12 квітня 2016 рокусправа № 808/3369/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Трахт К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Приватного підприємства «Інтер»
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Приватного підприємства «Інтер» про зобов'язання вчинити певні дії, -
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області звернулося з вищевказаним позовом до суду в якому просило:
зобов'язати відповідача забезпечити доступ до об'єктів планової перевірки пожежної та техногенної безпеки на АГЗС АГНКС ПП «Інтер», за адресою: м. Токмак, вул. Воровського, буд. 91, і АГЗС ПП «Інтер» за адресою: Токмацький р-н. м. Молочанськ, вул. Шевченка, буд. 133 б. (в т.ч. всіх приміщень та обладнання) працівникам підрозділів ГУ ДСНС України у Запорізькій області для здійснення заходів планової перевірки; надати всі необхідні документи підприємства ПП «Інтер» для здійснення планової перевірки пожежної та техногенної безпеки на АГЗС АГНКС ПП «Інтер», за адресою: м. Токмак, вул. Воровського, буд. 91, і АГЗС ПП «Інтер» за адресою: Токмацький р-н. м. Молочанськ, вул. Шевченка, буд. 133 б. та забезпечити присутність уповноважених осіб підприємства ПП «Інтер» при здійсненні планової перевірки пожежної та техногенної безпеки АГЗС АГНКС ПП «Інтер», за адресою: м. Токмак, вул. Воровського, буд. 91, і АГЗС ПП «Інтер» за адресою: Токмацький р-н. м. Молочанськ, вул. Шевченка, буд. 133 б.
В обґрунтування позову посилається, на те, що підприємство безпідставно не допускає посадових осіб Управління до перевірки за наявності встановлених законодавством підстав.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року позов було задоволено.
Не погодившись із прийнятим рішенням ПП «Інтер» подало апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просило постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Посилається, що Розпорядження КМ України, від 28.01.2015, № 317-р «Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки» Державній службі з надзвичайних ситуацій та її територіальним органам надано дозвіл на проведення протягом квітня - червня 2015 року планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях, у власності або користуванні яких перебувають об'єкти підвищеної небезпеки, в той же підприємство відповідача відноситься до потенційно небезпечних об'єктів, а не до небезпечних об'єктів, в зв'язку з чим воно не може об'єктом перевірки. Також вказує, що підприємство взагалі не отримувало повідомлення про перевірку.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник ПП «Інтер» підтримав вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, представники Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області просили відмовити у її задоволенні та залишити без змін постанову суду першої інстанції.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи відповідно до Розпорядження КМ України, від 28.01.2015, №317-р «Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки» та наказу ГУ ДСНС України у Запорізькій області №121 від 17.04.2015 в період з 12.05.2015 по 26.05.2015 було заплановано проведення планової перевірки АГЗС АГНКС ПП «Інтер», за адресою: м. Токмак, вул. Воровського, 91 і АГЗС ПП «Інтер» за адресою: Токмацький р-н. м. Молочанськ, вул. Шевченка, 133 б.
27.04.2015 директору ПП «Інтер» Корнієнку Валерію Анатолійовичу особисто, під підпис, вручено повідомлення про проведення планової перевірки.
12.05.2015 при виході на об'єкт перевірки за адресом: м. Токмак, вул. Воровського, 91, директор Корнієнко В.А. а також інші уповноважені особи підприємства, які б мали право взяти участь у проведенні перевірки, були відсутні.
21.05.2015 співробітники Токмацького МРС ГУ ДСНС України у Запорізькій області вийшли на об'єкт перевірки - АГЗС АГНКС ПП «Інтер», за адресою: м. Токмак, вул. Воровського, 91.
В результаті було встановлено, що усі службові і допоміжні приміщення ПП «Інтер» закриті на замок. У зв'язку з чим, співробітниками Токмацького МРС ГУ ДСНС України у Запорізькій області 21.05.2015 складено акт про не допуск до проведення перевірки, і оскільки акт з боку ПП «Інтер» не було підписано, з метою з'ясування обставин щодо можливості проведення планової перевірки, цей акт відправлено рекомендованим листом на юридичну адресу ПП «Інтер».
