Справа № 2-а-10303/11
27 вересня 2011 р. Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Панової Т.Л.
при секретарі Костіній І.В.
з участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дружківка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управліня праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій незаконними та стягнення грошової допомоги, як інваліду війни та сум на оздоровлення,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Дружківського управління праці та соціального захисту населення, в якій вказав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Відповідно до висновку МСЕК йому було встановлено 3-ю групу інвалідності, пов'язану з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” йому був наданий статус ветерана війни. Цим Законом йому передбачена щорічна грошова допомога у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, яка повинна бути виплачена до 5 травня кожного року. Фактично у 2011році щорічна грошова допомога була виплачена у сумі 510грн. Вважає, що відповідач не доплатив йому щорічну допомогу як інваліду війни за 2011 рік у сумі 4838грн.
Крім цього, згідно ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” він набув право на одержання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Незважаючи на вимоги Закону, відповідач виплачує йому щорічну допомогу на оздоровлення значно в меншому розмірі, а у 2011році не виплатив зовсім, в результаті чого створилася недоплата у сумі 3840грн.
Таким чином, він вважає дії відповідача незаконними, так як при нарахуванні щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни і допомоги на оздоровлення відповідач користувався не законами, а лише підзаконними нормативно-правовими актами, і тому ці виплати були нараховані в набагато меншому розмірі аніж це передбачено законодавством.
Позивач просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради щодо відмови у перерахунку та виплаті разової щорічної грошової допомоги до 05 травня кожного року як інваліду війни, та допомоги на оздоровлення незаконними. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради на його користь недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни за 2011 рік у розмірі 4838грн. та щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 3840грн.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої вимоги з підстав, викладених в позові. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав заяву про розгляд справи без участі представника. Позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні позову.
Суд прийняв рішення про розгляд справи у відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 належить (віднесений) до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням серії А № 118777 від 20.11. 2000року.
Згідно п.2 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” №3551-ХІІ від 22.10.1993 року (з подальшими змінами та доповненнями) до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 набув статусу інваліда війни 3-ї групи, що підтверджується відповідним посвідченням серія Б №099477 від 04.12.2000року (а.с.8).
Згідно ч.5 ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст.17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Згідно листа начальника Дружківського управління праці та соціального захисту населення №-3133 від 09.08.2011 року позивачу була виплачена 21 квітня 2011року разова щорічна грошова допомога до 5 травня за 2011рік у розмірі 510грн (а.с.10).
Даний факт сторони не заперечують.
У судовому засіданні було встановлено, що відповідачем не виконуються вимоги ч.5 ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. І суд вважає їх дії незаконними.
Визначаючи розмір грошової допомоги до 5 травня за 2011рік, яка підлягає стягненню з відповідача на користь Сущенко суд виходить з наступного.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09 липня 2003 року, який, відповідно до його преамбули, визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Згідно ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ст.21 Закону України „Про державний бюджет України на 2011рік” був встановлений прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, з 01 квітня в розмірах 764грн.
Таким чином, розмір грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік ОСОБА_1 як інваліду війни 3-ї групи повинна становити 7 мінімальних пенсій за віком, що становить: 4838грн.=(764грн.х7)-510грн.
Статтею 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»встановлено, що законодавство України про статус ветеранів, інвалідів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України, права та пільги для ветеранів війни, встановлені раніше законодавством України, і не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни, нормативні акти органів державної влади, які обмежують права та пільги ветеранів війни, передбачені цим законом, є недійними.
Оскільки з 22 травня 2008 року остаточно відновлено дію статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», і до теперішнього часу положення вказаної статті не скасовувались та не змінювались, позивач має право на отримання щорічної грошової допомоги до Дня Перемоги (повинна виплачуватись до 5 травня) в розмірі сьоми мінімальних пенсій за віком.
Всупереч вимогам Закону № 3551 відповідачем допомога до Дня Перемоги у 2011 році виплачена відповідно до Постанови КМУ від 04.04.2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" в розмірі 510 гривень.
Наявність у позивача передбаченого Законом № 3551 права на виплату йому щорічної допомоги до Дня Перемоги в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком є визначальною для вирішення даного спору і гарантується частиною 2 статті 46 Конституції України.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, а також виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами.
Крім того, Закон № 3551 є спеціальним Законом, який визначає правовий статус інвалідів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відсутність бюджетного фінансування щодо передбаченої Законом № 3551 щорічної допомоги до Дня Перемоги не може бути причиною невиконання покладених на відповідача зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань.
Так, відповідно до принципу верховенства права та законності, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави. Крім того, як роз'яснено постановою Пленуму Верховного суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України), підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так і закону.
Позовні вимоги про стягнення недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2011рік підлягають задоволенню з наступних підстав.
Абзацом 1 частини 4 статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії виплачується в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Законами України про встановлення розмірів мінімальних заробітних плат на 2011 рік не передбачено будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Встановлений постановами Кабінету Міністрів України розмір щорічної допомоги на оздоровлення не відповідає розміру мінімальної заробітної плати, встановленому законами України.
Оскільки ні Верховна Рада України, ні кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає саме стаття 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та законодавство щодо розміру мінімальної заробітної плати на 2011рік, а не постанова Кабінету Міністрів України „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 12.07.2005 року № 562.
Згідно частини 7 статті 48 вищенаведеного Закону розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Щорічна допомога на оздоровлення ОСОБА_1 за 2011р. не виплачена до теперішнього часу.
Відповідно до ст.22 Закону України „Про державний бюджет України на 2011рік” №2857-VI від 23.12.2010 року розмір заробітної плати з 01.01.2011 року складала 941 грн., з 01 квітня 2011 року -960 грн., з 1 жовтня 2011 року -985 грн., з 1 грудня 2011 року -1004 грн. на місяць.
Законом України «Про державний бюджет України на 2011рік»дія ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в частині виплати щорічної допомоги на оздоровлення у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати не зупинялась.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради щодо відмови позивачу у виплаті допомоги на оздоровлення з урахуванням положень ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у 2011 році є незаконними.
За таких обставин та з урахуванням вимог статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” Дружківське управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради повинно виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати на момент прийняття рішення по справі, так як вона досі не виплачена.
З урахуванням того, що ОСОБА_1 до теперішнього часу за 2011рік не отримав щорічну допомогу на оздоровлення, розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на момент прийняття рішення по справі складає 960грн., тому на користь позивача з відповідача підлягає стягненню за 2011р. недоплачена сума щорічної допомоги на оздоровлення 3840грн. = 960грн.х4 .
На підставі частини 5 статті 13, Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” №3551-ХІІ від 22.10.1993 року, ст. 48 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій незаконними та стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги як інваліду війни 3-ї групи, та недоотриманих сум на оздоровлення за 2011 рік задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті одноразової компенсації як інваліду війни 3-ї групи та сум на оздоровлення за 2011 рік незаконними.
Стягнути з Управлінняпраці та соціального захисту населення Дружківської міської ради (р/р 35216011001497 в УДК у Донецькій області, МФО 834016 ОКПО 26010987 КЄКВ 1341 КПК 2501150) за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу, як інваліду війни, відповідно до ч.5 ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” за 2011рік в розмірі 4838 (чотири тисячі вісімсот тридцять вісім )грн.00коп.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради (р/р 35210017001497 в УДК у Донецькій області МФО 834016 ОКПО 26010987) за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до частини 4 статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2011рік у сумі 3840(три тисячі вісімсот сорок)грн 00 коп.
Постанова набирає законної сили: через 10 днів з дня проголошення постанови, якщо продовж цього строку не подана апеляційна скарга; якщо була подана апеляційна скарга - після її розгляду апеляційним судом.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом 10 днів після проголошення постанови.
Суддя: Т. Л. Панова