційної інстанції за наслідками даних Єдиного державного реєстру судових рішень, постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2016року по справі № 583/737/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сонячненської СВК, голови Сонячненської СВК, третя особа Центральна виборча комісія про визнання незаконною та протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення певних дій, встановлено,
що постановою Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області № 25 від 13 лютого 2016 року визнано повторні вибори по одномандатному виборчому округу № 12 такими, що не відбулися та призначено повторні вибори по одномандатному виборчому окрузі № 12 на 03 квітня 2016 року, виборчий процес яких розпочинається з 13 лютого 2016 року.
Вказана обставина, з огляду на ч. 1 ст. 72 КАС України, є встановленим фактом та є такою, що не підлягає доказуванню. Зазначені обставини також не є спірними між сторонами.
Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 10 березня 2016 року по справі № 583/737/16-а визнано протиправною бездіяльність Сонячненської СВК по організації роботи стосовно можливості реалізації права подати документи для реалізації кандидатом в депутати на повторних виборах, що відбудуться 3 квітня 2016 року по виборчому округу № 12 Сонячненської сільської ради та зобов'язано Сонячненську СВК прийняти документи від ОСОБА_1 згідно вимог ст. 39 Закону України «Про місцеві вибори» як кандидата в депутати по виборчому округу № 12 Сонячненської сільської ради Охтирського району Сумської області на повторні вибори, що відбудуться 3 квітня 2016 року. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2016року по справі № 583/737/16-а, за наслідками апеляційного перегляду прийняте рішення яким, постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 10 березня 2016 року по справі № 583/737/16-а було скасовано, в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.
Прийнято в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області та голови Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області стосовно організації роботи Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області під час виборчого процесу повторних місцевих виборів 03 квітня 2016 року по виборчому округу № 12.
Зобов'язано Сонячненську сільську виборчу комісію Охтирського району Сумської області оприлюднити інформацію, передбачену Законом України «Про місцеві вибори» та Порядком організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборах, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 05 вересня 2015 року № 228, про свій склад, місцезнаходження та режим роботи. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Як зазначає позивач, на виконання судових рішень, 08.04.2016 року Сонячненською СВК було прийнято постанову №28, відповідно до якої вона зареєстрована кандидатом в депутати по одномандатному виборчому окрузі № 12. Зазначене не є спірним між сторонами. Тобто, позивач, є суб'єктом виборчого процесу відповідно до Закону України «Про місцеві вибори».
Крім того, за наслідками оскарження позивачем дій та скасування рішення Сонячненської СВК, постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 23.03.2016 р. по справі №583/905/16-а, яка набула законної сили, визнано незаконними дії Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області, що полягають у несвоєчасному оприлюдненні постанови № 27 від 18.03.2016 року, прийнятої на підставі протоколу № 7 від 18.03.2016 року.
Визнано незаконними та скасовані протокол Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області № 7 від 18.03.2016 року та постанову Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області № 27 від 18.03.2016 року про визнання виборів в одномандатному виборчому окрузі № 12 такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів.
Як було встановлено таким судом за наслідками судового розгляду, що 18.03.2016 року проведено засідання Сонячненської СВК, на якій були присутні 6 членів комісії, з порядком денним про призначення повторних виборів депутатів по одномандатному округу № 12, на якому вирішено призначити повторні вибори по округу № 12 на 15 травня 2016 року, що підтверджується копією протоколу.
За результатами проведення зазначеного засідання Сонячненської СВК, 18.03.2016 року о 15:00 годині винесено постанову № 27 «Про визнання виборів в одномандатному виборчому окрузі № 12 такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів». Відповідно до змісту постанови, на 03.04.2016 року Сонячненською СВК було призначено повторні вибори. В зв'язку з тим, що Сонячненська сільська рада не виділила кошти для проведення виборів Сонячненська СВК, відповідно до п.17 ч.4 ст.25 та керуючись п.3 ч. 2 ст. 85 Закону України «Про місцеві вибори» Сонячненська СВК постановила:
визнати повторні вибори по одномандатному виборчому окрузі № 12 такими, що не відбулися. Призначити повторні вибори по одномандатному виборчому окрузі №12 на 15 травня 2016 року. Виборчий процес розпочати при умові виділення коштів з місцевого бюджету з 25 березня 2016р. Дану постанову направити до ЦВК та оприлюднити на інформаційну дошку в селі Іллічівка.