Відповідно до ст. 11. Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом, а також надавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Згідно із ст. 8 вказаного Закону, яка визначає повноваження органу державного нагляду (контролю), орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Токмацький МРС (міськрайонний сектор) є територіальним підрозділом ГУ ДСНС України у Запорізькій області, та має повноваження щодо здійснення перевірок об'єктів господарювання у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Відповідно до ст.1 Закону України №877-V Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (далі по тексту - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно з ч. ч.1-3 ст.4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю). Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Відповідно до пп. 63 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 року, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Згідно зі ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до Розпорядження КМ України, від 28.01.2015, № 317-р «Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки» Державній службі з надзвичайних ситуацій та її територіальним органам надано дозвіл на проведення протягом квітня - червня 2015 року планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях, у власності або користуванні яких перебувають об'єкти підвищеної небезпеки.
Статтею 1 Закону України від 18 січня 2001 року N 2245-III «Про об'єкти підвищеної небезпеки» визначено, що об'єкт підвищеної небезпеки - це об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.
Потенційно небезпечний об'єкт - об'єкт, на якому можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини, біологічні препарати, а також інші об'єкти, що за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення аварії.
Відповідно до статті 9 Закону N 2245-III ідентифікація об'єктів підвищеної небезпеки це порядок визначення об'єктів підвищеної небезпеки серед потенційно небезпечних об'єктів.
Суб'єкт господарської діяльності ідентифікує об'єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин.
Порядок ідентифікації, форма та зміст оповіщення про її результати визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956, якою затверджений Порядок ідентифікації та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки. Дія цього Порядку поширюється на всіх суб'єктів господарської діяльності, у власності або користуванні яких є об'єкти, де можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини (потенційно небезпечні об'єкти), а також на всіх суб'єктів господарської діяльності, які мають намір розпочати будівництво потенційно небезпечних об'єктів.
На основі ідентифікаційних даних Кабінет Міністрів України затверджує класифікацію об'єктів підвищеної небезпеки і порядок їх обліку. Нормативи порогової маси небезпечних речовин також встановлені Кабінетом Міністрів України (Нормативи порогових мас небезпечних речовин за категоріями та Нормативи порогових мас небезпечних речовин для ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки, затверджені постановою від 11 липня 2002 року N 956,). Під час проведення ідентифікації для кожного потенційно небезпечного об'єкта розраховується сумарна маса кожної небезпечної речовини із зазначених у нормативах порогових мас.
Згідно з пунктом 15 Порядку зазначено, що у разі коли маса небезпечних речовин, визначена в установленому порядку, не перевищує нормативу потенційно небезпечний об'єкт не відноситься до об'єктів підвищеної небезпеки.
Отже, потенційно небезпечний об'єкт не обов'язково є об'єктом підвищеної небезпеки.
В той же час матеріалами справи підтверджено, що в різні періоди часу ПП «Інтер» відносилося як до потенційно небезпечного об'єкту так і до небезпечного об'єкту.
Відповідно до листа територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Запорізькій області від 22.10.2015 року № 07/07-14в/1601 до Державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки, які розташовані на території Запорізької області, станом на 01.10.2015 року занесено два об'єкти підвищеної небезпеки ПП «Інтер», а саме: газозаправна станція за адресою: Запорізька обл., м. Молочанськ, вул.. Шевченка, 133 б; та автомобільна газо-наповнювальна насосно-компресорна станція (АГНКС) за адресою: Запорізька обл.., м. Токмак, вул. Воровського, 91.
Зазначені обставини справи спростовують доводи апеляційної скарги з приводу того, що ПП «Інтер» не є об'єктом підвищеної небезпеки, а тому не може бути об'єктом перевірки.
Також керівник підприємства особисто 27 квітня 2015 року був повідомлений про час та дату проведення перевірки, про що свідчить його особистий підпис на повідомленні, зазначений факт свідчить про безпідставне твердження апелянта про те, що повідомлення про перевірку було отримано підприємством лише 27 травня 2015 року, коли перевірка повинна була закінчитися.
За таких обставин колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про правомірність призначення та проведення перевірки.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Інтер» - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі ухвала складена 15 квітня 2016 року.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова