Ухвала від 07.04.2016 по справі 405/1315/15-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2016 року м. Київ К/800/54573/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі

суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,

розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу виконавчого комітету Кіровоградської міської ради на постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 30 вересня 2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року у справі № 405/1315/15-а (2-а/405/57/15) за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Кіровоградської міської ради, третя особа Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2015 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до виконавчого комітету Кіровоградської міської ради, третя особа Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №79 від 12.02.2015 року в частині анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1, виданих йому 24.12.2014 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у виконавчого комітету Кіровоградської міської ради відсутня компетенція щодо прийняття рішень, які стосуються містобудівної діяльності віднесеної до відання органу з питань містобудування та архітектури, утвореному у складі виконавчого комітету ради, в даному випадку управління містобудування та архітектури.

Постановою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 30 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року, позовні вимоги задоволені. Визнане протиправним та скасоване рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради „Про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності" від 12 лютого 2015 року №79 в частині анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 реєстраційний номер №3631, виданих 24 грудня 2014 року ОСОБА_1.

Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями виконавчий комітет Кіровоградської міської ради звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову в позові, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно з листом Департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації № 01-19-783/1 від 15.12.2014 року „Про розміщення торгівельних павільйонів (тимчасових споруд)", Департамент культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації, попередньо погодив розміщення торгівельних комплексів (тимчасових споруд), згідно наданих схем розташування даних торгівельних комплексів (тимчасових споруд) в м. Кіровограді за адресами: АДРЕСА_1.

Відповідно до наданих позивачу письмової відповіді Кіровоградського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області № 2426/01-40, №2427/01-40, № 2425/01-40 від 12 грудня 2014 року, протипожежними вимогами діючих будівельних норм не виключається можливість розміщення торгівельного павільйону (тимчасової споруди) за адресою: АДРЕСА_1, згідно з наданою схемою, при умові дотримання вимог ДБН 360-92** „Планування і забудова міських і сільських поселень", ДБН В.1.1-7- 2002 „Пожежна безпека об'єктів будівництва" та нормативних актів з питань пожежної безпеки.

Згідно листів Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради від 17.12.2014 Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради Управління вважає можливим розміщення торговельних павільйонів за вищевказаними адресами для провадження підприємницької діяльності, повідомило позивача про перелік документів, необхідних для отримання паспорта прив'язки на розміщення тимчасової споруди.

За замовленням позивача ОСОБА_1 ТОВ „АН ЕКСПЕРТ" був виготовлений паспорт прив'язки розміщення тимчасової споруди у вигляді торговельного павільйону площею 30,0 кв. м. по АДРЕСА_1 для провадження підприємницької діяльності. Такий же паспорт ТОВ „АН ЕКСПЕРТ" був виготовлений щодо розміщення тимчасової споруди у вигляді торговельного павільйону площею 30,0 кв. м. по АДРЕСА_1 для провадження підприємницької діяльності.

Позивач 18.12.2014 року звернувся до управління містобудування та архітектури з заявою щодо видачі йому паспорту прив'язки тимчасової споруди для розміщення тимчасових споруд по АДРЕСА_1. Згідно з додатками до вказаної заяви, позивачем було додано схеми розміщення тимчасових споруд, ескізи фасадів, схема благоустрою прилеглої території, технічні умови щодо інженерного забезпечення.

На підставі зібраних управлінням містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради певних матеріалів, 24 грудня 2014 року позивач отримав від управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради паспорти прив'язки на вказані вище об'єкти у вигляді торговельних павільйонів для провадження підприємницької діяльності.

Відповідно до службової записки заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради С. Васильченко, під час вивчення питання щодо достовірності відомостей у документах на отримання паспорта прив'язки, які передбачені пунктом 2.6. встановлено, що в матеріалах паспорта прив'язки ТС: реєстраційний номер 3631 від 24.12.2014р.), розташованої на АДРЕСА_1 відсутні кваліфікаційний сертифікат архітектора та схема благоустрою.

Згідно рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 12.02.2015 року за № 79 „Про анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності" вбачається, що анульовано дію паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (додаток) у зв'язку з наданням замовниками недостовірних відомостей в документах відповідно до переліку. Управлінню містобудування та архітектури повідомити власників тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності про прийняте рішення та надати 30-денний строк з часу направлення такого повідомлення для їх демонтажу в добровільному порядку, видавати паспорти прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності за наявності комплексних схем розміщення тимчасових споруд у м. Кіровограді.

В додатку до рішення за № 79 за № 10, 11, 12 зазначені належні ОСОБА_1 торгівельні павільйони (тимчасові споруди), паспорти прив'язки відносно яких анулюються.

Суди першої і апеляційної інстанцій, задовольняючи позовні вимоги виходили з того, що відповідачем не доведено, що при оформлені паспортів прив'язки ТС позивачем до відповідного уповноваженого органу подавалися недостовірні, неповні, або свідомо перекручені ним же відомості, які б не відповідали дійсності. Крім того, ніякими доказами не підтверджується, що розміщення позивачем тимчасових споруд не відповідає чинному законодавству, вимогам містобудівної документації та громадському інтересу.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.

Положеннями ч. 4 ст.28 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" чітко визначено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, тобто Мінрегіоном, а з внесенням змін до Закону України „Про благоустрій населених пунктів" скасовані повноваження сільських, селищних, міських рад в частині надання дозволу на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торгового та іншого призначення.

Так, відповідно до ст.10 Закону України „Про благоустрій населених пунктів", якою визначені повноваження сільських, селищних і міських рад та їх виконавчих органів у сфері благоустрою населених пунктів, встановлено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів (ч.1 ) належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою; а до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (ч.2) належить: забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; організація місць відпочинку для населення; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо; визначення місць стоянок транспортних засобів та майданчиків для паркування на об'єктах благоустрою; визначення графіків роботи зовнішнього освітлення території; визначення на об'єктах благоустрою місць розміщення громадських вбиралень; залучення на договірних засадах коштів і матеріально-технічних ресурсів юридичних та фізичних осіб для здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою; визначення в установленому порядку розміру відшкодувань юридичними та фізичними особами за забруднення довкілля та інші екологічні збитки, спричинені порушенням законодавства у сфері благоустрою та охорони навколишнього природного середовища; інформування населення про здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; участь у проведенні щорічного всеукраїнського конкурсу „Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку"; видача дозволу на порушення об'єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності порядку, в тому числі і отримання паспорта прив'язки ТС та умови анулювання дії паспорту прив'язки ТС визначений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року, який є спеціальним нормативним актом, що регулює спірні правовідносини, та яким чітко визначено, що до повноважень виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської, районної ради та районної державної адміністрації, відноситься лише: затвердження своїм рішенням (розпорядженням, наказом) комплексної схеми розміщення ТС та архітипу, що розроблені за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради (п.1.6 Порядку); розміщення ТС під час проведення ярмарок, державних та місцевих святкових, урочистих масових заходів на строк проведення таких заходів у порядку, встановленому органами місцевого самоврядування (п.1.11 Порядку); та отримання від замовників, які мають намір встановити ТС, відповідної заяви у довільній формі про можливість розміщення ТС (п.2.2 Порядку) з вичерпним переліком документів, що визначені п.2.3 Порядку, які в свою чергу виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації передаються до відповідного органу з питань містобудування та архітектури для визначення ним відповідності намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності) та будівельним нормам (п.2.4 Порядку), який в свою чергу визначає відповідність намірів протягом 10 днів, або надає замовнику протягом трьох робочих днів аргументовану відмову щодо реалізації намірів розміщення ТС (п.2.5 Порядку); а також отримання від замовника письмової заяви про виконання вимоги паспорта прив'язки, тобто, розміщення ТС (п.2.23 Порядку).

Таким чином, вищенаведені положення Законів України „Про регулювання містобудівної діяльності" і „Про благоустрій населених пунктів", та Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності свідчать про те, що повноваження виконавчих органів сільської, селищної, та міської ради в питання розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності - є чітко визначеними і обмеженні приписами Порядку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року, відповідно якого процедура оформлення та анулювання паспортів прив'язки ТС знаходиться поза межами повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування.

Безпідставним є посилання відповідача у даних спірних правовідносинах на положення ст.ст. 31, 51, 52 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки зазначені норми не містять в собі такого переліку повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування, як вирішення питань щодо: розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, чи оформлення та видачі паспортів прив'язки ТС, або прийняття рішень стосовно анулювання дії цих паспортів прив'язки ТС.

Так, відповідно до ст.31 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі будівництва належать лише повноваження (власні і делеговані): надання (отримання, реєстрація) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, здійснення державного, архітектурно-будівельного контролю та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у випадках та відповідно до вимог, встановлених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності»; здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу; вирішення відповідно до законодавства спорів з питань містобудування.

Відповідно до ст.51 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчий комітет ради будучи підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, та підконтрольним відповідним органам виконавчої влади з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади, може: попередньо розглядати проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради; координувати діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників; має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб (п.2 ст. 52 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні").

Разом з тим, в силу п.2.6 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року, для оформлення паспорту прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури з заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає самостійно отримані: схему розміщення ТС; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Відповідно до п.2.10 Порядку, паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.

Судами встановлено, що усі передбачені Порядком документи наявні у позивача у повному обсязі і були підставою для оформлення та видачі паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1, реєстраційний номер 3633 від 24.12.2014р., що фактично не заперечується відповідачем по справі.

