ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
31 березня 2016 року м. Львів № 813/97/16
16 год. 54 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Фуртака А.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Маєвська Т.В.;
відповідача 1: представник не прибув;
відповідача 2: представник не прибув;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Реєстраційної служби Кам'янка-Бузького районного управління юстиції про зобов'язання вчинити дії,-
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Західенерго» (далі - ПАТ «ДТЕК Західенерго») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Реєстраційної служби Кам'янка-Бузького районного управління юстиції, в якому з урахуванням заяв про зміну позовних вимог, просить зобов'язати Реєстраційну службу Кам'янка-Бузького районного управління юстиції скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» від 24.02.2009 року реєстраційний номер 25682547 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю (адміністративну будівлю), яка розташована за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, смт. Добротвір, вул. І.Франка, буд. 20.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивач звернувся до Реєстраційної служби Кам'янка-Бузького районного управління юстиції з заявою про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно, однак йому було необґрунтовано відмовлено і прийнято відповідне Рішення про відмову у скасуванні. Зазначає, що Добротвірською селищною радою Кам'янка-Бузького району Львівської області прийнято рішення № 18 від 22.04.2015 року про скасування рішення виконкому Добротвірської селищної ради № 141 від 19.12.2008 року, на підставі якого видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю (адміністративну будівлю), яка розташована за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, смт. Добротвір, вул. І.Франка, буд. 20, від 12.02.2009 року та прийнято рішення від 24.02.2009 року реєстраційний номер 25682547 про державну реєстрацію права власності на згадане нерухоме майно. Відтак, рішення державного реєстратора Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» від 24.02.2009 року реєстраційний номер 25682547 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно також підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача 1 в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду був належним чином повідомлений, заперечення на позов не подав.
Представник відповідача 2 в судове засідання не прибув, подав до суду клопотання від 17.03.2016 року (вх. № 6682), в якому просить розглядати справу без участі уповноваженого представника, проти позовних вимог не заперечує, щодо рішення у справі покладається на розсуд суду.
Суд заслухав пояснення представника позивача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
25.12.2015 року Відокремлений підрозділ «Добротвірська теплова електрична станція» ПАТ «ДТЕК Західенерго» звернувся до Реєстраційної служби Кам'янка-Бузького районного управління юстиції із заявою про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю (адміністративну будівлю), яка розташована за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, смт. Добротвір, вул. І.Франка, буд. 20.
26.12.2015 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області прийнято рішення про відмову у скасуванні державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
До 01 січня 2013 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводилась реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ), створеними до набрання чинності Законом України від 11.02.2010 року №1878-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Відповідно п. 2, 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 11.02.2010 року № 1878-VI, державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, здійснюється з 1 січня 2013 року.
Саме тому, усі функції державного реєстратора виконувались реєстраторами БТІ, як спеціальними суб'єктами на яких тимчасово було покладено функції державного реєстратора у відповідності до Закону.
З 01 січня 2013 року державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень почала здійснюватись реєстраційними службами територіальних органів Міністерства юстиції України.
З вищенаведеного слідує, що повноваження реєстраторів БТІ, як спеціальних суб'єктів на яких було покладено функції державного реєстратора, було припинено, а органом, який перейняв повноваження державного реєстратора стали реєстраційні служби територіальних органів Міністерства юстиції України, зокрема, у даному випадку, реєстраційна служба Кам'янка-Бузького районного управління юстиції та Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).
Положеннями ст. 8 цього ж Закону передбачено, що орган державної реєстрації прав: 1) проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; 2) забезпечує ведення Державного реєстру прав; 3) надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; 4) забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; 5) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 19 цього ж Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Згідно з п. 1 Наказу Міністерства юстиції України «Про заходи щодо взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб» від 02.04.2013 року № 607/5, державна реєстрація, скасування державної реєстрації прав на нерухоме майно та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проводиться у випадках подання рішення суду, що набрало законної сили.
Відповідно до п. 2.6, п. 2.10 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 3502/5 від 12.12.2011 року, для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.
За результатами розгляду заяви та документів, що додаються до неї, державний реєстратор приймає рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав або рішення щодо відмови у внесенні змін до записів, відмови у внесенні записів про скасування державної реєстрації прав, відмови у скасуванні записів Державного реєстру прав. Для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.
З аналізу вищевказаних норм слідує, що для внесення запису про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав подається рішення суду, яким скасовано рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності, і яке набрало законної сили.
