Ухвала від 14.04.2016 по справі 279/12162/15-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Бичківська К.Г.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

УХВАЛА

іменем України

"14" квітня 2016 р. Справа № 279/12162/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Євпак В.В.

Капустинського М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "14" березня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання надати статус інваліда війни ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Лугинського районного суду Житомирської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання протиправними дій щодо відмови у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни; зобов'язання встановити статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.

Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 14 березня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

У відповідності до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Зважаючи на те, що у справі відсутні клопотання від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, та з урахуванням можливості вирішення справи на основі наявних у ній доказів, колегія суддів вирішила справу розглянути у порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга необґрунтована та задоволенню не підлягає.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, що 17.09.2015 року позивач звернувся з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про надання йому статусу інваліда війни, так як він 3 місяці працював на роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС в складі підприємства, яке підпорядковувалось військовій частині і став інвалідом 3 групи, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

На дану заяву відповідач отримав відмову, так як для встановлення статусу інваліда війни і отримання посвідчення "Інваліда війни" згідно п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" позивачу необхідно спочатку захворювання пов'язати з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС.

Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

З матеріалів справи вбачається, що згідно наказів № 43-ОК, № 50-ОК по Коростенському автотранспортному підприємству № 11806 від 06.07.1987 року та від 05.08.1987 року, ОСОБА_1 відряджений у м.Чорнобиль, УС-605 для підвозу робітників на АЗС строком на 30 днів, з 07.07.1987 р. по 06.08.1987 р., та на 30 днів з 07.08.1987 р. (а.с.7).

ОСОБА_1 дійсно приймав безпосередню участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС в складі Управління механізації і автотранспорту Управління будівництва № 605, що стверджується довідкою управління будівництва № 605 від 08.09.1982 року № 3094; довідками № 85, № 86 від 18.11.2015 року виданими інститутом проблем безпеки атомних електростанцій; архівною довідкою № 1-6.2/5309 від 17.02.2012 року виданою держаною корпорацією по атомній енергії «Росатом» (а.с. 8-12).

14 листопада 2002 року Вінницька регіональна міжвідомча експертна комісія по установленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС встановила ОСОБА_1 , що в нього захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 18).

Відповідно до довідок Житомирської обласної МСЕК-1 ОСОБА_1 встановлену ІІІ групу інвалідності захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС (а.с. 19-20).

Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно з п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до інвалідів війни належать також інваліди з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, обов'язковими умовами, за якими особу можна віднести до інвалідів війни згідно з п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», є наявність у особи інвалідності, наявність доказів залучення такої особи до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про Цивільну оборону України» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), силами цивільної оборони є її війська, спеціалізовані та невоєнізовані формування.

Відповідно до ч.1 ст.11 вказаного Закону, невоєнізовані формування цивільної оборони створюються в областях, районах, містах Києві та Севастополі, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст.12 Закону України «Про Цивільну оборону України» для забезпечення заходів з цивільної оборони, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій та проведення спеціальних робіт у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, місцевих державних адміністраціях, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування створюються спеціалізовані служби цивільної оборони: енергетики, захисту сільськогосподарських тварин і рослин, інженерні, комунально-технічні, матеріального забезпечення, медичні, оповіщення і зв'язку, протипожежні, торгівлі і харчування, технічні, транспортного забезпечення та інші. Для проведення евакуаційних заходів в умовах надзвичайних ситуацій на базі місцевих державних адміністрацій створюються евакуаційні комісії.

Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111 від 18 березня 1976 року, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року № 90, формування ЦО, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при ліквідації аварій, катастроф, стихійних сил, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення. Виконання завдань виробничого характеру на них не покладалось.

Однак, крім формувань Цивільної оборони, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування цивільної оборони та направлялись у райони виконання робіт згідно розпорядження керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 15 вересня 2015 року у справі № К/9991/61693/12, 06 серпня 2015 року у справі № К/800/12449/15, від 26 травня 2015 року у справі № К/800/42043/14, від 08 квітня 2015 року у справі № К/9991/61074/11, від 21 січня 2015 року у справі № К/800/57325/14.

Отже, обов'язковою передумовою для встановлення статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення є, зокрема, встановлення, чи брав позивач участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони, та чи наявне документальне підтвердження участі позивача у таких формуваннях.

Колегією суддів встановлено, що у матеріалах справи відсутні докази залучення позивача до складу формувань Цивільної оборони.

Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, оскільки за відсутності доказів залучення позивача до складу саме формувань Цивільної оборони в Управління були відсутні підстави для встановлення йому статусу інваліда війни.

Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та наведеними законодавчими нормами.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів вважає, що відповідачем надано достатньо доказів правомірності дій щодо відмови у встановленні позивачу статусу інваліда війни, що підтверджується наведеними законодавчими нормами та наявними матеріалами справи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що правова позиція суду першої інстанції про відмову у задоволенні адміністративного позову відповідає вимогам наведених законодавчих норм.

Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Згідно зі ст.ст.198 ч.1 п.1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "14" березня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: В.В. Євпак

М.М. Капустинський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_1

АДРЕСА_1 - відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області вул.Кірова, 8,м.Коростень,Житомирська область,11500

- ,