Ухвала від 15.04.2016 по справі 923/1095/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

УХВАЛА

"15" квітня 2016 р. Справа № 923/1095/14

Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. при секретарі Чернявській О.П., розглянувши<заяву Управління Державної казначейської служби України у Генічеському районі Херсонської області про зміну порядку і способу виконання рішення у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Туристична компанія "Визит-Центр" м. Миколаїв

до відповідача-1:Генічеської районної державної адміністрації м. Генічеськ Херсонської обл.

відповідача-2: Управління Державної казначейської служби України у Генічеському районі Херсонської області

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - фінансове управління

Генічеської районної державної адміністрації м. Генічеськ, Херсонської області

про стягнення 400000грн.

За участю представників сторін:

- ОСОБА_1 дов . від 29.01.2016р. № 01/24/06/139 - Управління Державної казначейської служби України у Генічеському районі Херсонської області

- ОСОБА_2 - ПАТ "Туристична компанія "Визит-Центр"

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 06.10.2014р. суд повністю задовольнив позов приватного акціонерного товариства "Туристична компанія "Визит-Центр" ( м. Миколаїв) до відповідача-1:Генічеської районної державної адміністрації (м. Генічеськ, Херсонської області), відповідача-2: Управління Державної казначейської служби України у Генічеському районі Херсонської області, Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: фінансове управління Генічеської районної державної адміністрації (м. Генічеськ, Херсонської області) та стягнув з районного бюджету Генічеського району Херсонської області на користь Приватного акціонерного товариства "Туристична компанія "Визит-Центр" (54043, м. Миколаїв, вул.Морехідна,14, оф.430, рахунок № 26008002018780 в АТ "Дельта Банк", МФО 380236, код ЄДРПОУ 22425912 ) 400000,00 (Чотириста тисяч) грн., які було сплачено відповідно до Договору набуття права на оренду земельної ділянки від 19 лютого 2007 року за платіжним дорученням № 8 від 01.03.2007р. на рахунок цільового фонду спеціального фонду районного бюджету № 31516931700112 код доходу 50110000, УДК Херсонської області, МФО 852010, ОКПО 24103822, код отримувача 02316612, стягнув з Генічеської районної державної адміністрації (75500, м. Генічеськ Херсонської області вул.Леніна,5, код ЄДРПОУ 04060045) на користь Приватного акціонерного товариства "Туристична компанія "Визит-Центр" (54043, м. Миколаїв, вул.Морехідна,14,оф.430, рахунок № 26008002018780 в АТ "Дельта Банк" МФО 380236, код ЄДРПОУ 22425912 ) судовий збір, сплачений за розгляд справи у суді, у розмірі 8000,00 (Вісім тисяч) грн.

Ухвалою від 15.04.2016р. суд за власною ініціативою виправив помилку (описку) у рішенні від 06.10.2014р.

28.03.2016р. до суду від управління Державної казначейської служби України у Генічеському районі Херсонської області (далі-управління Казначейства) надійшла заява про зміну порядку і способу виконання рішення у справі.

Заява мотивована тим, що на виконанні управління Казначейства перебуває на виконанні наказ Господарського суду Херсонської області виданий 29.10.2014 року по справі № 923/1095/14 про стягнення з районного бюджету Генічеського району Херсонської області на користь ПАТ „Туристична компанія „Візит-Центр" 400,0 тис. грн., які було сплачено відповідно до Договору набуття права на оренду земельної ділянки (далі - Виконавчий документ).

Вказана сума була сплачена ПАТ "ТК Визит - Центр" на рахунок спеціального фонду районного бюджету, відкритий по коду класифікації доходів бюджету 50110000 "Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади".

Безспірне списання коштів за рішенням суду про стягнення надходжень бюджету здійснюється у відповідності до пунктів 16-23 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2011 № 845 (зі змінами) (далі-Порядок).

Згідно із пунктом 19 Порядку безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів та їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

Розписом доходів районного бюджету на 2014-2016 роки надходження за ККДБ 50110000 "Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади" в 2014 -2016 роках не передбачені. Дата останнього руху коштів по рахунку спеціального фонду 31516931700112, на який надійшли кошти від Позивача 12.12.2013.

Одночасно з цим, відповідно до пункту 20 Порядку, якщо законом відповідний вид надходжень у поточному бюджетному періоді не передбачений, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється з рахунка, на якому обліковуються кошти відповідного бюджету за ККДБ 24060300 "Інші надходження".

