Постанова від 20.07.2009 по справі 2-а-4299/09

Справа № 2-а-4299/09

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 липня 2009 року Московський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Поліщук Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Московському районі про визнання дій неправомірними, перерахунок пенсії та стягнення заборгованості з виплати пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Московського районного суду м. Харкова з зазначеним позовом та просив зобов'язати відповідача провести з 01.06.2008 року перерахунок та виплату позивачеві державної пенсії в мінімальному об'ємі у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з наступним перерахунком та виплатою її відповідно до змін діючого законодавства і встановлення нових розмірів прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, є інвалідом ІІІ групи. Відповідно до ст.. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розмірі пенсій для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими : по ІІІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ст.. 50 цього закону особам, віднесеним до І категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам ІІІ групи - 50 % мінімальної пенсії за віком. Однак, УПФУ в Московському районі м. Харкова цих вимог Законів не дотримується, керуючись при цьому Постановами КМУ, що в свою чергу порушує Конституційні права позивача щодо нарахування йому пенсії.

Позивач в судове засідання не з'явився, надавши суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача - Управління пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова, був повідомлений судом про час та місце розгляду цивільної справи належним чином та вчасно, однак в судове засідання не з'явився, надавши суду письмові заперечення, в яких зазначила наступне. Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Московському районі м. Харкова та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, отриманого внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС. Ст. 62 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” зазначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності. Ст. 63 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” закріплює норму, якою встановлюється, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету. Виконання цього Закону залежить від фінансових ресурсів доходної частини Державного бюджету України.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи достовірно встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом ІІІ групи по захворюванню, що пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

19.05.2009 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ у Московському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії.

Листом № 13958-02/2/30 від 28.05.2009 року, УПФУ у Московському районі м. Харкова надало відповідь, в якій роз'яснено, що позивач дійсно перебуває на обліку, є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом ІІІ групи по захворюванню, що пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та отримує пенсію. З урахуванням діючого законодавства України та змін до нього, ОСОБА_1 нараховано пенсію в розмірі 1261 гривня 60 копійок.

Відповідно до ст.. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до І категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам ІІІ групи - 50 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно положень Закону України від 28.12.2007 року № 109-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» вбачається, що текст статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції: особам, віднесеним до категорії І призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам ІІІ групи - 50 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може корегуватися нормативно-правовим актами.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року від 22.05.2008 року положення ст.. 67 розділу І пунктів 2-4, 6-8, 10-18 підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12, пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, положення п. 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008» втратило чинність 22 травня 2008 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 09.12.2004 року та має ІІІ групу інвалідності, яка пов'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями посвідчення НОМЕР_2 від 04.11.2008 року та довідкою НОМЕР_3 м.Харків № 315665 від 26.03.1998 року.

Отже, суд вважає, що позивач вправі отримувати пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам ІІІ групи - 50 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007 р. затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня - 470 гривень, з 01 квітня 481 гривня, з 01 липня - 482 гривні, з 01 жовтня 198 гривень

Відповідно до ст.. 67 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність , визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії І, ІІ, ІІІ, IV, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України, завдання адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства,в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З урахуванням наведеного та враховуючи, що оскільки позивачу не були нараховані зазначені пенсія та додаткова пенсія, а суд не може перебирати не себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Між тим, виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність УПФУ в Московському районі м. Харкова по невиконанню Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне нарахування та отримання пенсії та доплати до неї.

На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст.. 50, ч. 4 ст. 54, ст.. ст.. 67, 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.02.91 р. в редакції закону від 09.07.07 р., ст.. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2008 року № 107-VI, ст.ст. 71, 72, 86, 94, 98, 99, 100, 160-163, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними, перерахунок пенсії задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова по призначенню та перерахунку ОСОБА_2 основної та додаткової пенсії з 19.05.2009 року - незаконною та такою, що порушує його права та свободи.

3. Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова призначити ОСОБА_2, як інваліду ІІІ групи по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, пенсію у відповідності до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі не менше 6 (Шести) мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, розраховуючи з встановленої мінімальної пенсії за віком, в розмірі не меншому встановленого законом прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, діючого на момент нарахування пенсії, з наступним перерахунком відповідно до змін діючого законодавства, з 19.05.2009 року.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

5. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя: Т. В. Поліщук

Суддя

Суддя:С