Справа: № 823/25/16 Головуючий у 1-й інстанції: Орленко В.І. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
12 квітня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Мамчура Я.С.
суддів: Желтобрюх І.Л., Шостака О.О.
при секретарі Кривді В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційні скарги ОСОБА_1 та Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку третя особа: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку третя особа: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку, оформлене протоколом №1 від 05.01.2016 в частині постановки ОСОБА_1 на квартирний облік у загальну чергу та внесення в чергу з правом першочергового отримання житлового приміщення з 27.11.2015; зобов'язати житлову комісію Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку зарахувати ОСОБА_1 на квартирний облік на одержання жилого приміщення з урахуванням всього часу проходження служби з 11.08.1992 з правом на першочергове отримання жилого приміщення з 30.05.2006 року.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та закрити провадження у справі, мотивуючи тим, що позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить змінити постанову суду першої інстанції в частині, а саме: зобов'язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 на квартирний облік на одержання жилого приміщення в загальну чергу з 11.08.1992 року, на першочергове отримання житлового приміщення з 30.05.2006 року; зобов'язати квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква видати довідку про перебування позивача на квартирному обліку в Черкаському гарнізоні з 11.08.1992 року, з правом першочергового отримання житлових приміщень з 30.05.2006 року. В решті постанову суду залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, з наступних підстав:
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 безперервно проходить військову службу у Збройних Силах України: в Хмельницьму гарнізоні, Камянка-Бузькому гарнізоні, Львівському гарнізоні, Рівненському гарнізоні, Черкаському гарнізоні. Станом на 01.10.2015 вислуга років в календарному обчисленні складає: 27 років 2 місяці, в пільговому обчисленні: 28 років 6 місяців.
Згідно довідки Львівського квартирно-експлуатаційної частини району від 27.08.2004 №65 майор ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 з 11 серпня 1992 року зі складом сім'ї 1 особа.
Відповідно до довідки квартирно-експлуатаційного відділу м. Львів від 22.09.2015 №68, полковник ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_2 з 03.03.1995 по 16.09.2011 роки, а також у списках осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень з 30.05.2006 по 16.09.2011. Житлом за рахунок Міністерства оборони України забезпечувався; проживав у службовому приміщенні.
У 2007 році позивач отримав службове приміщення трикімнатну квартиру на сім'ю (дружина, донька, син) площею 42,7 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , в якій останні зареєстровані та проживають по теперішній час.
З довідки квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне від 30.12.2015 №354 вбачається, що полковник ОСОБА_1 не перебував на квартирному обліку у Рівненському зональному відділі Військової служби правопорядку з 01.06.2009 по 06.04.2015 роки зі складом сім'ї однієї особи, а також у списках осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень. Житлом за рахунок Міністерства оборони України не забезпечувався.
06 квітня 2015 року позивач переведений для проходження служби до Черкаському зонального відділу Військової служби правопорядку на посаду начальника відповідного відділу.
05 жовтня 2015 року позивач подав рапорт до житлової комісії Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку про зарахування на облік для поліпшення житлових умов у м. Черкаси, а також включення в списки на першочергове отримання житлового приміщення як учасника бойових дій.
27 листопада 2015 року на засіданні житлової комісії Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку вирішено: поставити на квартирний облік для одержання житлового приміщення при Черкаському ЗВ ВСП полковника ОСОБА_1 в загальну чергу з 11.08.1992 року за складом сім'ї одна особа, на підставі рапорту від 05.10.2015 №861 (протокол №8 від 27.11.2015).
05 січня 2016 року житлова комісії Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку постановила: на підставі п.п. 2.4, 2.14 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 19.06.2014 № 401, скасувати протокол житлової комісії Черкаського ЗВ ВСП від 29.12.2015 №10 та викласти п. 10 протоколу житлової комісії Черкаського ЗВ ВСП від 27.11.2015 №8 в наступній редакції, а саме: поставити на квартирний облік для одержання житлового приміщення при Черкаському зональному відділі Військової служби правопорядку полковника ОСОБА_1 в загальну чергу 27.11.2015 року зі складом сім'ї одна особа та внести в чергу з правом першочергового отримання житла, як учасника бойових дій (підстава рапорт полковника ОСОБА_1 від 05.10.2015 №861); поставити на квартирний облік для отримання житлового приміщення при Черкаському зональному відділі Військової служби правопорядку полковника ОСОБА_1 в загальну чергу 27 листопада 2015 року зі складом сім'ї одна особа та внести в чергу з правом першочергового отримання житла, як учасника бойових дій, на підставі рапорту від 05.10.2015 №86 (протокол засідання комісії №1 від 05.01.2016).
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги частково, зазначив, що оскільки статтею 43 Житлового кодексу України, якій консолідують п.п. 32, 26 Порядку, визначено, що черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік, яка у разі переміщення по службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються із збереженням попереднього часу перебування на обліку, отже, рішення житлової комісії Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку, оформлене протоколом від 05.01.2016 №1 в частині постановки ОСОБА_1 на квартирний облік для отримання житлового приміщення в загальну чергу, та внесення в чергу з правом першочергового отримання житла з 27.11.2015, є протиправним.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), держава зобов'язана забезпечити військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.
