Постанова від 06.04.2016 по справі 804/14087/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2016 року справа № 804/14087/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Іванова С.М.

суддів: Чабаненко С.В. Шлай А.В.

за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "БАНК КАМБІО" Додусенко Володимира Івановича на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "БАНК КАМБІО" Додусенко Володимир Іванович, третя особа - Публічне акціонерне товариство "БАНК КАМБІО" про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач-1), уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "БАНК КАМБІО" Додусенко Володимир Іванович (далі - відповідач-2), третя особа - Публічне акціонерне товариство "БАНК КАМБІО", в якому просив:

- визнати протиправною відмову відповідача-2 оформлену листом від 09.04.2015 року за вих. № 19/1348 щодо не включення ОСОБА_2 (ІПН - НОМЕР_1) до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_2 у національній валюті від 15.09.2014 року;

- зобов'язати відповідача-2 (ІПН - НОМЕР_1) до повного переліку вкладників ПАТ "БАНК КАМБІО", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_2 у національній валюті від 15.09.2014 року;

- зобов'язати відповідача-2 подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_2 (ІПН - НОМЕР_1) як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами ПАТ "БАНК КАМБІО" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов'язати відповідача-1 включити ОСОБА_2 (ІПН - НОМЕР_1) до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "БАНК КАМБІО" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною відмову відповідача-2 оформлену листом від 09.04.2015 року за вих. №19/1348 щодо не включення ОСОБА_2 до повного Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду

гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_2 у національній валюті від 15.09.2014 року.

Зобов'язано відповідача-2 включити ОСОБА_2 до повного Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_2 у національній валюті від 15.09.2014 року.

Зобов'язано відповідача-2 подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_2 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "БАНК КОМБІО" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_2 у національній валюті від 15.09.2014 року.

Зобов'язано відповідача-1 здійснити необхідні дії для включення вкладника - ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "БАНК КАМБІО" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_2 у національній валюті від 15.09.2014 року.

Вирішено питання про судові витрати по справі.

Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, відповідачі звернулись з апеляційними скаргами, в яких вказують на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 та ст. 41 КАС України не перешкоджає розгляду справи без фіксування судового засідання технічними засобами.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Фонду гарантування вкладів фізичних осіб підлягає частковому задоволенню, а апеляційна скага уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "БАНК КАМБІО" Додусенко Володимира Івановича - задоволеню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 15 вересня 2014 року між ОСОБА_2 та ПАТ "БАНК КАМБІО" укладений договір про відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_2 у національній валюті. Згідно вказаного договору ПАТ "БАНК КАМБІО" відкрив позивачу поточний рахунок НОМЕР_2 у валюті "Гривня". На вказаному рахунку станом на 27.03.2015 року у Позивача обліковувались грошові кошти у розмірі 195 000,00 грн., зараховані 15.09.2014 року з призначенням платежу: "надання поворотної фінансової допомоги зг. Договору № 15/09-1 від 15.09.2014 року від ПП "Трансбуд КР" (а.с.9).

На підставі постанови Правління Національного банку України від 04.12.2014 №782 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "БАНК КАМБІО" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 04.12.2014 № 140 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "БАНК КАМБІО", згідно з яким з 05.12.14 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ "БАНК КАМБІО".

За наслідками діяльності тимчасової адміністрації банку, відповідно до постанови Правління НБУ від 27.02.15 № 144 виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 02.03.15 прийнято рішення № 46 про початок здійснення процедури ліквідації ПАТ "БАНК КАМБІО" та призначення Додусенко В.І. уповноваженою особою Фонду на ліквідацію вказаного банку.

4 березня 2015 року на офіційному сайті Фонду було повідомлено про початок ліквідації ПАТ "БАНК КОМБІО", та про те, що з 06.03.2015 року Фонд розпочинає виплати коштів вкладникам банків через установу банку агента фонду ПАТ "УКРІНБАНК". Для отримання коштів вкладники ПАТ "БАНК КАМБІО" з 06.03.15 по 17.04.15 можуть звертатись до установ банку-агенту Фонду - Публічного акціонерного товариства "УКРІНБАНК". Виплати гарантованої суми відшкодування здійснюватимуться відповідно до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Також встановлено, що наказом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ "БАНК КАМБІО" від 17.02.15 №157, на підставі п.3 ч.2 ст. 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Методичних рекомендацій стосовно процедури тимчасового обмеження уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у неплатоспроможному банку банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам, затвердженої протоколом виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 10.02.2015р. № 036/15 та наказу № 157 від 17.02.2015 р., було призначено проведення в ПАТ "БАНК КАМБІО" перевірку документів, пов'язаних з укладенням банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних рахунків, в тому числі карткових) з вкладниками, а також обставин зарахування грошових коштів на рахунку таких осіб. Результати роботи комісії були оформлені Протоколом від 27 лютого 2015 року, за змістом якого комісією виявлено, зокрема безготівкове перерахування грошових коштів з банківський рахунків фізичних осіб та банківській рахунків фізичних осіб в ПАТ "БАНК КАМБІО" у серпні-вересні 2014р. (загальна сума залишків по яким станом на 05.12.14 складає 222 079 798,70 грн.) (а.с. 42-43).