Згідно з листом Департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації № 01-19-783/1 від 15.12.2014 року „Про розміщення торгівельних павільйонів (тимчасових споруд)", Департамент культури, туризму культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації, попередньо погодив розміщення торгівельних комплексів (тимчасових споруд), згідно наданих схем розташування даних торгівельних комплексів (тимчасових споруд) в АДРЕСА_1.

Відповідно до наданих позивачу письмових відповідей Кіровоградського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області № 2426/01-40, №2427/01-40, №2425/01-40 від 12 грудня 2014 року, протипожежними вимогами діючих будівельних норм не виключається можливість розміщення торгівельного павільйону (тимчасової споруди) за адресами: АДРЕСА_1 згідно з наданою схемою, при умові дотримання вимог ДБН 360-92** „Планування і забудова міських і сільських поселень", ДБН В.1.1-7-2002 „Пожежна безпека об'єктів будівництва" та нормативних актів з питань пожежної безпеки.

Відповідно до листа Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради № 3541, № 3540, № 3539 від 17.12.2014 р. Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради вважаючи можливим розміщення торговельного павільйону за адресою: АДРЕСА_1 для провадження підприємницької діяльності, повідомило позивача про перелік матеріалів, необхідних для отримання паспорта прив'язки на розміщення тимчасової споруди.

На підставі дозволів спеціально уповноваженого органу містобудування та архітектури (Листи № 3541, № 3540, № 3539 від 17.12.2014 р.) та за замовленням позивача, ТОВ „АН ЕКСПЕРТ" були виготовлені паспорти прив'язки розміщення тимчасової споруди у вигляді торговельного павільйону площею 30,0 кв. м. по АДРЕСА_1 для провадження підприємницької діяльності, з якими позивач 18.12.2014 року звернувся до управління містобудування та архітектури з заявою про видачу йому паспорту прив'язки тимчасової споруди для розміщення тимчасових споруд по АДРЕСА_1, надавши також до вказаної заяви схеми розміщення тимчасових споруд, ескізи фасадів, схему благоустрою прилеглої території, технічні умови щодо інженерного забезпечення, на підставі яких управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради 24 грудня 2014 року видав позивачу, а останній отримав від управлінням містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради паспорти прив'язки на вказані вище об'єкти у вигляді торговельних павільйонів для провадження підприємницької діяльності, які були підписані начальником управління містобудування та архітектури - головним архітектором ОСОБА_4

Після одержання відповідної дозвільної документації, позивачем були проведені відповідні будівельні роботи та встановлено торгівельні павільйони за адресами вказаними в дозвільній документації.

При цьому відповідачем по справі не наведені будь-які докази порушення позивачем вимог Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та інших законодавчих актів, за наявності яких можливо було б анулювання паспортів прив'язки ТС відповідно до п.2.27 Порядку, згідно якого дія паспорту прив'язки ТС анулюється лише за умов: недотримання вимог паспорту прив'язки при її встановленні; не встановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; або надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.

Судами встановлено, що відповідач виконавчий комітет Кіровоградської міської ради вважає, що у випадку з позивачем „недостовірними відомостями" є схеми-розміщення ТС та ескізи фасадів ТС, оскільки вони були виконані головним інженером ТОВ „АН ЕКСПЕРТ", а не суб'єктом господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та погоджені не архітектором проекту, а лише інженером проекту.

Оскільки „Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності" не містить в собі визначення „недостовірних відомостей", суди попер6едніх інстанцій прийшли д обґрунтованих висновків, керуючись приписами ч.7 ст.9 КАС України, що під недостовірними відомостями в даному випадку можуть вважатися відомості, які не відповідають дійсності або викладені неправдиво, тобто містять відомості про події, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені).

Виходячи з визначення „недостовірних відомостей", суди дійшли до вірного висновку, що сам факт виконання схеми розміщення ТС та ескізів фасадів ТС головним інженером ТОВ „АН ЕКСПЕРТ", а не суб'єктом господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, також як і погодження зазначених матеріалів не архітектором проекту, а інженером проекту - не міг визначатися як „недостовірні відомості", і відповідно не міг слугувати підставою для анулювання паспортів прив'язки ТС позивача відповідно до п.2.27 Порядку.

Відповідачем не доведено, що при оформлені паспортів прив'язки ТС позивачем до відповідного уповноваженого органу подавалися недостовірні, неповні, або свідомо перекручені ним же відомості, які б не відповідали дійсності.

Крім того, ніякими доказами не підтверджується, що розміщення позивачем тимчасових споруд не відповідає чинному законодавству, вимогам містобудівної документації та громадському інтересу.

Відповідачем по справі не доведена правомірність прийнятого ним рішення № 79 від 12.02.2015 року „Про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності" в частині анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження позивачем підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 реєстраційний № 3633 від 24.12.2014р.), натомість позивачем в повному обсязі безспірно доведено обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку про наявність підстав задоволення позовних вимог.

Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу виконавчого комітету Кіровоградської міської ради відхилити.

Постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 30 вересня 2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: