"12" квітня 2016 р.Справа № 916/1577/15-г
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Філінюка І.Г.,
суддів: Лавриненко Л.В., Богатиря
секретар судового засідання Мельник Ю.М.
за участю:
від прокуратури - ОСОБА_1, посвідчення № 031420 від 19.01.2015;
від ТОВ «Контейнерний термінал Юсеком»- директор ОСОБА_2, протокол №03/14 від 17.07.2015;
від Фонду державного майна України по Одеській області - ОСОБА_3, довіреність б-н, від 11.01.2016;
розглянувши апеляційну скаргу Прокуратури Одеської області
на рішення господарського суду Одеської області від 14.12.2015
у справі №916/1577/15-г
за позовом Першого заступника прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Контейнерний термінал Юсеком»
про внесення змін у договір оренди
Перший заступник прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області (далі - РВФДМУ по Одеській області) звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Контейнерний термінал Юсеком» (далі - ТОВ «Контейнерний термінал Юсеком») про внесення змін до Договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства «Укрспецобладнання» від 14.09.2007 із змінами та доповненнями, а саме:
- викласти п.3.1 розділу 3 Договору у наступній редакції: «Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 (із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 №961) і становить без урахування ПДВ за місяць розрахунку серпень 2011р. - 200 911 грн. 81 коп. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством»;
- викласти п.3.2 розділу 3 Договору у наступній редакції: «Орендна плата за місяць оренди вересень 2011 визначається шляхом коригування орендної плати за місяць оренди серпень 2011 на індекс інфляції за вересень 2011 включно»; доповнити розділ 5 Договору п.5.15 такого змісту: «Ці зміни діють з 20.09.2011, є невід'ємною та складовою частиною Договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства «Укрспецобладнання» від 14.09.2007»;
- доповнити розділ 5 Договору п.5.16 такого змісту: «Протягом місяця з дня набрання рішенням суду законної сили, Орендар зобов'язується сплатити до Державного бюджету орендну плату, донараховану з 20.09.2011 та за кожний наступний місяць з урахуванням раніше проведених платежів».
11.08.2015 до господарського суду Одеської області від прокуратури надійшла заява (вх. № 20376/15 ) про уточнення позовних вимог, проте судом остання залишена без розгляду, що вбачається з протоколу судового засідання від 11.08.2015. Таким чином, предметом розгляду господарського суду Одеської області були позовні вимоги в редакції позовної заяви від 15.04.2015р. за вх. № 1667/15.
Рішенням господарського суду Одеської області від 14.12.2015 (головуючий суддя Рога Н.В, судді Никифорчук М.І., Цісельський О.В.) у задоволенні позову прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області відмовлено повністю.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, Прокуратура Одеської області звернулась до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Одеської області від 14.12.2015 скасувати, позов першого заступника прокурора м. Одеси задовольнити. В обґрунтування апеляційної скарги, прокурор зазначає, що при винесені рішення, судом першої інстанції порушено норми матеріального права, зокрема, вимог ст. ст. 625, 632, 651, 652, 762 ЦК України, ст. ст. 188, 222, 284 - 286 ГК України, ст. ст. 10, 18, 19, 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду (головуючий суддя - Філінюк І.Г., судді - Лавриненко Л.В., Пироговський В.Т.) від 18.01.2016 апеляційну скаргу Прокуратури Одеської області прийнято до провадження та призначено до розгляду на 24.02.2016 об 11:00.
19.02.2016 від ТОВ «Контейнерний термінал Юсеком» надійшли заперечення на апеляційну скаргу, відповідно до яких просить апеляційну скаргу прокурора залишити - без задоволення, а рішення господарського суду Одеської області - без змін.
24.02.2016 у судовому засіданні за правилами ст. 77 ГПК України, оголошено перерву до 09.03.2016 о 14:30 год.
У зв'язку з перебуванням судді-учасника колегії ОСОБА_4 у відпустці, відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 03.03.2016 останнього замінено суддею Богатирьом К.В.
Ухвалою суду від 09.03.2016 у зв'язку з нез'явленням в судове засідання представника ТОВ «Контейнерний термінал Юсеком», розгляд апеляційної скарги відкладено на 12.04.2016 о 10:30 год.