Після отримання відповіді від фінансового управління Генічеської районної державної адміністрації (копія листа додається) управлінням Казначейства того ж дня на підставі вищевказаного пункту 20 Порядку було сформовано платіжне доручення на перерахування коштів у сумі 400 000,0 грн. з рахунку бюджету Генічеського району, відкритому по ККДБ 24060300 "Інші надходження".

Станом на 25.03.2016 стягувачу перераховані у повному обсязі кошти, що надійшли за цей час на рахунок за ККДБ 24060300 "Інші надходження", у загальній сумі 11843,35 грн. Залишок суми, що підлягає стягненню, складає 388156,65 грн.

Так як кошти на вказаний рахунок надходять в обсязі, недостатньому для виконання виконавчого документу, управління Казначейства неодноразово зверталось до фінансового управління Генічеської районної державної адміністрації, щодо перерахування вказаної суми з рахунку, на якому обліковуються кошти загального фонду районного бюджету, на рахунок по ККДБ 24060300 "Інші надходження", з метою повернення коштів Позивачу у повному обсязі. Проте, фінансовим управлінням Генічеської районної державної адміністрації у наданні коштів відмовлено.

Відповідно до пунктів 23, 27 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон) визначена виключна компетенція міських рад, котрі на пленарних засіданнях вирішують такі питання: затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.

Також, статтею 28 Закону в галузі бюджету, фінансів і цін, виконавчим органам міських рад надано повноваження зі складання проекту місцевого бюджету, подання його на затвердження відповідної ради, забезпечення виконання бюджету; підготовка і подання відповідно до районних, обласних рад необхідних фінансових показників і пропозицій щодо складання проектів районних і обласних бюджетів.

Управління Казначейства неодноразово зверталось до постійної комісії Генічеської районної ради з питань бюджету, фінансів та інвестиційної діяльності про сприяння в наданні фінансовому управлінню Генічеської РДА підкріплення для виконання судового рішення. Однак до цього часу питання не вирішено.

Як переконує заявник, у виконавчому документі (наказі господарського суду) зазначено: "стягнути з районного бюджету Генічеського району ", який не може визначатися як боржник, оскільки боржники, це визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органі казначейства (п.2 Порядку).

Органом, що контролює справляння надходжень районного бюджету є фінансове управління Генічеської РДА. Органом, яким надано виключне право, на затвердження та внесення змін, а також виконання районного бюджету відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", є районна рада Генічеського району. Проте, а ні Генічеська РДА, а ні районна рада Генічеського району у Виконавчому документі як боржник не визначені.

Обов'язок управління Казначейства, щодо безспірного списання за Виконавчим документом, згідно із п. 18 Порядку, повідомити фінансове управління Генічеської РДА про безспірне списання коштів районного бюджету, та в даному випадку, у відповідності до п.20 Порядку здійснювати безспірне списання за кодом доходів бюджету "Інші надходження".

Проте, управління Казначейства неодноразово використало право на звернення до Генічеської РДА, до районної ради Генічеського району, а також до правоохоронних органів з проханням посприяти у виконанні рішення суду.

Управління Казначейства не наділено жодними повноваженнями примусового впливу на органи, що контролюють справляння надходжень районного бюджету, та органи місцевого самоврядування щодо виділення фінансування для безспірного списання за зазначеним виконавчим документом, більш того, що ці органи не визначені як боржники.

Згідно із п.3 ст.3 Закону України „Про виконавче провадження" органи Казначейства не є органами примусового виконання.

Незважаючи на зазначені обставини, Херсонським окружним адміністративним судом 20.10.2015 по справі № 821/3103/15 винесено постанову та визнано протиправною бездіяльність управління Казначейства щодо невиконання наказу Господарського суду Херсонської області від 29.10.2014 № 923/1095/14, яка ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду залишена без змін.

При цьому, суд першої та апеляційної інстанцій, не зазначив які саме дієві заходи повинно було зробити управління Казначейства, як орган, який здійснює розрахунково - касове обслуговування та безспірне списання в межах Порядку, для примусу районної ради Генічеського району та Генічеської РДА виділити кошти для стягнення за Виконавчим документом.

Рішення суду апеляційної інстанції управлінням Казначейства оскаржено до Вищого адміністративного суду України.

Згідно із ст. 121 ГПК України за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим сторони або державний виконавець звертається до суду із заявою про заміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення.

Під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право у відповідності до підпункту 2 пункту 5 Порядку звертатися до органу, який видав виконавчий документ, щодо роз'яснення рішення, порушувати клопотання про встановлення чи зміни порядку і способу виконання рішення.

