07 квітня 2016 року м. Київ К/800/360/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,
розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу ОСОБА_1 представника ОСОБА_2 на постанову Голосіївського районного суду м.Києва від 23 жовтня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року у справі № 752/3531/15-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
У лютому 2015 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, в якому просив зобов'язати провести перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 „Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та довідки про розмір грошового забезпечення виданої фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України 06.06.2012 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно вказаної постанови розмір грошового забезпечення відповідної посади збільшився, тому необхідно здійснити перерахунок пенсії відповідно ст.62 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Голосіївського районного суду м.Києва від 23 жовтня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року, відмовлено у задоволенні позову.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями ОСОБА_1 представника ОСОБА_2 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу в органах Служби безпеки України, звільнений з військової служби, є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XII.
ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві 30.01.2015 року із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2012 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 „Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та довідки про розмір грошового забезпечення виданої 06.06.2012 року фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України.
Листом від 11.02.2015 року № 2511/12/г-255 відповідач повідомив ОСОБА_2 про відмову у проведенні у перерахунку пенсії з підстав, що згідно із довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року наданою на виконання Постанови №355 визначається розмір пенсії в межах якого можливо проводити підвищення до пенсії.
Вважаючи зазначене рішення протиправним позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суди першої і апеляційної інстанцій, відмовляючи в задоволенні позовних вимог виходили з того, що довідка, яка була складена фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України від 05.06.2012 року на виконання п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2015 року №355 не являється підставою для здійснення перерахунку пенсії про яку зазначає позивач. При цьому, судами було враховано, що відповідно до вказаної довідки здійснювався перерахунок пенсії у зв'язку з її відсотковим підвищенням. Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 „Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 355) лише підвищені відповідні пенсії, рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством не приймалося.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 зазначеного Закону.
За цією нормою права підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з постановою № 355 Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. В аспекті цього висновку, довідка Фінансово-економічного управління Служби безпеки України не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки передбачає нові розміри надбавок та премій, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 представника ОСОБА_2 відхилити.
Постанову Голосіївського районного суду м.Києва від 23 жовтня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: