Справа № 161/1145/16-а
Провадження № 2-а/161/107/16
14 квітня 2016 року м.Луцьк
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Подзіров А.О., розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду міста Луцьк справу за адміністративним уточненим позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови у призначенні пенсії за віком та зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком,-
Позивач звернувся до суду з уточненою позовною заявою на обґрунтування вказавши, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 16 грудня 2014 р. він звернувся до відповідача з заявою про здійснення нарахування йому пенсії згідно з вимогами ст. 50, ч. 4 ст. 54, ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 11 березня 2015 р. йому відмовлено у здійсненні нарахування пенсії. Просить суд, визнати дії Пенсійного фонду неправомірними.
14.04.2016 р. ОСОБА_1 подав заяву про уточнення позовних вимог. Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, що підтверджується відповідним посвідченням. 16.12.2014 р. він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії згідно з вимогами Закону України «Про статус і соціальній захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС.
Проте, рішенням УПФУ в м. Луцьку від 04.03.2015 року № 7 йому було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю підтвердження періоду роботи на ліквідації аварії в зоні відчуження. Вважає таку відмову відповідача незаконною та такою, що порушує його права як громадянина і особи, що має право на пенсію.
Просить суд, визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в м. Луцьку Волинської області від 04.03.2015 року № 7 щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати Луцьке Об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити та виплачувати йому пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС із зменшенням пенсійного віку з моменту звернення із заявою про призначення пенсії, а саме з 16 грудня 2014 року.
Представник відповідача надала заперечення з яких вбачається, що позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку з заявою в якій просив призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Проте, у позивача відсутні первинні документи, які підтверджують період його роботи в зоні відчуження. Таким чином, у призначенні позивачу ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку УПФУ в м. Луцьку було відмовлено правомірно. Просить у задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1986 році другої категорії (а.с. 2).
З 27 червня 1986 р. по 07.07.1986 р. він працював в 30 - ти кілометровій закритій зоні Чорнобильської АЕС (зона 2) по перевозці асфальтобетонної суміші для будівництва під'їздних шляхів, що підтверджується довідкою від 07.07.1986 року № 332-1-7, довідкою від 07.07.1986 року № 332-1-7 , довідкою від 26.11.1992 р. № 14-1256 виданою Луцьким АТП - 10754.
16.12.2014 р. позивач звернувся до УПФУ в м. Луцьку Волинської області з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» узв'язку із зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС.
Рішенням від 04.03.2015 р. № 7 УПФУ в м. Луцьку Волинської області у призначенні ОСОБА_1 даного виду пенсії було відмовлено у зв'язку з наявності розбіжностей в написанні прізвища « ОСОБА_2 » в паспорті та довідок та в зв'язку з відсутністю підтвердження періоду роботи на ліквідації аварії в зоні відчуження (а.с. 5 - 6).
Згідно ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, працівники державних, громадських, інших підприємств установ, і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах, із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для осіб, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, зокрема для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. тривалістю не менше 5 календарних днів, передбачено право на зменшення пенсійного віку на 10 років.
П.п. "ґ" п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Позивачем до УПФУ в м. Луцьку подані: копія посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС;довідка від 07.07.1986 року № 332-1-7, довідка від 07.07.1986 року № 332-1-7, довідка від 26.11.1992 р. № 14-1256 виданою Луцьким АТП - 10754 з яких вбачається, що ОСОБА_1 в період з 27.06.1986 р. по 07.07.1986 року, був зайнятий на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Крім того, судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії і має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що відповідачем не оспорюється.
Згідно до ст. 13 Закону України «Про статус і соціальній захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава взяла на себе відповідальність за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що ґрунтуються на законі і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 158-163, 185, 186 КАС України, на підставі Закону України «Про статус і соціальній захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
Уточненні позовні вимоги ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови у призначенні пенсії за віком та зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області від 04.03.2015 року № 7 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС із зменшенням пенсійного віку з моменту звернення із заявою про призначення пенсії, а саме з 16 грудня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області А.О.Подзіров