Постанова від 18.03.2016 по справі 804/1052/16

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2016 р. Справа № 804/1052/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОлійника В. М.

при секретаріПрихно К.С.

за участю:

представника позивача представника відповідача Старченка С.П. Науменко О.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом державного підприємства "Український державний центр радіочастот" до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

23 лютого 2016 року державне підприємство «Український державний центр радіочастот» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не підготовки висновку про повернення позивачу надміру сплачених грошових зобов'язань по сплаті податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за 2013-2014 роки у сумі 735 794,00 грн. з Державного бюджету України згідно із поданою заявою позивача від 15.10.2015 вих. № 80/08.1/11987 та по не направленню такого висновку для виконання відповідному органу Державного казначейства України;

зобов'язати відповідача підготувати висновок про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань по сплаті податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності 2013-2014 роки у сумі 735 794,00 з Державного бюджету України згідно із поданою заявою позивача від 15.10.2015 вих. № 80/08.1/11987 та направити такий висновок для виконання відповідному органу Державного казначейства України.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що в структурі позивача створено відокремлені підрозділи, зокрема Центральна філія Державного підприємства «Український державний центр радіочастот», місцезнаходження якої: 49064, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, проспект Сергія Нігояна, буд. 41.

Позивачем було обрано консолідовану сплату податку на прибуток до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів, що знаходяться у його складі.

Враховуючи наявні переплати позивач звернувся до відповідача 17.08.2015 року (вих. № 08.1/9399), 15.10.2015 року (вих. № 80/08.1/11987), 26.11.2015 року (вих. № 80/08.1/14044) 15.12.2015 року (вих. № 80/08.1/15086) із заявами про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань із податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток підприємств за 2013-2014 роки.

Відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Позивач стверджує, що в порушення норм чинного законодавства, відповідач не склав та не надав органу казначейству висновок про повернення коштів.

Контролюючий орган, не забезпечив своєчасне складення та направлення відповідного висновку.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог позивача, просив відмовити у їх задоволенні та додатково пояснив, що позивач знаходиться на обліку у МГУ ДФС Центральний офіс з ОВП м. Києва.

В ході отриманих запитів щодо повернення надмірно сплачених коштів по податку на прибуток на розрахунковий рахунок головного підприємства встановлено, що в інтегрованій картці платника податків переплата сформована за рахунок уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань, щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства за 2013 рік, в якому податок на прибуток платника консолідованого податку на прибуток зменшено на 11 088 096,00 грн. Для прийняття об'єктивного рішення щодо повернення грошових коштів, з метою недопущення втрат бюджету до МГУ ДФС - Центральний офіс з ОВП було надано запит для перевірки правильності розрахунку та обґрунтованості зменшення податку на прибуток ДП "Український державний центр радіочастот" від 15.12.2015 р. № 942/10/04-66-15-01-20. По теперішній час відповідь до ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області не надійшла.

15 березня 2016 року до УДКС у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська надано висновок №59 від 14.03.2016 р. щодо повернення коштів у сумі 49 999,00 грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд встановив наступні обставини.

Державне підприємство «Український державний центр радіочастот» - позивач зареєстроване як юридична особа у Святошинській районній державній адміністрації м. Києва 09.02.1994, код за ЄДРПОУ - 01181765.

Місцезнаходження відповідача: м. Київ, проспект Перемоги, 15-й км, знаходиться на податковому обліку у Міжрегіональному головному управлінні Міндоходів - Центральному офісі з обслуговування великих платників.

В структурі позивача створено відокремлені підрозділи, зокрема Центральна філія Державного підприємства «Український державний центр радіочастот», місцезнаходження якої: 49064, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, проспект Сергія Нігояна, буд. 41, код ЄДРПОУ 21908235, та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Позивачем було обрано консолідовану сплату податку на прибуток до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів, що знаходяться у його складі.