Враховуючи, вищевикладене та керуючись ст. 121 ГПК України, пунктом 5 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (зі змінами), управління Казначейства просить суд змінити спосіб та порядок виконання наказу Господарського суду Херсонської області від 29.10.2014 по справі № 923/1095/14 про стягнення з районного бюджету Генічеського району Херсонської області на користь ПАТ "Туристична компанія "Візит-Центр" 400,0 тис. грн. шляхом списання цих коштів з Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області.

Для розгляду заяви про зміну способу та порядку виконання наказу господарського суду Херсонської області від 29.10.2014 по справі № 923/1095/14 про стягнення з районного бюджету Генічеського району Херсонської області на користь ПАТ "Туристична компанія "Візит-Центр" 400,0 тис. грн. шляхом списання цих коштів з Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області призначено судове засідання з викликом сторін.

Відповідач-1: Генічеської РДА надав до суду письмові заперечення (лист від 04.04.2016р. № 171-вх) проти заяви управління Державної казначейської служби України у Генічеському районі Херсонської області (далі-управління Казначейства) про зміну порядку і способу виконання рішення у справі, посилаючись на відсутність коштів та дотримання управлінням Казначейства порядку виконання судового рішення.

13.04.2016р. до суду надійшло клопотання Генічеської РДА про зупинення розгляду справи до розгляду Вищим адміністративним судом України касаційної скарги у справі № 821/3103/15. Разом з тим Відповідач-1 не пояснив, яким чином вирішення спору та розгляд справи № 821/3103/15 може вплинути на розгляд заяви управління Казначейства про зміну порядку і способу виконання рішення у даній справі.

Крім того, інші підстави, які б зумовлювали зупинення провадження у справі судом станом на 15.04.2016р. не встановлені. За таких обставин суд відмовляє у задоволенні клопотання Генічеської РДА про зупинення розгляду даної справи до розгляду Вищим адміністративним судом України касаційної скарги у справі № 821/3103/15.

Позивач надав пояснення по суті заяви управління Казначейства про зміну порядку і способу виконання рішення у даній справі та просить суд її задовольнити, оскільки протягом 2014 - 2016р. рішення суду виконано лише в сумі 11 843,35 грн.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників Позивача та управління Казначейства, суд задовольняє заяву управління Казначейства про зміну способу та порядку виконання наказу господарського суду Херсонської області від 29.10.2014 по справі № 923/1095/14 про стягнення на користь ПАТ "Туристична компанія "Візит-Центр" 400,0 тис. грн. шляхом списання цих коштів з Відповідача - 1 - Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області.

Відповідно до статті 116 ГПК виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом.

Господарський суд на підставі статті 121 ГПК має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання.

Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

Якщо у відповідача відсутні кошти на рахунку в банку або коли їх не вистачає для покриття заборгованості, господарський суд може змінити спосіб виконання рішення і видати наказ про звернення стягнення на його майно, що не виключає права господарського суду з метою захисту у найбільш ефективний та справедливий спосіб порушених відповідачем майнових прав позивача зазначити у виданому ним наказі й конкретне майно відповідача, на яке слід звернути стягнення, якщо в розпорядженні суду є достовірні дані про його наявність у відповідача.

Якщо заходів до забезпечення позову не було вжито до прийняття рішення зі спору, то господарський суд згідно з частиною другою статті 121 ГПК має право одночасно з вирішенням питання про відстрочку, розстрочку або зміну способу і порядку виконання рішення вжити заходів до забезпечення його виконання, про що зазначається в цій же ухвалі.

Ухвала про відстрочку або розстрочку виконання рішення, зміну способу та порядку виконання рішення, ухвали, постанови підлягає виконанню на підставі пункту 2 частини другої статті 17 Закону України "Про виконавче провадження", тому відповідний наказ у такому випадку не видається.

Викладене у даній ухвалі кореспондується з викладеним у Постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. № 9 " Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України ".

Суд звертає увагу учасників провадження, що відповідно статті 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

На підставі викладеного керуючись приписами ст.ст. 86, 121 ГПК України, пунктом 5 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (зі змінами), суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву управління Казначейства про зміну способу та порядку виконання наказу господарського суду Херсонської області від 29.10.2014 по справі № 923/1095/14 про стягнення на користь ПАТ "Туристична компанія "Візит-Центр" (54043, м. Миколаїв, вул.Морехідна,14, оф.430, рахунок № 26008002018780 в АТ "Дельта Банк", МФО 380236, код ЄДРПОУ 22425912 ) 400,0 тис. грн. шляхом списання цих коштів з Відповідача - 1 : Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області (75500, м. Генічеськ, Херсонської області, вул. Леніна, 5, код ЄДРПОУ 04060045).

Суддя Т.Г. Пінтеліна