"12" квітня 2016 р. Справа № 7/105-Б
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Друкарня "Новий світ", м. Донецьк, товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Війол", м. Вінниця
до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Луцьккондитер", м. Луцьк
про визнання банкрутом
Суддя Шум М. С.
За участю:
від заявника: н/з.
від боржника: н/з.
від Луцької ОДПІ: Кушнір Ю. В. - довіреність № 46 від 02.04.2015р.
ліквідатор: Матвіїв В. М.
Встановив: 31.07.2012р. господарським судом Волинської області у справі №7/105-Б прийнято постанову про визнання банкрутом товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Луцьккондитер", відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором товариства призначено арбітражного керуючого Бандолу О. О.
Ухвалою суду від 03.02.2015р., яка залишена без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 03.03.2015р., ліквідатором товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Луцьккондитер" призначено арбітражного керуючого Григор'єва В.В.
29.10.2015 року через канцелярію суду надійшло клопотання від Луцької ОДПІ про зобов'язання ліквідатора вчинити дії, а саме скерувати відшкодовані на підставі виконавчого документа від 13.05.2014 року у справі №2а-1221/10/0370 грошових коштів в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ.
Ухвалою суду від 11.02.2016р. ліквідатором товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Луцьккондитер" призначено арбітражного керуючого Михайловського С. В.
Ліквідатор ТзОВ ВКФ "Луцьккондитер" Михайловський С. В. в поясненні № 02-38/254 від 21.03.2016р. та в судовому засіданні у задоволенні клопотання просить відмовити, мотивуючи тим, що у ліквідатора відсутні будь - які правові підстави здійснювати перерахування грошових коштів з рахунку боржника за вимогами Луцької ОДПІ, які не включенні в реєстр вимог кредиторів.
Представник ПАТ "Проінвестбанк" в запереченні № 13/201/6 від 28.03.2016р. та в судовому засіданні в задоволенні клопотання Луцької ОДПІ від 29.10.215р. про зобов'язання ліквідатора вчинити дії просить відмовити, в звязку з тим, що згідно п. 8 ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника. З основного рахунку здійснюються виплати кредиторам у порядку, передбаченому статтею 31 цього Закону.
Статтею 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлена черговість задоволення вимог кредиторів, вимоги яких заявлені у встановленому законодавством порядку, визначені господарським судом та включені до реєстру вимог кредиторів.
Оскільки, грошові вимоги Луцької ОДПІ в частині суми, яку вона просить повернути не заявлені у встановленому законом порядку та відповідно, не включені до реєстру вимог кредиторів, підстав для їх повернення (відшкодування) немає.
Заслухавши пояснення представника кредитора та ліквідатора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволення клопотання Луцької ОДПІ з огляду на таке:
31.07.2012р. господарським судом Волинської області у справі №7/105-Б прийнято постанову про визнання банкрутом товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Луцьккондитер", відкрито ліквідаційну процедуру.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, чинній до 19.01.2013р.) з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Починаючи з 31.07.2012р. у ТзОВ "ВКФ "Луцьккондитер" не виникає жодних додаткових зобов'язань зі сплати в т.ч. податків, а у нашому випадку податку на додану вартість.
Відтак, твердження заявника про те, що внаслідок здійснення Державною казначейською службою України бюджетного відшкодування з ПДВ за виконавчим листом, відбулося збільшення розміру податкового боргу з ПДВ на суму відшкодування, - суперечить ст. 38 Закону.
18.01.2011р. ухвалою суду затверджено реєстр вимог кредиторів ТзОВ "ВКФ "Луцьккондитер", встановлено черговість задоволення вимог. Сума кредиторських вимог Луцької ОДПІ як конкурсного кредитора становить 19976,82 грн. (третя черга).
Згідно п. 8 ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника. З основного рахунку здійснюються виплати кредиторам у порядку, передбаченому статтею 31 цього Закону.
Відповідно до ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів, у порядку, встановленому цією статтею.
1) у першу чергу задовольняються:
а) вимоги, забезпечені заставою;
б) вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати за три місяці роботи, що передують порушенню справи про банкрутство чи припиненню трудових відносин у разі звільнення працівника до порушення зазначеної справи, грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, право на які виникло протягом двох років, відпрацьованих до порушення справи про банкрутство чи припинення трудових відносин, інших коштів, належних працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, що направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, що направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), право на які виникло протягом трьох останніх місяців до порушення справи про банкрутство чи припинення трудових відносин, а також вихідної допомоги, належної працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі;
в) витрати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що пов'язані з набуттям ним прав кредитора щодо банку, - у розмірі всієї суми відшкодування за вкладами фізичних осіб;
в1) вимоги кредиторів за договорами страхування;
г) витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою ліквідаційної комісії, у тому числі:
витрати на оплату державного мита;
витрати заявника на публікацію оголошення про порушення справи про банкрутство;
витрати на публікацію в офіційних друкованих органах інформації про порядок продажу майна банкрута;
витрати на публікацію в засобах масової інформації про поновлення провадження у справі про банкрутство у зв'язку з визнанням мирової угоди недійсною;
витрати арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), пов'язані з утриманням і збереженням майнових активів банкрута;
витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їх коштів;
витрати на оплату праці арбітражних керуючих (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) в порядку, передбаченому статтею 27 цього Закону.
Перелічені витрати відшкодовуються ліквідаційною комісією після реалізації нею частини ліквідаційної маси, якщо інше не передбачено цим Законом;
2) у другу чергу задовольняються вимоги, що виникли із зобов'язань банкрута перед працівниками підприємства-банкрута (за винятком повернення внесків членів трудового колективу до статутного фонду підприємства), крім вимог, задоволених у першу чергу, зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за громадян, які застраховані в цьому Фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою, у тому числі і вимоги кредиторів, що виникли із зобов'язань у процедурі розпорядження майном боржника чи в процедурі санації боржника;
5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного фонду підприємства;
6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
2. Вимоги кожної наступної черги задовольняються в міру надходження на рахунок коштів від продажу майна банкрута після повного задоволення вимог попередньої черги.
3. У разі недостатності коштів, одержаних від продажу майна банкрута, для повного задоволення всіх вимог однієї черги вимоги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належить кожному кредиторові однієї черги.
4. У разі відмови кредитора від задоволення визнаної в установленому порядку вимоги ліквідаційна комісія не враховує суму грошових вимог цього кредитора.
5. Вимоги, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, не розглядаються і вважаються погашеними.
6. Вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.
7. У разі, якщо господарським судом винесено ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута, майно, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, передається власникові або уповноваженому ним органу, а майно державних підприємств - відповідному органу приватизації для наступного продажу. Кошти, одержані від продажу цього майна, спрямовуються до Державного бюджету України.
До повноважень ліквідатора не віднесено здійснення будь-яких виплат, не передбачених затвердженим реєстром вимог кредиторів, або ж не пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Таким чином, на даний час відсутні будь-які правові підстави здійснювати перерахування грошових коштів з рахунку боржника за вимогами Луцької ОДПІ, які не включені в реєстр вимог кредиторів.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 30, 31, 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 86 ГПК України господарський суд, -
1. В задоволенні клопотання Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 29.10.2015 року №13335/10/03-18-10-07 про зобов'язання ліквідатора вчинити дії шляхом скерування відшкодованих на підставі виконавчого документа від 13.05.2014 р. у справі №2а-1221/10/0370 грошових коштів в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ, відмовити.
Суддя М. С. Шум