Скасовуючи зазначений протокол та постанову Сонячненської СВК, суд виходив з того, що така підстава для визнання виборів такими, що не відбулися, як відсутність коштів для проведення виборів не передбачена виборчим законодавством, рішення № 27 від 18.03.2016р. не містить посилання на положення нормативно-правових актів, якими керувалася комісія при прийнятті рішення,тому зміст оскаржуваного рішення суперечить вимогам ч. 15 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори», а протокол засідання комісії № 7 від 18.03.2016р. не містить змісту рішення № 27 від 18.03.2016р., як це передбачено вказаною нормою закону.
Встановлені фактичні обставини справи за судовим рішенням, з урахуванням ч.1 ст.72 КАС України, також є такими, що не підлягають доведенню. Окрім того, зазначені обставини підтверджуються надісланими на адресу суду апеляційної інстанції копій протоколу, постанови СонячненськоїСВК від 18.03.2016 року, копії постанови суду по справі №583/905/16-а.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки самого процесу голосування не відбулось, протоколи про підрахунок голосів та про результати виборів не складались, сільська виборча комісія не має законної можливості прийняти рішення стосовно результатів повторних виборів депутата по одномандатному виборчому окрузі №12, Сонячненської сільської ради 3.04.2016 р. відповідно до положень ч. 2, ст. 85 Закону України «Про місцеві вибори», відповідно, оприлюднити зазначене рішення.
Здійснюючи апеляційний перегляд постанови суду першої інстанції, колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду виходячи з наступного.
Відповідно до п. 20, ч. 1, ст. 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Закон України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII із змінами та доповненнями (надалі Закон) визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.
Статтею 11 вказаного Закону передбачено, що виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом. Виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Згідно ч.4 ст.14 Закону №595, повторні вибори депутатів (депутата) у відповідному багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі призначаються відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі визнання відповідних виборів у цьому виборчому окрузі такими, що не відбулися, з підстав, визначених цим Законом, чи в разі визнання особи, обраної у відповідному одномандатному виборчому окрузі депутатом, такою, яка відмовилася від депутатського мандата у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
Відповідно до ч.2 ст.17 Закону №595, для проведення виборів депутатів сільської, селищної ради відповідна сільська, селищна територіальна виборча комісія не пізніш як за 38 днів до дня чергових або перших місцевих виборів утворює одномандатні виборчі округи з приблизно рівною кількістю виборців у кожному в кількості, що дорівнює загальному складу відповідної місцевої ради, визначеному відповідно до частини третьої статті 16 цього Закону та частини першої цієї статті.
Орієнтовна середня кількість виборців в одномандатних виборчих округах на території села, селища визначається відповідною територіальною виборчою комісією на підставі відомостей Державного реєстру виборців про кількість виборців, які проживають на території відповідного села, селища, що подаються органом ведення Державного реєстру виборців до відповідної територіальної виборчої комісії не пізніш як за 40 днів до дня виборів.
Згідно із ч. 1 ст. 20 Закону України «Про місцеві вибори», виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Статтею 25 Закону №595, якою визначені повноваження територіальних виборчих комісій, передбачено, що територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 -Закону України "Про місцеві вибори",сільска, селищна територіальна виборча комісія: 1) забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів; 2) утворює одномандатні виборчі округи по виборах депутатів сільської, селищної ради, встановлює їх межі, єдину нумерацію; 3) реєструє кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради у відповідних одномандатних виборчих округах, їх довірених осіб та видає їм посвідчення; 4) реєструє кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости, їх довірених осіб та видає їм відповідні посвідчення; 5) повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів у депутати відповідної сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, старости; 6) затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів відповідної місцевої ради, а також сільського, селищного голови, старости, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх дільничним виборчим комісіям; 7) скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії; 8) вирішує питання щодо використання коштів на проведення місцевих виборів, розподіляє кошти між дільничними виборчими комісіями, здійснює контроль за їх цільовим використанням; 9) сприяє організації зустрічей кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради, кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости з виборцями; 10) забезпечує виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації, передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям; 11) здійснює контроль за наданням списків виборців дільничними виборчими комісіями для загального ознайомлення та уточнення; 12) реєструє офіційних спостерігачів від кандидатів у депутати відповідної сільської, селищної ради та кандидатів на посади сільських, селищних голів, старост, від громадських організацій; 13) здійснює контроль за використанням кандидатами власних виборчих фондів згідно із цим Законом; 14) встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости; 15) реєструє обраних депутатів сільської, селищної ради; 16) реєструє обраного сільського, селищного голову, старосту; 17) організовує проведення повторного голосування і повторних виборів у випадках, передбачених цим Законом; 18) встановлює підсумки голосування з виборів депутатів районної ради в територіальних виборчих округах, утворених у межах відповідного села, селища, передає ці підсумки до районної виборчої комісії; 19) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
З огляду на наведені положення норм виборчого законодавства, Сонячненська сільська виборча комісія Охтирського району Сумської області, є належним суб'єктом виборчого процесу, яка сформована (утворена) відповідно до цього Закону або інших законів України, та яка уповноважена забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів, в тому числі щодо організації проведення повторного голосування і повторних виборів у випадках, передбачених цим Законом.