Як встановлено судом, у позивача наявна переплата з податку на прибуток у розмірі 23 675,00 грн. та переплата з авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 712 119,00 грн., всього на суму 735 794,00 грн., що підтверджується відповідним актом звірення розрахунків від 01.02.2016 № 5244-20.

Враховуючи наявні переплати позивач звернувся до відповідача 17.08.2015 року (вих. № 08.1/9399), 15.10.2015 року (вих. № 80/08.1/11987), 26.11.2015 року (вих. № 80/08.1/14044) 15.12.2015 року (вих. № 80/08.1/15086) із заявами про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань із податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток підприємств за 2013-2014 роки.

Лист Державної фіскальної служби України від 31.12.2015 щодо повернення надміру сплачених грошових зобов'язань по сплаті авансових внесків на прибуток підприємств за 2013-2014 роки (вих. № 28270/6/99-99-15-01-01-15) містить інформацію щодо змін в законодавстві з порушеного питання, але не містить відомості про підготовку висновку про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань.

Акт звірки від 01.02.2016 р. №5244-20 розрахунків позивача за період 01.01.2015 до 31.12.2015 на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності містить інформацію про позитивне сальдо розрахунків за даними територіального органу Міндоходів 735 794,00 грн.

Відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Контролюючим органом не заявлено про пропущення платником податків такого строку, та позивачем підтверджено його додержання.

Взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України (органи Міндоходів) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої ст. 45 визначені наступними нормативними актами:

- до 22.01.2016 року «Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань», затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013 року №882/1188 (далі - Порядок №882/1188);

- з 22.01.2016 року «Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року №1146 (далі Порядок -1146).

Процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету врегульовані також «Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затвердженим наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 року №787 (далі Порядок №787).

Відповідно до п. 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

У разі потреби в поверненні помилково або надміру зарахованих коштів готівкою фізичним особам, які не мають рахунків у банках (більше ніж одному одержувачу), органом, що контролює справляння надходжень бюджету, в доповнення до подання до відповідного органу Казначейства подається реєстр одержувачів коштів, в якому зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові одержувача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума, що підлягає поверненню, у двох примірниках.

Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Згідно пункту 7 Порядку №882/1188 орган Міндоходів готує висновок за встановленою формою та інші документи на підставі даних особових рахунків платників.

При цьому прямо визначено, що контролюючий орган вчиняє спірні дії саме на підставі даних особових рахунків платників, і згідно Порядку №1146 після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує, зокрема, висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пізніше п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними держаному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

Однак відповідач, в порушення вищенаведених норм права, не склав та не надав органу казначейства висновок про повернення коштів.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

З огляду на вищевказане, враховуючи, що сума 735 794,00 грн. узгоджена з державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача по не підготовці висновку про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань по сплаті податку на прибуток є прямим порушенням прав позивача на норм чинного законодавства України.

У зв'язку з вищевикладеним суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, суд також вважає за необхідне присудити з Державного бюджету України на користь державного підприємства "Український державний центр радіочастот" судові витрати у розмірі 2756,00 грн.

Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області щодо не підготовки висновку про повернення державному підприємству "Український державний центр радіочастот" надміру сплачених грошових зобов'язань по сплаті податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, за 2013-2014 роки у сумі 735794,00 грн. з Державного бюджету України згідно із поданою заявою позивача від 15.10.2015 р. вих. № 80/08.1/11987 та по не направленню такого висновку для виконання відповідному органу Державного казначейства України.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області підготувати висновок про повернення державному підприємству "Український державний центр радіочастот" надміру сплачених грошових зобов'язань по сплаті податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, за 2013-2014 роки у сумі 735794,00 грн. з Державного бюджету України згідно із поданою заявою позивача від 15.10.2015 р. вих. № 80/08.1/11987 та направити такий висновок для виконання відповідному органу Державного казначейства України.

Присудити з Державного бюджету України на користь державного підприємства "Український державний центр радіочастот" судові витрати у розмірі 2756,00 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови складений 23 березня 2016 року.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 23 березня 2016 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник