Справа: № 823/5461/15 Головуючий у 1-й інстанції: Рідзель О.А. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
12 квітня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Мамчура Я.С.
суддів: Желтобрюх І.Л., Шостака О.О.
при секретарі Кривді В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, а саме: зобов'язати управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області внести зміни до наказу № 030 від 22.04.1988, п. 1 додатку № 1 до наказу № 030 від 22.04.1988, із зазначенням посади - «пожарный», часу та характеру служби під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи із зазначенням робочого часу та кратності: до 01.03.1988 - 620 год., кратність «З», після 01.03.1988 - 160 год., кратність « 2», 20 год., кратність «5» та часу перебування у резерві в стані бойової готовності: до 01.03.1988 1280 год., кратність «З» після 01.03.1988 320 год. кратність « 2» та видати довідку ОСОБА_2 ф. 122 за період з 11.10.1987 по 12.11.1987,3 11.12.1987 по 11.01.1988, та з 15.02.1988 по 20.02.1988, за формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988; зобов'язати управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області провести перерахунок грошового утримання (заробітної плати) ОСОБА_2 за період з 11.10.1987 по 12.11.1987,3 11.12.1987 по 11.01.1988, таз 15.02.1988 по 20.02.1988, та видати довідку про грошове утримання (заробітну плату) за цей період де зазначити: грошове утримання (заробітну плату) за основним місцем служби; подвійну оплату грошового утримання (заробітної плати) за час служби під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; грошове утримання (заробітну плату) за перебування у III, II, І зонах небезпеки 30-ти кілометровій зоні відчуження та зоні особливого контролю у 5-кратному, 4- кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірах відповідно: до 01.03.1988 - 620 год., кратність «З», після 01.03.1988 - 160 год., кратність « 2», 20 год., кратність « 5» та часу перебування у резерві в стані бойової готовності: до 01.03.1988 1280 год., кратність «З» після 01.03.1988 320 год. кратність « 2»; грошове утримання (заробітну плату) за підвищеними на 15% в м. Чорнобиль, та на 25 % окладами на Чорнобильській АЕС в залежності від складності і терміновості робіт в зоні ліквідації аварії на ЧАЕС; підвищеного на 100 % грошового утримання (заробітної плати) за обслуговування пожежної техніки; подвійної оплати грошового утримання (заробітної плати) за службу у вихідні та святкові дні; підвищеної оплати грошового утримання (заробітної плати) за службу у понаднормовий час; підвищеної оплати грошового утримання (заробітної плати) за службу в нічний час; підвищеної оплати грошового утримання (заробітної плати) за перебування у резерві в стані бойової готовності; премії в розмірі 60 % на збільшені, згідно п. 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 № 524-156 тарифні ставки (відрядні розцінки) і посадові оклади, без виплати грошового забезпечення, для перерахунку пенсії; здійснити судовий контроль за виконанням постанови у справі та зобов'язати відповідача у місячний строк з дня набрання постановою суду законної сили подати до Черкаського окружного адміністративного суду звіт про її виконання.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав:
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 під час служби в УВС Черкаського облвиконкому на посаді пожежного ВПЧ-6 загону воєнізованої пожежної охорони ЧВО «Азот» брав участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, з 11.10.1987 по 12.11.1987, з 11.12.1987 по 11.01.1988, таз 15.02.1988 по 20.03.1988 роки.
01.10.2015 року позивач звернувся до начальника УМВС України в Черкаській області із заявою про надання йому довідки та інших документів (витяги із наказів, посвідчення про відрядження, тощо) про характер служби і розмір грошового утримання під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
На звернення позивача, було надано довідку від 21.10.2015 ф. 122 № 14/8-4082 УМВС України в Черкаській області, відповідно до якої ОСОБА_2, перебуваючи на посаді радіотелефоніста 6 - ї СВПЧ загону ВПО по охороні ЧПО «Азот» в званні сержанта внутрішньої служби, брав участь у заходах, передбачених постановою ЦК КПРС. Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 №1497-378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності із списком № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173.
Також, ОСОБА_2 було надано витяг з наказу УВС Черкаського облвиконкому від 22.04.1988 № 030 «Про виплату грошового утримання (заробітної плати) в кратних розмірах співробітникам, які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС». Згідно витягу наказано виплатити грошове утримання (заробітну плату співробітникам у кратних розмірах по відповідним зонам небезпеки згідно додатку 1 та копію додатку № 1 до зазначеного наказу, згідно з яким сержант в/с ОСОБА_2 перебував на посаді радіотелефоніста 6 - ї СВПЧ загону ВПО по охороні ЧПО «Азот». Ніс службу в зоні ЧАЕС з 11.10.1987 по 12.11.1987,3 11.12.1987 по 11.01.1988 та з 15.02.1988 по 20.03.1988, в тому числі час за який виплачується кратні оклади: в двохкратному розмірі - 780 годин, в трьохкратному розмірі - 20 годин (а.с.22).
01.11.2015 року позивач звернувся до начальника УМВС України в Черкаській області із заявою про надання довідки про участь в ліквідації аварії на ЧАЕС, із зазначенням нормативних документів та підстав, що на думку позивача повинні бути враховані при наданні довідки про характер служби і розмір грошового забезпечення під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Крім того, 13.11.2015 року позивач звернувся до т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області з заявою про надання копій його послужного списку.
Так, 24.11.2015 року за № 1/JI-3 позивачеві направлено засвідчену копію послужного списку, відповідно до якого ОСОБА_2 з 01.07.1987 по 01.09.1988 перебував на посаді пожежного 6 - ї СВПЧ загону ВПО по охороні ЧПО «Азот».
Також, 21.12.2015 року позивачеві направлено відповідь № 12/JI-113, згідно якої повідомлено, що відповідно до Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964 працівникам підприємств, які були безпосередньо розташовані зонах (1 та 2 зони), виплачувалась зарплата (грошове забезпечення) відповідно у кратності 5 та 3, а особам, що відряджені у ці зони - у кратності 4 та 2. Тому правові підстави для врахування позивачеві у довідку про грошове забезпечення кратності 5 та 3 відсутні. Також надано довідку від 21.12.2015 № 681 про грошове забезпечення одержане за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках по формі, що затверджено Наказом Міністерства соціальної політики України від 03.09.2012 № 536.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги в частині зобов'язання управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області внести зміни до п. 1 додатку № 1 до наказу № 030 від 22.04.1988, із зазначенням посади - пожежний, зазначив, що у додатку № 1 до наказу від 22.04.1988 № 030 невірно зазначено посаду ОСОБА_2 - радіотелефоніст 6 - ї СВПЧ загону ВПО по охороні ЧПО «Азот», оскільки фактично позивач проходив службу на посаді пожежного 6 - ї СВПЧ загону ВПО по охороні ЧПО «Азот», що підтверджується копією послужного списку, довідкою від 21.12.2015 № 681 та поясненнями представника відповідача.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає що позовні вимоги в частині зобов'язання управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області внести зміни до п. 1 додатку № 1 до наказу № 030 від 22.04.1988, із зазначенням посади - пожежний, слід задовольнити.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області внести зміни до наказу № 030 від 22.04.1988, п. 1 додатку № 1 до наказу № 030 від 22.04.1988, із зазначенням часу та характеру служби під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи робочого часу та кратності: до 01.03.1988 - 620 год., кратність «З», після 01.03.1988 - 160 год., кратність « 2», 20 год., кратність « 5» та часу перебування у резерві в стані бойової готовності: до 01.03.1988 1280 год., кратність «З» після 01.03.1988 - 320 год. кратність « 2» та видати довідку ОСОБА_2 ф. 122 за період з 11.10.1987 по 12.11.1987, з 11.12.1987 по 11.01.1988, таз 15.02.1988 по 20.02.1988, за формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964-рс «Про виділення Міненерго СРСР додаткових фондів заробітної плати» з метою прискорення робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС передбачалося за погодженням з головою Урядової комісії проводити у виключних випадках оплату праці робітників, зайнятих на роботах в зонах небезпеки в наступній кратності: у III зоні - 5, II - 4, у І зоні - 3.
Чинним, на час перебування ОСОБА_2 на вказаній території, законодавством передбачалося два види оплати праці військовослужбовцям, які залучались до ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: у подвійному розмірі - у разі виконання службових обов'язків в зоні Чорнобильської АЕС та в подальшому у кратному розмірі - у виключних випадках при оплаті праці військовослужбовців, зайнятих на роботах в зонах небезпеки за рішенням Урядової комісії.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 виплачувалось грошове забезпечення у кратному розмірі за участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зонах небезпеки.
А також, позивачем не надано до суду жодних письмових доказів щодо порушення застосування кратності під час виплати йому грошового забезпечення.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову у задоволені позовних вимог у частині зобов'язання управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області внести зміни до наказу № 030 від 22.04.1988, п. 1 додатку № 1 до наказу № 030 від 22.04.1988, із зазначенням часу та характеру служби під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи робочого часу та кратності: до 01.03.1988 - 620 год., кратність «З», після 01.03.1988 - 160 год., кратність « 2», 20 год., кратність « 5» та часу перебування у резерві в стані бойової готовності: до 01.03.1988 1280 год., кратність «З» після 01.03.1988 - 320 год. кратність « 2» та видати довідку ОСОБА_2 ф. 122 за період з 11.10.1987 по 12.11.1987, з 11.12.1987 по 11.01.1988, таз 15.02.1988 по 20.02.1988, за формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язати відповідача провести перерахунок його грошового утримання за періоди за період з 11.10.1987 по 12.11.1987, з 11.12.1987 по 11.01.1988, та з 15.02.1988 по 20.02.1988 та видати довідку про грошове утримання за ці періоди із зазначенням: грошового утримання (заробітну плату) за основним місцем служби; подвійної оплати грошового утримання (заробітної плати) за час служби під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; грошове утримання (заробітну плату) за перебування у III, II, І зонах небезпеки 30-ти кілометровій зоні відчуження та зоні особливого контролю у 5-кратному, 4- кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірах відповідно: до 01.03.1988 - 620 год., кратність «З», після 01.03.1988 - 160 год., кратність « 2», 20 год., кратність « 5» та часу перебування у резерві в стані бойової готовності: до 01.03.1988 1280 год., кратність «З» після 01.03.1988 320 год. кратність « 2»; грошове утримання (заробітну плату) за підвищеними на 15% в м. Чорнобиль, та на 25 % окладами на Чорнобильській АЕС в залежності від складності і терміновості робіт в зоні ліквідації аварії на ЧАЕС; підвищеного на 100 % грошового утримання (заробітної плати) за обслуговування пожежної техніки; подвійної оплати грошового утримання (заробітної плати) за службу у вихідні та святкові дні; підвищеної оплати грошового утримання (заробітної плати) за службу у понаднормовий час; підвищеної оплати грошового утримання (заробітної плати) за службу в нічний час; підвищеної оплати грошового утримання (заробітної плати) за перебування у резерві в стані бойової готовності; премії в розмірі 60 % на збільшені, згідно п. 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР? Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 № 524-156 тарифні ставки (відрядні розцінки) і посадові оклади, без виплати грошового забезпечення, колегія суддів також погоджується з висновками суду першої інстанції, оскільки:
Відповідно до Листа від 13.04.2001 року №03-3/1652-018-2 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986 - 1990 роках осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» Міністерством праці та соціальної політики України роз'яснено, що згідно з постановою Держкомпрапі СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 №153/10-43, премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась згідно з діючими на підприємстві системами преміювання.
Підпунктом 4 п. 1 Постанови Ради міністрів УРСР і Української республіканської ради профспілок від 10.06.1986 №207 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища» встановлено працівникам підприємств, організацій та установ, що виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобігання забрудненню навколишнього середовища, додаткову оплату праці за роботу в нічний час в розмірі 35% годинної тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час та максимальний розмір премії 60% тарифної ставки місячного окладу.
Згідно п. 1 Постанови №524-156 керівникам підприємств та організацій надано право здійснювати оплату праці робітників, безпосередньо зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з підвищеними до 100% тарифними ставками та посадовим окладом.
Також, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями треба розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Так, судом першої інстанції вірно встановлено, що зазначеними нормами визначено право роботодавця, а не обов'язок здійснювати такі доплати з урахуванням максимального граничного їх розміру (а саме до 60% і до 100%,) відповідно до затвердженого положення.
Крім того, судом першої інстанції встановлено, що накази про преміювання ОСОБА_2 у визначених ним у позовній заяві розмірах не видавалися, бездіяльність у цій частині не оскаржувалася.
Також, відповідно до постанови Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010 року №П- 278/10 визначено, що з огляду на вимоги Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства, не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень.
Оскільки, виплата зазначених премій та надбавок є виключними дискреційними повноваженнями роботодавця, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову у задоволені позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок ОСОБА_2 без фактичної виплати грошового утримання за службу у вихідні і святкові дні та у понаднормовий час.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Я.С. Мамчур
Судді І.Л. Желтобрюх
О.О. Шостак
Повний текст складено 15.04.2016 р.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Желтобрюх І.Л.
Шостак О.О.