Організація роботи виборчої комісії визначена ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори», згідно частин 1, 11, 15 якої основною формою роботи виборчої комісії є засідання; на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання; рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити:найменування комісії;найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер;мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії;посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; резолютивну частину.Зміст та номер рішення повинні бути відображені у протоколі відповідного засідання комісії. Рішення виборчої комісії вивішується на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення не пізніше ранку наступного дня після дня його прийняття
Згідно із ч. 3 ст. 13 цього Закону рішення виборчих комісій доводяться до відома громадян через друковані засоби масової інформації або оприлюднюються в інший спосіб у триденний строк з дня їх прийняття, якщо інше не передбачено законом.
Підстави для визнання виборів такими, що не відбулися визначені частиною 11 статті 85 Закону України «Про місцеві вибори», згідно якої вибори у виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися, у зв'язку з настанням обставин, передбачених частиною дев'ятою цієї статті та частиною другою статті 48 цього Закону.
Згідно із ч.9 ст. 85 вказаного Закону, якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів включено лише одного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, і за результатами голосування у день виборів він не був обраний відповідно до вимог частини восьмої цієї статті або якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів включено двох кандидатів на посаду міського (міста, кількість виборців у якому дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) голови, і жоден з них не був обраний відповідно до вимог частини сьомої цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання відповідних місцевих виборів такими, що не відбулися.
Відповідно до ч.2 ст. 48 Закону України «Про місцеві вибори» у разі якщо у відповідному виборчому окрузі після закінчення строку реєстрації кандидатів не залишилося жодного кандидата, жодного виборчого списку місцевих організацій партій, вибори у такому виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися.
Підстави проведення повторного голосування також визначено врегульовано ст.87 Закону №595.
Частиною першою статті 91 цього Закону встановлено, що рішення про призначення повторних виборів депутатів (депутата) у відповідному багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня прийняття рішення про визнання відповідних виборів депутатів у цьому виборчому окрузі такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
Як вже було встановлено, що постановою Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області № 25 від 13 лютого 2016 року визнано повторні вибори по одномандатному виборчому округу № 12 такими, що не відбулися та призначено повторні вибори по одномандатному виборчому окрузі № 12 на 03 квітня 2016 року, виборчий процес яких розпочинається з 13 лютого 2016 року.
Після чого, за результатами проведення засідання Сонячненської СВК, 18.03.2016 року прийнято постанову № 27 відповідно до якої, було прийняте рішення про визнання повторних виборів по одномандатному виборчому окрузі № 12 призначених на 03.04.2016 року такими, що не відбулися та призначені повторні вибори по одномандатному виборчому окрузі №12 на 15 травня 2016 року. Виборчий процес розпочати при умові виділення коштів з місцевого бюджету з 25 березня 2016р. Тобто, фактично, Сонячненська СВК постановою №27 від 18.03.2016 року скасувала (анулювала) постанову №25 від 13.2016 року про призначення повторних виборів на 03.04.2015 року.
В той же час, як протокол так і постанова від 18 березня 2016 року про призначення повторних виборів на 15.05.2016 року, були визнанні протиправним та скасовані вищенаведеним судовим рішенням від 23.03.2016 року.
Тобто, з огляду на скасування постанови Сонячненської СВК №27 від 18.03.2016 року, тому постанова Сонячненської СВК від 13.02.2016 року за №25 про призначення повторних виборів по одномандатному виборчому окрузі № 12 на 03.04.2016 року, яка не була визнана протиправною або скасованою у встановленому законом порядку, є діючою, та є такою, що обов'язкова до виконання.
Як було встановлено, що проведення голосування у день призначених повторних виборів, а саме - 03 квітня 2016 року, не відбулося.
Відповідно до частини 2 статі 85 Закону №595, сільська, селищна територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у єдиному одномандатному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень:
1) про визнання депутата обраним у відповідному єдиному одномандатному виборчому окрузі;
2) про проведення повторного голосування;
3) про визнання виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися.
Не зважаючи на вимоги діючого законодавства, що регулює спірні правовідносини, Сонячненська СВК на час звернення позивача із позовом до суду (11.04.2016 року), на час ухвалення судом постановине прийняла у встановлений законом строк жодних рішень з цього приводу та не опублікувала його у встановленому законом порядку, що вказує на протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, чим порушує права позивача, як кандидата в депутати по одномандатному виборчому округу №12, в сфері виборчого законодавства. Прийняття відповідного рішення, є належною формою реалізації Сонячненсьокю СВК своїх владних управлінських функцій. Відсутні будь-які докази звернення Відповідача до ЦВК з питань роз'яснення та отримання консультативної допомоги з цього питання.
Колегія суддів не приймає до уваги заперечення ОСОБА_3наданих в судовому засіданні суду першої інстанції з приводу того, що в зв'язку з тим, що постанова Сонячненської СВК від 18.03.2016 року №27 про призначення повторних виборів на 15.05.2016 року була скасована в судовому порядку, тому комісія не може прийняти цю ж саму постанову в цій же самій редакції. Це є компетенцією ЦВК, яка на сьогоднішній день не прийняла ніяких рішень з цього приводу.
Колегія суддів звертає увагу, що в даному випадку не вимагається від відповідача прийняти таку ж саму постанову, яка була прийнята 18.03.2016 року в тій самі редакції та з тих самих підстав. В даному випадку мова йде про необхідність прийняття відповідного рішеннята про його оголошення за наслідками спливу подій з питань призначених повторних виборів на 03.04.2016 року, які в цей день не відбулися з певних обставин.
Не приймається до уваги пояснення з приводу відсутності компетенції Сонячненської СВК розглядати та ухвалювати рішення до тих пір, поки у її складі не буде 9 осіб.
Колегія суддів зазначає, що за правилами ч.2 ст.71 КАС України, на відповідачеві, як на суб'єкті владних повноважень полягає обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В даному випадку, жодних доказів та документального підтвердження, окрім звичайних заперечень, з приводу припинення або анулювання діяльності Сонячненської СВК, відсутності повноважного складу комісії, суду не надано взагалі.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що постановою Сонячненською СВК №28 від 08.04.2016 року, тобто на час закінчення строку для прийняття рішення щодо голосування призначеного на 03.04.2016 року, було прийняте рішення про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом в депутати по одномандатному округу №12. Тобто, Сонячненська СВК є діючим суб'єктом виборчого процесу.
За приписами статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Як вбачається з матеріалів справи, суд першої інстанції при наданні оцінці фактичним обставинам справи, жодного з документів, або судових рішень, які суд враховував при прийнятті постанови не долучав та не витребовував. Жодного документу, яким суд першої інстанції надавав оцінку в матеріалах справи відсутні. Зазначене вплинуло на всебічність та повноту встановлення обставин справи, та як наслідок на правову обґрунтованість постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
З огляду на надання неналежної правової оцінки фактичним обставинам справи та положенням норм матеріального права, привело суд першої інстанції до помилкового висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Доводи апелянта спростовують правильність прийнятого судом першої інстанції рішення.
Таким чином, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції, з урахуванням приписів ст.202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям нової про задоволення позовних вимог.
Крім того, колегія суддів, з урахуванням приписів ст.ст. 87, 94, 98 КАС України, Закону України «Про судовий збір», вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Сонячненськоїсільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області судовий збір у розмірі 606, 32 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 87, 88, 94, 98, 159, 160, 167, 172, 177, 195, 197, 198, 200, 205, 207, 209, 211, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 13 квітня 2016 року по адміністративній справі №583/1152/16-а - скасувати та прийняти нову.
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Зобов'язати Сонячненськусільську виборчу комісію Охтирського району Сумської області прийняти рішення стосовно результатів повторних виборів депутата по одномандатному виборчому окрузі № 12 Сонячненської сільської ради 3 квітня 2016 року.
Зобов'язати Сонячненську сільську виборчу комісію Охтирського району Сумської області оприлюднити по виборчому округу № 12 рішення стосовно результатів повторних виборів депутата по одномандатному виборчому окрузі № 12 Сонячненської сільської ради 3 квітня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Сонячненськоїсільської виборчої комісії Охтирського району Сумської областісудовий збір у розмірі 606 (шістсот шість) гривен 32 копійки на реквізити: отримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Яковенко М.М.
Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Старосуд М.І.