29 березня 2016 року Справа № 817/90/16 м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд в складі судді Сало А.Б., за участю секретаря судового засідання Демчук І.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 відділення Фонду державного майна України по Рівненській області: представник ОСОБА_3,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4 фінансова інспекція в Рівненській області: представник ОСОБА_5
відповідача: представник ОСОБА_6,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_7 заклад "Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою" Рівненської обласної ради: представник ОСОБА_8,
розглянувши у відкритому судовому клопотання про залишення без розгляду адміністративну справу за позовом:
Національного університету "Острозька академія" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачаРегіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4 фінансова інспекція в Рівненській області
доРівненської обласної ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_7 заклад "Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою" Рівненської обласної ради
про визнання протиправним та скасування рішення,
В провадженні Рівненського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Національного університету «Острозька академія», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4 фінансова інспекція в Рівненській області, ОСОБА_2 відділення Фонду державного майна України по Рівненській області до Рівненської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_7 заклад «Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою» Рівненської обласної ради про визнання протиправним та скасування п. 1 рішення Рівненської обласної ради від 20.12.2013 № 1121.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що 20.12.2013 Рівненською обласною радою було прийнято рішення № 1121, відповідно до п. 1 якого надано згоду ОСОБА_7 закладу «Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою» Рівненської обласної ради на зарахування вартості поліпшення орендованого майна на суму 3729639,47 грн. здійснених за рахунок коштів обласного бюджету в рахунок орендної плати Національному університету «Острозька академія» згідно з додатком. Таким чином у період з 01.02.2014 по 31.12.2015 нарахована орендна плата не сплачувалася у грошовій формі, а зараховувалась у рахунок поліпшень орендованого майна. Разом з тим, ОСОБА_4 фінансовою інспекцією в Рівненській області у період з 30.09.2015 по 04.12.2015 проводилася ревізія фінансово-господарської діяльності Національного університету «Острозька академія». В акті ревізії зазначено, що за період з 01.02.2014 по 31.12.2015 позивачем недоотримано 132124,45 грн. доходів у грошовій формі від оренди державного майна внаслідок надання рішенням Рівненської обласної ради від 20.12. 2013 №1121 згоди ОСОБА_7 закладу «Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою» Рівненської обласної ради на зарахування вартості поліпшення орендованого майна на суму 3729639,47 грн. здійснених за рахунок коштів обласного бюджету в рахунок орендної плати Національному університету «Острозька академія», чим порушено ч. 6 ст. 45 Бюджетного кодексу України, згідно якої проведення розрахунків з бюджетом у не грошовій формі забороняється.
В судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду. Клопотання мотивовано тим, що спірне рішення Рівненської обласної ради від 20.12.2013 №1121 було надіслано позивачу 26.12.2013. В подальшому наказом ректора Національному університету «Острозька академія» від 21.01.2014 №2 була утворена відповідна комісія для виконання оскаржуваного рішення обласної ради щодо приймання-передачі вартості виконаних робіт, здійснених за кошти обласного бюджету. За результатами роботи даної комісії складено відповідний акт. Таким чином, з моменту прийняття обласною радою оскаржуваного рішення та з моменту, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, пройшло більше двох років.
Представник позивача проти заявленого клопотання заперечив.
Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача підтримали правову позицію представника позивача.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача підтримав клопотання представника відповідача та просив його задовольнити.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 20.12.2013 Рівненською обласною радою було прийнято рішення № 1121, відповідно до п. 1 якого надано згоду ОСОБА_7 закладу «Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою» Рівненської обласної ради на зарахування вартості поліпшення орендованого майна на суму 3729639,47 грн. здійснених за рахунок коштів обласного бюджету в рахунок орендної плати Національному університету «Острозька академія» згідно з додатком.
Вказане рішення згідно переліку було надіслано позивачу 26.12.2013 (а.с. 46).
Відповідно до Акту приймання-передачі вартості виконаних робіт, здійснених за кошти обласного бюджету на поліпшення орендованих будівель на баланс Національного університету «Острозька академія» в рахунок орендної плати від 22.01.2014 вартість виконаних робіт здійснених ОСОБА_7 закладом «Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою» Рівненської обласної ради за кошти обласного бюджету на поліпшення орендованих будівель передано на баланс Національного університету «Острозька академія» в рахунок орендної плати (а.с. 47).
Актом ревізії фінансово-господарської діяльності Національного університету «Острозька академія» за період з 01.05.2012 по 31.08.2015 № 17-03-06/63 від 07.12.2015 зазначено, що за період з 01.02. 2014 по 31.12. 2015 Національним університетом «Острозька академія» недоотримано 132124,45 грн. доходів у грошовій формі від оренди державного майна внаслідок надання рішенням Рівненської обласної ради від 20.12.2013 №1121 згоди ОСОБА_7 закладу «Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою» Рівненської обласної ради на зарахування вартості поліпшення орендованого майна на суму 3729639,47 грн. здійснених за рахунок коштів обласного бюджету в рахунок орендної плати Національному університету «Острозька академія», чим порушено ч. 6 ст. 45 Бюджетного кодексу України, згідно якої проведення розрахунків з бюджетом у не грошовій формі забороняється (а.с. 7-20).
Відповідно до вимог ч.1 та ч.2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до вимог ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
З системного аналізу вищезазначених норм права та матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів не з моменту прийняття, отримання чи виконання спірного рішення, а з моменту коли вказане рішення спричинило негативні наслідки. Тобто, моментом коли Національний університет «Острозька академія» дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів є дата складання Акту ревізії фінансово-господарської діяльності Національного університету «Острозька академія» за період з 01.05. 2012 по 31.08. 2015 № 17-03-06/63 від 07.12.2015.
Таким чином, позивачем було подано адміністративний позов в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 99 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає клопотання Рівненської обласної ради про залишення без розгляду позовної заяви необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ч.2 ст. 99, ст. 100, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду у зв'язку із пропущення строків звернення до адміністративного суду - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду прийняте за результатом розгляду справи по суті.
Суддя Сало А.Б.