Враховуючи наведене, наказом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ "БАНК КАМБІО" від 27.02.15 № 157, на підставі п.3 ч.2 та п.2 ч.3 ст. 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Методичних рекомендацій стосовно процедури тимчасового обмеження уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у неплатоспроможному банку банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам, затвердженої протоколом виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 10.02.2015р. № 036/15, було тимчасово обмежено здійснення ПАТ "БАНК КАМБІО" на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам за рахунками вкладників.

Встановлено, що при зверненні позивача до ПАТ "Укрінбанк" відмовлено у виплаті залишку коштів з його рахунку № НОМЕР_2 у розмірі 195 000,00 грн., у зв'язку із відсутністю прізвища позивача у загальному Реєстрі вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві "БАНК КАМБІО" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

12.03.2015 року позивач звернувся із заявою до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "БАНК КАМБІО" Додусенка Володимира Івановича, і якому просив включити до Загального реєстру вкладників ПАТ "БАНК КАМБІО" (а.с. 12).

09.04.2015 року за вих. № 19/1348 уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "БАНК КАМБІО" Додусенко В.І. на адресу позивача надано відповідь, з якої свідчить, що операції по рахунку на якому знаходяться залишки коштів підпадають під ознаки нікчемності, у зв'язку із чим зареєстровано кримінальне провадження № 22015000000000082 за фактом вчинення службовими особами ПАТ "БАНК КАМБІО" злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України, досудове розслідування по якому здійснюється Головним слідчим управлінням СБ України. Після отримання відповіді про законність операцій по рахунку ОСОБА_2, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб будуть вжиті заходи щодо розблокування виплат та включення їх до відповідного реєстру (а.с. 13-14).

Вважаючи протиправними бездіяльність та рішення відповідачів щодо не включення позивача до Переліку та Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, оскільки вони суперечать вимогам Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та порушують право на отримання гарантованої суми вкладу, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції, колегія суддів апеляційного суду, виходить з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23.02.2012 р. № 4452 VI (далі Закон № 4452 VI).

Приписами ч.1, 2 ст. 4 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: веде реєстр учасників Фонду; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом; Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку; Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн.; Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами; вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, визначений ст. 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Так, уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до ч.4 ст. 26 цього Закону.

Відповідно до пунктів 3-5 розділу III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.12 №14, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 вересня 2012р. за № 1548/21860, (далі - Положення) Уповноважена особа протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на СD-дисках у сsv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

На підставі наведених законодавчих приписів суд вірно вказав, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Також слід зазначити, що з метою забезпечення прав Фонду, уповноважена особа забезпечує перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними (ч.2 ст.38).

За змістом ч.3 ст.38 Закону, правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: - банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; - банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; - банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; - банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; - банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність"; - банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; - банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; - банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

Аналіз наведених приписів дозволяє дійти висновків, що уповноважена особа наділена правом перевірки правочинів на предмет виявлення серед них нікчемних. Втім суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що дане право не є абсолютним, а кореспондується з обов'язком встановити перед прийняттям рішення обставини, з якими Закон пов'язує нікчемність правочину, тобто саме по собі твердження про нікчемність правочину недостатньо для визнання його таким, оскільки воно у даному випадку нівелюється протилежним твердженням вкладника про дійсність вкладу.

Отже, за обставин відсутності у розпорядчому рішенні (повідомленні) уповноваженої особи посилань на передбачені Законом підстави визнання правочину нікчемним, таке рішення суб'єкта влдних повноваження не є обґрунтованим.

Таким чином, приписи ст. 26, 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначають виключні підстави для не включення вкладника до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду та обов'язок уповноваженої особа Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляти сторони за договорами про нікчемність цих договорів.

В ході розгляду справи відповідачем-2 ані до суду першої, ані до суду апеляційної інстанцій не надано належних та допустимих доказів на підтвердження надіслання позивачу повідомлення саме про нікчемність за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_2 в національній валюті від 15.09.2014 року та наявності правових підстав для не включення позивача до переліку вкладників ПАТ "БАНК КАМБІО" з посиланням на передбачені Законом підстави.

Крім того слід зазначити, що з виписки по особовому рахунку позивача та на підставі меморіального ордеру від 15.09.14 № 213 ПП "Трансбуд КР" перерахувало на картковий рахунок позивача 195 000,00 грн. призначення платежу "надання поворотної фінансової допомоги згідно Договору № 15/09-1 від 15.09.2014 року". Як вбачається з виписки з особового рахунку ПП "Трансбуд КР" за 15.09.2015 року кошти на рахунок банку № НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_2 були перераховані з рахунку 26000300100056.980, що належить ПП "Трансбуд КР" з призначенням платежу "надання поворотної фінансової допомоги згідно Договору №15/09-1 від 15.09.2014 року" (а.с. 9). Факт надходження на рахунок банку, відкритого на ім'я позивача - НОМЕР_2, коштів в розмірі 195 000,00 грн. відповідачем-2 не заперечується.