У судове засідання 12.04.2016 з'явились представники прокуратури, Фонду державного майна України по Одеській області та ТОВ «Контейнерний термінал Юсеком».
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку встановлених судом першої інстанції фактичних обставин справи і їх повноту, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
Відповідно до положень ч. 1 та ч. 2 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 14.09.2007 між РВФДМУ по Одеській області (Орендодавець) та ТОВ «Контейнерний термінал Юсеком» (Орендар) був укладений договір оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Укрспецобладнання», згідно якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування майно цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Укрспецобладнання», місцезнаходження: м. Одеса, пров.Сабанський,1, кв.1, склад і вартість якого визначені відповідно до акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Укрспецобладнання», затвердженого наказом РВФДМУ по Одеській області від 31.08.2007 №634, протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу цілісного майнового комплексу, складеного станом на 31.07.2007, з метою здійснення основних видів діяльності відповідно до Статуту Орендаря із збереженням існуючого профілю підприємства.
Згідно п. 1.11 договору, майно цілісного майнового комплексу, яке передається в оренду, включає в себе активи, пасиви, інвентар, обладнання та інше майно гідно інвентаризаційних описів, у тому числі нерухоме майно.
Строк дії договору - до 13.09.2010 включно. Актом прийому-передачі цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Укрспецобладнання», що був складений 14.09.2007, об'єкт оренди було передано Орендарю.
Відповідно до розділу 3 договору, орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Постановою КМУ від 04.10.1995 №786 (зі змінами) і становить за базовий місяць розрахунку (серпень 2007 року) 35 193 грн. 55 коп. (без ПДВ). Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України. Орендна плата за перший місяць оренди - вересень 2007 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць (серпень 2007 року) на індекс інфляції за вересень 2007 року включно. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом корегування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Орендна плата перераховується до державного бюджету щомісяця не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін в разі зміни методики її розрахунку , змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
27.09.2007 сторонами укладений договір №20984091349/1 про внесення змін до договору оренди від 14.09.2007, згідно якого викладено у новій редакції преамбулу та розділи 1-12 договору. Зокрема, у п.1.1 договору визначено склад нерухомого майна, що передається в оренду. Пунктом 10.1 договору зазначено, що цей договір укладено терміном до 14.09.2022 включно. Інші положення договору залишено без змін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 № 961 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 №629 і від 04.10.1995 №786» внесено змінено (збільшено) орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств. Зазначені зміни набрали чинності з 20.09.2011, у зв'язку з чим з цієї дати орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів морського транспорту становить 20%.
17.11.2011 РВФДМУ по Одеській області надіслало на адресу Орендаря - ТОВ «Контейнерний термінал Юсеком» претензію (вих. №11-05-05311), якою запропонувало внести зміни до договору оренди від 14.09.2007 щодо визначення розміру орендної плати та сплати донарахованої орендної плати з 20.09.2011, додатком до якої був договір про внесення змін з розрахунком орендної плати станом на серпень 2011р. Листом від 28.11.2011 ТОВ «Контейнерний термінал Юсеком» «Контейнерний термінал Юсеком» відмовилося від підписання договору про внесення змін у договір оренди від 14.09.2007.
Відмову Орендаря від підписання договору про внесення змін у договір оренди від 14.09.2007 прокурор м. Одеси вважає порушенням прав та інтересів позивача - РВФДМУ по Одеській області, оскільки згідно ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Відповідно до ч.3 ст.762 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлений періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру орендної плати за користування майном. За таких обставин, з урахуванням п.3.5 договору оренди від 14.09.2015, прокурор вважає, що наявні всі підстави для внесення у договір змін стосовно розміру орендної плати, отже, у даному випадку, зміна орендної ставки обумовлена зміною законодавства, яке її визначає, та є підставою для зміни умов договору в частині орендної плати.
В силу вимог ч. 1 ст. 651 ЦК України, зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. При цьому, приписами ч.1 ст.188 ГК України встановлено, що зміна та розірвання договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Статтею 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. В той же час, у випадках встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які регулюються уповноваженими органами.