Судом встановлено, що підставою для реєстрації права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю (адміністративну будівлю), яка розташована за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, смт. Добротвір, вул. І.Франка, буд. 20, стало рішення виконкому Добротвірської селищної ради № 141 від 19.12.2008 року. На підставі вказаного рішення видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно серія САВ № 502604 від 12.02.2009 року .
24.02.2009 року державним реєстратором Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» прийнято рішення про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю (адміністративну будівлю), яка розташована за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, смт. Добротвір, вул. І.Франка, буд. 20, та зареєстровано право власності на нерухоме майно, реєстраційний номер 25682547.
22.04.2015 року Добротвірською селищною радою Кам'янка-Бузького району Львівської області прийнято рішення № 18 про скасування рішення виконкому Добротвірської селищної ради № 141 від 19.12.2008 року, яке було підставою для реєстрації права власності на нерухоме майно.
Суд зазначає, що підставою для внесення запису про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно є рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили. Позивачем до заяви про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно додано достатні докази неможливості існування запису про таку реєстрацію у зв'язку із скасуванням рішення виконкому Добротвірської селищної ради № 141 від 19.12.2008 року, яке стало підставою для внесення запису про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Крім цього, суд також враховує ту обставину, що нерухоме майно - нежитлова будівля, яка розташована за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, смт. Добротвір, вул. І.Франка, буд. 20, не входить до статутного фонду ПАТ «ДТЕК Західенерго», а також те, що ПАТ «ДТЕК Західенерго» звернулось до Міненерговугілля України з листом про оформлення права власності за державою в особі Міненерговугілля України на нежитлову адміністративну будівлю, яка розташована за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, смт. Добротвір, вул. І.Франка, буд. 20, проти чого Міненерговугілля України не заперечує. Вказане підтверджується звітом форми № 2б(к) від 01.01.2015 року та від 01.10.2015 року (а. с. 15-19) та листом Міненерговугілля України № 03/12-5796 від 21.10.2015 року (а. с. 11).
Відповідно до п. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. З урахуванням наведеного, для повноцінного захисту порушеного права позивача суд дійшов висновку про необхідність скасування рішення державного реєстратора Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» від 24.02.2009 року реєстраційний номер 25682547 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю (адміністративну будівлю), яка розташована за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, смт. Добротвір, вул. І.Франка, буд. 20.
Вимоги ж позивача щодо зобов'язання Реєстраційну службу Кам'янка-Бузького районного управління юстиції скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» від 24.02.2009 року реєстраційний номер 25682547 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, не підлягають до задоволення з огляду на таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень» визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Отже, суд не наділений повноваженнями зобов'язати відповідача прийняти конкретне рішення, оскільки, прийняття рішення за заявою позивача є виключною компетенцією державного реєстратора.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства та матеріалів справи, враховуючи пояснення сторін, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог в частині скасування рішення державного реєстратора Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» від 24.02.2009 року реєстраційний номер 25682547 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю (адміністративну будівлю), яка розташована за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, смт. Добротвір, вул. І.Франка, буд. 20. У решті позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до вимог статті 94 КАС України понесені позивачем судові витрати (судовий збір) відшкодовуються йому за рахунок Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог.
Позивачем у первинному позові було зазначено дві позовні вимоги немайнового характеру, за подання якого було сплачено судовий збір в сумі 2756,00 грн.
10.03.2016 року позивачем зменшено розмір позовних вимог, зокрема, залишено одну позовну вимогу немайнового характеру. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог. Відтак, судовий збір за вказану позовну вимогу немайнового характеру може бути повернено позивачу в порядку, визначеному п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір».
Оскільки судом адміністративний позов, що містить одну позовну вимогу немайнового характеру, задоволено частково, позивачу слід присудити, з урахуванням вимог ст. 94 КАС України, судовий збір у розмірі 689 грн.
Керуючись ст.ст. 17-19, 35, 71, 94, 160-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» від 24.02.2009 року, реєстраційний номер 25682547 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю (адміністративну будівлю), яка розташована за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, смт. Добротвір, вул. І.Франка, буд. 20.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити із Державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» (вул. Козельницька, 15, м. Львів. 79026, код ЄДРПОУ 23269555) судовий збір у розмірі 689 (шістсот вісімдесят дев'ять) грн. 00 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 05.04.2016 року
Суддя Клименко О.М.