Відповідачем-2 також не надано належних та допустимих доказів визнання судом недійсними або наявності ознак нікчемності, визначених Цивільним кодексом України, угод (договорів), а саме, Договору № 15/09-1 від 15.09.2014 року про надання позивачу поворотної

фінансової допомоги.

Щодо доводів відповідачів про наявність зареєстрованих кримінальних проваджень за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 364 та 364-1 КК України, то колегія суддів апеляційного суду вважає їх безпідставними, оскільки ст. 62 Конституцією України гарантує, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Отже, в даному випадку, лише вирок суду саме у відношенні позивача, який набере законної сили, може бути підставою щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Щодо доводів відповідача-2 про наявність у Фонду обов'язку забезпечити перевірку договорів (інших правочинів), укладених банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення договорів (правочинів), що є нікчемними, колегія суддів зазначає, що такий обов'язок має бути виконаний Фондом протягом дії тимчасової адміністрації. Адже приписи ч. 2 ст. 38 Закону чітко визначаються, що саме протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Як вбачається з рішення виконавчої дирекції Фонду від 04.12.14 №140, тимчасова адміністрація ПАТ "БАНК КАМБІО" запроваджена строком на три місяці з 05.12.14 по 04.03.15 включно. Як зазначено вище, відповідачами не надано доказів виявлення протягом означеного часу нікчемних правочинів позивача ані з підстав, визначених ч. 3 ст. 38 Закону, ані у розумінні вимог цивільного законодавства України.

Стосовно тверджень відповідача-2 щодо неотримання від правоохоронних органів інформації, яка б підтверджувала законність або незаконність операцій позивача, слід зазначити, що за змістом п. 6 розділ ІІІ Положення уповноважена особа Фонду протягом процедури ліквідації наділена правом надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників, в тому числі як щодо збільшення, так і щодо зменшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування або зміни розміру належних їм сум тощо.

Враховуючи наведені обставини, з огляду на відсутність належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності відмови відповідачем-2 включити позивача до переліку вкладників, зважуючи на закінчення процедури тимчасової адміністрації та початок процедури ліквідації ПАТ "БАНК КАМБІО", а також на приписи ч. 7 ст. 26 Закону, відповідно до яких Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправною відмову уповноваженої особи щодо не включення позивача до повного переліку вкладників ПАТ "БАНК КАМБІО", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а також щодо зобов'язання уповноваженої особи включити позивача до такого повного переліку вкладників підлягають задоволенню, адже відмова відповідача-2 не відповідає критеріям правомірності, визначеним в ч. 3 ст. 2 КАС України, а відповідно апеляційна скарга останнього задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача-1 прийняти рішення про включення позивача до Загального реєстру вкладників ПАТ "БАНК КАМБІО" на підставі повного переліку вкладників ПАТ, наданого уповноваженою особою, колегія суддів апеляційного суду вважає за необхідне зазначити наступне.

Пунктами 8, 11 р.1 Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року № 14, вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Відповідно до п.п. 2, 4, 5, 9 р.4 зазначеного Положення Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення. Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти на підставі укладених з ними договорів. Для отримання коштів вкладник або інша особа (представник, спадкоємець тощо) звертається до Фонду із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування. До заяви додаються: копія паспорта (або іншого документа, що посвідчує особу) - сторінки, що містять прізвище, ім'я, по батькові, інформацію про серію, номер, найменування або код органу, що видав документ, дату видачі, місце проживання або місце перебування; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копія сторінки паспорта, у якому органами державної податкової служби зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Заяви про виплату гарантованої суми відшкодування розглядаються у строк, що не перевищує трьох календарних місяців.

Таким чином, процедура відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами складається з визначених законодавством етапів та потребує вчинення уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відповідних дій, тому колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність втручання в дискреційні повноваження Фонду шляхом зобов'язання Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити позивача до Загального реєстру вкладників, як належного способу захисту його порушеного права, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_2 щодо зобов'язання Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити позивача до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "БАНК КАМБІО" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (а.с.7) є передчасними та в цій частині задоволенню не підлягають, а відповідно апеляційна скарга останього в цій частині підлягає частковому задоволеню.

Відповідно до п. 1, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст. ст. 161, 195, 198, 202, 207 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - задовольнити частково.

Апеляційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "БАНК КАМБІО" Додусенко Володимира Івановича - залишити без задоволеня.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "БАНК КАМБІО" Додусенко Володимир Іванович, третя особа - Публічне акціонерне товариство "БАНК КАМБІО" про зобов'язання вчинити певні дії - скасувати в частині зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб здійснити необхідні дії для включення вкладника ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві "БАНК КАМБІО" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_2 у національній валюті від 15.09.2014 року і прийняти в цій частині нове рішеня, яким в задоволенні позову в цій частині відмовити.

В іншій частині постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.

Головуючий: С.М. Іванов

Суддя: С.В. Чабаненко

Суддя: А.В. Шлай