При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
За приписами ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» Кабінетом Міністрів України визначається методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем для об'єктів, що перебувають у державній власності. Статтею 21 Закону встановлено, що розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін та на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 762 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
За умовами п.3.5 договору оренди від 14.09.2007, розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін в разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Отже, умовами договору сторони передбачили можливість перегляду розміру орендної плати на вимогу однієї із сторін в разі зміни методики її розрахунку.
Як встановлено судом першої інстанції, Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 № 961 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, якою затверджена Методика розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподіл (далі - Методика), зокрема, щодо збільшення орендних ставок за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств.
Відповідно до п. п. 4,5 Методики (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 № 961 ) орендна плата за цією Методикою розраховується у такій послідовності: визначається розмір річної орендної плати. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку орендної плати - останній місяць, за який визначено індекс інфляції, яка фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плати за базовий місяць оренди розраховується розмір орендної плати за перший та наступні місяці оренди. Розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси державних підприємств визначається за формулою:
О пл
=
(В оз + В нм) х С ор.ц
________________________________,
100
де: Опл - розмір річної орендної плати, грн.;
В оз - вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, гривень;
В нм - вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, гривень;
Сор.ц - орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств, визначена згідно з додатком 1 до Методики .
Згідно п. 12 Методики, перед розрахунком орендної плати за перший місяць оренди чи після перегляду розміру орендної плати визначається розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку за такою формулою:
О пл. міс.
=
О пл
12
х І д.о. х І м ,
де: О пл - розмір річної орендної плати, визначений за цією Методикою, гривень;
І д.о. - індекс інфляції за період з дати проведення незалежної або стандартизованої оцінки до базового місяця розрахунку орендної плати;
І м - індекс інфляції за базовий місяць розрахунку орендної плати.
Отже, Методикою передбачено, що перегляду розміру орендної плати розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку визначається на підставі незалежної або стандартизованої оцінки.
Проте, ані прокурором, ані позивачем доказів проведення оцінки до матеріалів справи не надано. В судовому засіданні апеляційного господарського суду, представник РВФДМУ по Одеській області пояснив, що незалежна оцінка орендованого майна взагалі не проводилася в зв'язку з браком коштів, тому для встановлення розміру орендної плати за базовий місяць використалися дані балансової вартості об'єкта.
Колегія апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що відповідно до вимог статті 118 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», у 2007 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах. Орендна плата за державне та комунальне майно визначається відповідно до її ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до 1 січня 2007 року, у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду відповідно до встановленої норми.
Зі змісту вказаних законодавчих положень вбачається необхідність здійснення незалежної оцінки вартості орендованого майна державної та комунальної форм власності. Саме ринкова вартість об'єкта державної або комунальної власності, встановлена шляхом проведення незалежної оцінки суб'єктом оцінювальної діяльності, є базовою величиною, для обчислення, відповідно до Методики, розміру орендної плати за базовий місяць розрахунку орендної плати.
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого суду стосовно того, що нездійснення сторонами договору, зокрема уповноваженим державним органом в інтересах якого звернувся позивач до суду, незалежної оцінки вартості майна оцінюється як порушення законодавства, зазначеної правової позиції також дотримується Вищий господарський суд України, зокрема в постанові від 09.02.2016 по справі № 916/1688/15.
Оскільки, всупереч імперативним вимогам ст. 118 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», при укладенні договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства «Укрспецобладнання» від 14.09.2007, сторони не здійснили незалежну оцінку орендованого державного майна, під час судового розгляду в суді першої інстанції, позивач до суду з клопотанням про проведення незалежної оцінки майна не звертався та не скористався своїм правом на уточнення позовних вимог в частині розміру орендної плати за базовий місяць, судова колегія апеляційного господарського суду, з урахуванням приписів ч. 1 ст. 101 ГПК України, дійшла до висновку, що вимоги щодо внесення змін щодо розміру орендної плати за базовий місяць серпень 2011р. в сумі - 200911,81 грн. не доведено належними та допустимими доказами.
Таким чином, позовні вимоги щодо встановлення розміру орендної плати за базовий місяць оренди 200911.81 грн. та внесення змін у п.3.1 розділу 3 договору: «Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, і становить без урахування ПДВ за місяць розрахунку серпень 2011р. - 200 911 грн. 81 коп.» - не відповідає Методики розрахунку, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 (із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 №961), тому в цієї частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Також, місцевим господарським судом з посиланням ч.3 ст.653 ЦК України, відхилені вимоги прокурора щодо доповнення п.п.3.2; 5.15, 5.16 договору оренди від 14.09.2007 такого змісту: «Орендна плата за місяць оренди вересень 2011 визначається шляхом коригування орендної плати за місяць оренди серпень 2011 на індекс інфляції за вересень 2011 включно»; «Ці зміни діють з 20.09.2011, є невід'ємною та складовою частиною Договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства «Укрспецобладнання» від 14.09.2007»; протягом місяця з дня набрання рішенням суду законної сили, Орендар зобов'язується сплатити до Державного бюджету орендну плату, донараховану з 20.09.2011 та за кожний наступний місяць з урахуванням раніше проведених платежів, ці зміни діють з 15.12.2012, є невід'ємною та складовою частиною Договору оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Укрспецобладнання» від 14.09.2007, адже, відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється у судовому порядку, зобов'язання змінюються з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Проте, колегія судів в цієї частині не погоджується з висновком господарського суду Одеської області, з оглядом на таке.
Відповідно до ч.1 ст.286 ГК України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно приписів ст.10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендна плата є однією із істотних умов договору.
В силу ч.1 і 2, ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також і в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Статтею 19 вище названого Закону встановлено, що орендар вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем та балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України.
Ставки за використання нерухомого державного майна встановлені у Методиці розрахунку, за змістом додатку 2 якої розмір орендної ставки залежить від використання орендарем нерухомого майна за цільовим призначенням.
Колегія апеляційної інстанції зазначає, якщо після укладення правочину, змінюється ЦК України або інші акти цивільного законодавства, у зв'язку з чим правочин стає суперечити відповідним актам законодавства, такий правочин слід привести у відповідність до змінених правил поведінки або визнати його недійсним.
Таким чином, з урахуванням наведених норм законодавства та встановлених у справі обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що зміна орендних ставок обумовлена зміною законодавства, яке їх визначає, стає підставою для зміни умов договору в частині орендної плати. До того ж можливість таких змін передбачена умовами договору оренди.
Даний висновок суду, поряд з іншим, ґрунтується на правовій позиції Верховного Суду України, що викладеної у Постанові від 20.08.2013 по справі №5017/781/2012.
Крім того ВСУ зазначив, що посилання відповідачів на те, що зміна методики розрахунку, зміна централізованих цін і тарифів, прийнятих пізніше ніж укладений договір, не мають зворотної дії в часі з посиланням на приписи ст.58 Конституції України, є безпідставними.
Проте, зазначені вимоги щодо внесення змін до п.п.3.2; 5.15; 5.16 договору оренди від 14.09.2007, мають похідній характер від вимог, щодо внесення змін до умов п.3.1 договору щодо встановлення розміру орендної плати за базовий місяць - серпень 2011 розрахунку орендної плати, та внесення змін у п. 3.2; 5.15. 5.16 в редакції, запропонованої позивачем, не мають жодних правових наслідків для сторін, без внесення змін до п. 3.1. договору. Таким чином, в цієї частині позовних вимог слід відмовити в зв'язку з їх недоведеністю.
Колегія суддів зазначає, що посилання суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, щодо внесення змін до п. п. 3.2; 5.15; 5.16 договору оренди від 14.09.2007 на вимоги ч. 3 ст. 653 ЦК України є неправомірним, з огляду на ч. ч. 1 і 2 ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та правовій позиції Верховного Суду України від 20.08.2013 по справі №5017/781/2012, проте, відповідно до вимог ст. 104 ГПК України, таке порушення не призвело до прийняття неправильного рішення, тому немає підстав для його скасування.
На підставі викладеного, рішення господарського суду Одеської області від 14.12.2015 по справі № 916/1577/15-г винесено в результаті повного з'ясування обставин, що мають значення для справи, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги Прокуратури Одеської області суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст.ст. 99,
101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд,
Рішення господарського суду Одеської області від 14.12.2015 у справі № 916/1577/15-г - залишити без змін.
Апеляційну скаргу Прокуратури Одеської області - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.
Повний текст постанови підписано 14.04.2016.
Головуючий суддя І.Г. Філінюк
Суддя Л.В. Лавриненко
Суддя К.В. Богатир