Згідно із частиною першою ст. 43 Житлового кодексу Української РСР, громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081 (далі - Порядок), визначено механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.
Відповідно до п.п. 22, 24, 32 Порядку, облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах; військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік; військовослужбовцям житло надається згідно з чергою. Черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень).
Відповідно до п. 3.7. Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень , затвердженої наказом Міноборони від 06.10.2006 № 577 (який втратив чинність 06.02.2012) (далі Інструкція №577), військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла. При цьому облікова справа направляється командиром (начальником) військової частини до нового місця служби військовослужбовця разом з особовою справою, а в разі розформування військової частини - до військового комісаріату. Перебування військовослужбовця на квартирному обліку за останнім місцем служби, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, підтверджується Довідкою (додаток 4) про перебування на обліку за попереднім місцем служби та зняття з обліку, виданою відповідним квартирно-експлуатаційним органом та командиром військової частини.
З аналізу наведених норм вбачається, що військовослужбовець, який перебував на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), згідно Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081, зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами його сім'ї із збереженням попереднього часу перебування на обліку.
Пунктом 2.14 Інструкції, затвердженої наказом Міністерства оборони України 30.11.2011 № 737, встановлює обмеження у разі якщо військовослужбовець, не перебував на обліку за одним із місць проходження військової служби, попередній час перебування його на обліку зберігається, якщо період проходження військової служби в цьому населеному пункті не перевищував шести місяців.
Однак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що встановлені абзацом 2 пункту 2.14 Інструкції, обмеження порівняно з іншими військовослужбовцями, які не зазнали такого переміщення, або які переміщувались по військовій службі в інший гарнізон до набрання чинності відповідними положеннями Інструкції №737, і яким зараховується попередній стаж перебування на квартирному обліку, є обмеженням прав таких військовослужбовців часом зарахування на облік, що є порушенням принципу рівності громадян, відповідно до ст. 24 Конституції України, оскільки, переміщення позивача по службі здійснювалось не за його власним бажанням, а відповідно до рішень вищестоящих органів і відповідних норм чинного законодавства.
Крім цього, колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції про безпідставність посилання третьої особи на доводи стосовно того, що позивач не відноситься до громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, згідно довідки про перевірку житлових умов Черкаського ЗВ ВСП від 15.10.2015 №45, полковник ОСОБА_1 мешкає в переобладнаному приміщенні для тимчасового проживання за адресою: АДРЕСА_2 , що належить Черкаському ЗВ ВСП. Комісія клопоче про поліпшення житлових умов зі складом сім'ї 1 особа.
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , відомості відсутні (довідка №52693040 від 05.02.2016).
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо ОСОБА_2 (дружина позивача), за останньою зареєстровано право власності на житловий будинок з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_3 , житловою площею 58,0 кв.м.; право власності виникло на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_4 , виданого виконавчим комітетом Білокриницької сільської ради 11.06.2012; 05.11.2012 відбулась державна реєстрація права власності.
Таким чином, з огляду на те, що житловий будинок дружини позивача є її особистою власністю і не є спільною сумісною власністю подружжя, колегія суддів вважає, що ОСОБА_1 відноситься до осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Щодо визначення дати постановки позивача на квартирний облік в загальну чергу та внесення в списки осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позивач перебуває на квартирному обліку в загальній черзі з 03.03.1995, а також у списках осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень з 30.05.2006 року (довідка квартирно-експлуатаційного відділу м. Львів від 22.09.2015 №68), оскільки, суд не наділений повноваженнями перевіряти правомірність рішень військових частин Камянка-Бузького та Львівського гарнізонів щодо встановлення дати постановки позивача на квартирний облік у загальну чергу, зміни дати постановки вказаних дат, а також, позивачем не оскаржувалось рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) про постановку на квартирний облік у загальну чергу з 03.03.1995 року.
Щодо зобов'язання житлової комісії Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку зарахувати ОСОБА_3 на квартирний облік на одержання житлового приміщення, колегія суддів також погоджується з висновками суду першої інстанції, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом зобов'язання відповідача розглянути питання про зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік в загальну чергу з 03.03.1995, в списки осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень з 30.05.2006 року, оскільки:
Згідно правової позиції, яка викладена в постанові Верховного Суду України від 21.05.2013 № 21-87а13, слідує, що з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянтів не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України суд,-
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку - залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року - залишити без змін.
Стягнути з Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку на користь Київського апеляційного адміністративного суду (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код ЄДРПОУ 38004897, банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві, МФО 820019, рахунок отримувача 31211206781007, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір в сумі 606 (шістсот шість) гривень 32 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Я.С. Мамчур
Судді І.Л. Желтобрюх
О.О. Шостак
Повний текст складено 15.04.2016 р.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Желтобрюх І.Л.
Шостак О.О.